1. YAZARLAR

  2. Adem TURGUT

  3. Gazetelerden ortak tavır
Adem TURGUT

Adem TURGUT

Yazarın Tüm Yazıları >

Gazetelerden ortak tavır

A+A-

Koronavirüsle mücadelede tablo her geçen gün ağırlaşıyor.

Sokağa çıkma yasağı olmasa da hayata yavaşlatmak ile ilgili tedbirlerin daha da sıkı uygulanması gerekiyor.

Evde kalmak çok önemli…

Elbette habercilik yaşayan bir şey; 24 saat 7 gün 12 ay…

Dünya döndükçe de haber ve haberci var olacak.

Ama yaşamın yavaşlatılmasına katkı da vermemiz gerekiyor.

***

Biliyorsunuz, Özgür Kocaeli olarak bir süre önce nöbet sistemine geçtik ve binamızdan çalışan personel sayısını 3’te bir düzeyine kadar düşürdük. Diğer arkadaşlarımız ise evinden gazeteye katkı veriyor.

Ama rakamlar büyüdükçe virüs yayıldıkça sokaktan daha da çok insanı çekmek gerek. Bunlara gazeteciler de dahil…

Tabi bu işin ekonomik boyutu da var. İlan durdu, reklam durdu. Gazete alımları kahvehane, kuaför ve restoranların kapanmasıyla epey azaldı.

Böyle sürdürülebilir olmadığı da ortadaydı.

***

Bu süreçte benim beklentim haklar baki kalmak koşuluyla Basın İlan Kurumu’nun yerel gazeteler için sayfa sayısı zorunluluğunu ve tiraj sınırını kaldırmasıydı. Basın İlan Kurumu 2- 3 gün önce tiraj meselesini halletti ama gazetelerin çıkma zorunluluğuna ise farklı bir çözüm önerdi: Her gün 2 gazete çıkmak koşuluyla dönüşümlü çalışabilirsiniz.

Doğrusu içime sinen bir iş değil. Yaşam devam eder ve gazeteler çıkar. Ancak hem oyunbozan olmamak hem çalışanların güvenliği, hem de kurumların ekonomik olarak bu salgın sürecinde daha güçlü kalmaları adına “evet” dedim.

***

Güzel bir şey oldu;  Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cemal Kaplan’ın üstün gayretleriyle resmi ilan hakkı olan gazeteler çok hızlı bir araya geldi. Sosyal medya üzerinden yürüttüğümüz bir trafik ile kararları aldık.  

Kocaeli’ndeki resmi ilan alma hakkı bulunan 6 yerel gazete, Covid-19’la mücadele sürecinde iki hafta boyunca dönüşümlü olarak çıkacak.

Raflarda her gün 2 gazete yer alacak. Çıkış günleri kura ile belirlendi.  Sevgili program partnerim Sadun Çetin’in genel yayın yönetmenliğini yaptığı Çağdaş Kocaeli ile biz aynı günler çıkacağız.

Biz Pazar gününe kadar yani 27, 28 ve 29 Mart günlerinde nöbetçiyiz. Yani Pazar günü dahil Özgür Kocaeli çıkacak. Sonrasında basılı gazeteye 4 gün ara vereceğiz ve sonrasında 3 ve 4 Nisan tarihlerinde yine raflarda olacağız.

Şimdilik bu nöbetleşme sistemi 9 Nisan’da bitecek yani biz 9 Nisan’ın gazetesini hazırlamak için 8 Nisan’da gazete binasında olacağız.

***

Sevgili Başkan Cemal Kaplan’a yapıcı çalışması için teşekkür ediyorum. Tam bir cemiyet başkanı gibi birbiriyle sürekli rekabet eden kurumları bir araya getirip sonuç aldı.

***

Gelelim çıkmadığımız günlere…

Siz okurlarımız merak etmesin, internetten sizinle olmaya devam edeceğiz. İnternet sitemize inanılmaz bir ilgi var. Bu ilgiye layık olacak şekilde haberciliğe devam edeceğiz. Umut ediyorum basılı gazeteye verdiğimiz ara da öyle uzun olmayacak.

Bu zor günleri hep birlikte aşacağız.

 

Yokluğum ona Korona

Virüs belki toplumun çok çok önemli bir bölümüne fiilen bulaşmadı ama sosyal hayata çoktan girdi.

-Paket servis yemek işi arttı.

-İşini evinden yapabilenler çoktan kapağı evine attı.

-Çocukların oyunlarından bile Koronavirüs var. Oğlum Çınar, oyuncaklarını kolonya ile siliyor, “onlara da bir şey olmasın” diyor. Resim yapıyordu, şimdi kağıtların üstüne kolonya döküyor.

-Koronafobi diye bir hastalık duydum. Olmasa da koronaya yakalanmış gibi bir his. Felaket olmalı.

-Ama en hoşuma giden sokak sanatı duvar yazılarına da bulaşmış olması. Mehmet Ali Paşa’da duvara şöyle yazmışlar:

-Yokluğum ona Korona…

Harika…

 

Alman plancılığı böyle bir şey…

Emeği geçenlere teşekkür ediyorum, ülkemiz Kovid- 19 ile canla başla mücadele ediyor ve birçok ülkeden çok daha iyi durumdayız.

Bu pandemik salgını en iyi yöneten ülkelerin başında Almanya geliyor. Almanlar, az hasta ve oransal olarak çok düşük can kayıpları ile meseleyi götürüyorlar.

Peki nasıl oluyor?

Sözcü gazetesi, ilginç bir haber yayınladı. Sekiz yıl önce Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Alman Meclisi'ne Robert Koch Enstitüsü ve çok sayıda bilim kurulunun birlikte bir rapor hazırlamış.

Al raporu bugüne koy…

Bu kadar mı iyi tahlil olur!

***

Bakın rapordan bazı tespitleri aktarayım:

Bir- "Mutasyona uğramış, yeni SARS-CoronaVirüs, Güneydoğu Asya’daki bir hayvan pazarından çıkacak. Tüm dünyayı saracak. Ülke olarak hazırlıklı olmalıyız. Üç yıl sürecek. İki kez mutasyona uğrayacak. Aşısı üç yılda ancak bulunacak. Bir kez hastalanan, iyileşmiş olsa bile mutasyona uğramış yeni virüsten yine etkilenebilecek."

İki- Bu yeni bir tür virüs olacak ve SARS CoronaVirüs, H5N1-Influenza'dan daha ağır sonuçlar doğuracak. Senaryoda, Çin'den gelen Çinliler veya Çin'e giden 6 ile 10 Almanın bu hastalığı yayabileceği ve herkesin hastalığı 10 kişiye kadar bulaştıracağı belirtiliyor.

Üç- “Adını henüz koyamadığımız bu virüs, çok yüksek oranda ölümlere yol açacak. Kontrolü, AIDS'e neden olan HIV'den daha zor olacak.”

Dört- “Yeni virüsün belirtileri, yüksek ateş, kuru öksürük, hastaların çoğunda nefes darlığı, röntgen çekildiğinde akciğerlerde çeşitli bulgular, üşüme-titreme nöbetleri, bazen kusma hissi, baş dönmesi, kas ağrıları şeklinde olacak.

Beş- “Bu yeni virüs, özellikle ileri yaşlardaki ve kronik hastalığı olanlarda yüzde 10'lara kadar varan ölümlere neden olabilecek. Çocuk ve gençlerde ölüm oranları yüzde 1'in altında kalacak. Gençler ve sağlıklı insanlar bir haftada bunu atlatacak, ancak yaşlıların tedavileri 60 günü bulabilecek.”

Altı- “Virüs kişiden kişiye, damlacıklar, partiküller ya da dokunma ile geçebilecek.  O geldiğinde, onun için bir ilaç henüz bulunmamış olacak.”

***

Merkel hükümeti, 8 yıl öncesinden hazırlanan bu raporlar doğrultusunda önlemlerini almış.

Bu “Bilimsel öngörü ve senaryo çiziminin” olumlu sonuçları da ortada…

Bu yazı toplam 1391 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum