1. HABERLER

  2. MEKTUP

  3. Gazetecinin görevi aday belirlemek değildir
Gazetecinin görevi aday belirlemek değildir

Gazetecinin görevi aday belirlemek değildir

Her insanın aklı var, fikri var. Her insan, her konuda taraftır ve olmalıdır.

A+A-

Farklı futbol takımlarını tutarız. Farklı gazeteleri okuruz. Farklı yazarları beğenir, farklı lokantaların yemeğini severiz.

Herkes gibi gazetecilerin de her konuda taraf olma hakkı vardır. Biz ot değiliz. Elbette hepimizin farklı siyasi görüşü var. Sandık önümüze geldiğinde farklı siyasi partiler ve adaylar için oy kullanırız.

Ama herkesin görevi farklıdır. Gazeteci, yeri geldiğinde kişisel tercihini yapar, Yüreği varsa kimden yana olduğunu da açıkça yazar. Ama gazeteci siyasette sonuçları etkilemek gibi bir görevi üstlenmez. Siyasi partilerin adaylarını belirlemek gazetecinin işi değildir. Üstüne vazife de değildir.

Biz meslekte “Haber kutsal, yorum hürdür” deriz. Palavra haberden, menfaate dayalı yorumdan söz etmiyorum. Kaynağınıza güvenirsiniz, doğruluğundan emin olursunuz, elinize geçen haberi diğer meslektaşlarınızdan önce patlatırsınız. Bu gazetecilik adına başarıdır.

Bu meslekte çok uzun süre kalıcı olmak, hep güvenilir olmak istiyorsanız, bazen bildiğiniz bir haberi, muhatabınıza zarar vermemek için kendinize sakladığınız da olur.

Ama gazetecilikte yarış, habercilik üzerinedir.

Bizim şehrimizde yerel gazetecilikte habercilik de menfaate dayalı hale geldi. Herkes tuttuğu, bir yere gelmesi halinde sebepleneceğini düşündüğü kişiyi ön plana çıkartmak için adeta çırpındı.

Delikanlı gibi, yorumunu yaz, altına imzanı at. Bunu kabul ederim. Ama her gün aynı kişiyi manşetten şişireceksin, sanki çok önemli bir gazete o kişiyi destekliyormuş havası vermek için bu gazeteleri dosyalayıp Ankara’ya gönderecek, “Falanca aday kamuoyunda çok destekleniyor” havası vereceksin. Bu gazetecilik falan değildir. Gazeteciliği menfaatlere alet etmek demektir.

……………………..

Allah’a şükür, ben 40 yıllık meslek hayatımda hiç bu çukura düşmedim. Her zaman, her yerde muhtarlıkta bile desteklediğim, seçilmesini istediğim, oy verdiğim adaylar oldu. Ama ben gazeteciysem, bunları haber yapıyormuş gibi lanse etmeyi, bunların ekmeğine yağ sürmek için çalışmayı hiçbir zaman kendime yakıştıramadım.

Bu dönemde de Büyükşehir için AK Parti’den, CHP’den, İYİ Parti’den aday olmasını istediğim isimler var. İzmit için aday olmasını istediğim isimler var. Bireysel görüşmelerimde bunları karşımdakine söyleyebilirim. Kendi imzamı koyduğum yazılarda şu daha iyidir, bu daha zararlıdır gibi yorumlar yapabilirim. Ama gazetenin manşetini, haber sayfalarını bu amaç için kullandırmam. Okura hakarettir. Okurun aklıyla alay etmektir. Haber başka bir şeydir. Gazete için haber namustur.

Bu namusu lekeleyen arkadaşlar var. Yakışmıyor. Üç kuruşluk menfaat veya gelecekte umulan üç kuruşluk menfaat için, mesleğin ilkelerine takla attırmak bence kabul edilemez.

Haa, bazı tipler var aramızda. Bunlara ne yapsa yakışır. Bunlar için zaten ahlak, etik kurallar, meslek kuralları falan bir değer ifade etmezler. Her zaman birilerinin kayığına binip menfaat sağlamanın yollarını aramışlardır.

Sözlerim bu sözde ve dolandırıcı gazeteciler için değil.

Ama “Ben gazeteciyim” diyen, bu meslekten kazandığı ile ailesini geçindiren arkadaşların, bu mesleğin kurallarına ve ilkelerine içtenlikle sahip çıkması gerekir.

Geçen hafta da gazetede pek çok siyasetçi ile görüştüm. AK Partili ile CHP’li ile İYİ Partili, Saadet Partili ile görüştüm.

Her görüşmede olağanüstü samimi oldum. Karşımdaki insanlara bir dost gözüyle bakarak, içimi açarak, düşündüğüm hiçbir şeyi gizlemeden görüştüm.

Keşke bu kentte bunu yapabilen, herkesle bu kadar açık yüreklilikle görüşebilen başka gazeteciler de olsa. Bazen bu şehirdeki sorumluluğumun ağır olduğunu ve giderek daha da ağırlaştığını hissediyorum.

Her partinin, her yerde tanıdığım, sevdiğim, güvendiğim insanları aday göstermesini elbette isterim.

Bunların içinden en sevdiğim, en güvendiğim insanların 31 Mart’ta seçilmesini de isterim. Zaten 31 Mart günü bir seçmen olarak Büyükşehir Başkanı, İzmit Başkanı, İzmit Meclisi ve Alikahya Atatürk Mahallesi Muhtarı için oy kullanacağım.

Ama hepsi bu kadar. Sevdiğim ve güvendiğim insanların aday olmasını ve seçilmesi, kentim için, kentimdeki herkes için isterim. Ama ben, yanlış düşünüyor da olabilirim. Bu nedenle, hazır elimde çok okunan ve güvenilen bir gazete varken, sevdiklerimi öne çıkartayım da sonra menfaatleneyim gibi bir düşünce içinde olamam.

Ben kimseden 5 kuruşluk menfaat talep edecek değilim. Bana ne, kim aday olursa olsun, kim seçilirse seçilsin. Beğendiğim seçilirse 5 dakika sevinir, beğenmediğim seçilirse 5 dakika üzülürüm. Seçimle ilgim bununla sınırlıdır.

………………….

Bazı arkadaşlar, bu seçim döneminde bazı kişiler için çok fazla kendilerini ortaya koydular. Her gün olmasını istedikleri isimleri manşet attılar, haber yaptılar. Ama olmadı. Şimdi ne yapacaklar. Görürsünüz bak, o destekledikleri isimleri silkeleyip bir kenara bırakacak, önceden adından bile söz etmedikleri belirlenmiş aday için alkış tutacak, ona yağ çekmeye başlayacaklar.

Öyle anılan bir sözde gazeteci olmaktansa, evinden çıkamayan bunamış bir eski gazeteci olmayı tercih ederim.

…………………..

Geçen hafta ilimizde merak edilen bilinmeyenlerden biri aydınlandı. Cuma günü Resmi Gazetede Prof.Dr. Sadettin Hülagü’nün KOÜ rektörlüğüne yeniden atandığı yayınlandı.

Sayın Hülagü, kişiliğiyle, başarılarıyla, görev döneminde yaptıkları ile yüzde 100 hak ederek bu göreve yeniden atandı. Farklı bir ismin atanması KOÜ için de Kocaeli için de çok yanlış olacaktı.

Bu hafta yerel seçim adaylarının büyük bölümünün netleşmesini bekliyorum. Aday olanlar, şu kişi yazdığı, bu kişi övdüğü için aday gösterilmeyecekler. Her parti çok titiz çalışıyor. Herkes kendisi hak ettiği için aday olacak veya olamayacak.

……………….

Bir son not daha. AK Parti’deki Büyükşehir adaylığı sürecinde bana da çok çile yaşattılar. Kimse korkmasın. Fıtratımda yok. Düşene vurmam, kimseden intikam peşinde olmam.

Umarım biz gazeteciler için, bu yerel seçim dönemi, siyasetçilerle vıcık vıcık ilişkilere girilen son seçimler olsun. Herkese saygılar, sevgiler. Başarılar ve mutluluklar diliyorum.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.