1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Gazi ve Lise bence de yerlerinde kalmalıdır
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Gazi ve Lise bence de yerlerinde kalmalıdır

A+A-
Özellikle son 10 yılda İzmit için o kadar çok şey konuşuldu, o kadar çok proje, söylem, taahhüt ortalıkta dolaştı, havalarda uçuştu ki, hepsini sayabilmek herhalde kimse için mümkün değildir.
İzmit’e vaat edilenlerin, İzmit halkına söz verilenlerin onda biri bile gerçekleşmemiştir. Hep hayaller kurduk, hep ortaya atılan projeleri, önerileri tartıştık. 
Sonuçta tartıştığımızla kaldık.  
……..
Misal, şu Cephanelik alanını kimbilir ne kadar uzun tartışmışızdır. Sadece ben Cephanelik alanı ile ilgili en az 8-10 yazı yazmışımdır. İzmit için çok önemli olan bu geniş alana eğitim kompleksi yapılacağı, çok büyük bir Bölge Hastanesi yapılacağı sözü 3 yıl önce verildi. Hatta Bölge Hastanesi için protokol, İstanbul’da o dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı, bütün yandaş televizyonların canlı yayınladığı, ilimiz protokolünün de tam kadro katıldığı görkemli törende imzalanmıştı. Elde hiçbir şey yok.. 
………
İzmit için çok uzun yıllar önce sözü verilen, ama gerçekleşmeyen çok gecikmiş projelerden biri de, Yenimahalle’deki C Tipi Cezaevi’nin yıkılması projesidir. Bu konuda herkes söz verdi. Aslında C Tipi Cezaevi binasının yıkılması konusu, AKP öncesi dönemin vaadi ve projesidir. 2004’de AKP yerel iktidara geldikten sonra da her fırsatta ifade edilmiştir. 
Yenimahalle’deki C Tipi Cezaevi çok eski bir binadır. O cezaevi binası yapıldığında, İzmit batıda Orduevi binası, hadi bilemediniz Atatürk Spor Salonu hizasında bitermiş. Şimdi,  cezaevi evlerin içinde kaldı. Çevresi için sıkıntılı. Hele o eski böcek dolu, doğru dürüst ısınamayan, rutubetli binada yatan insanlar için, belki de dünyanın en kötü, en insanlık dışı cezaevi binasıdır. 
Ben bu konuyu yıllardır yakından takip ederim.  1990’lı yıllardan itibaren  “Neden bu cezaevini yıkmıyorsunuz?” dişe yetkililere sorduğumda, “Şu Kandıra yolu üzerindeki T Tipi Cezaevleri bitsin, Yenimahalle’deki C Tipi’nde bulunanları oraya taşıyacağız, bu binayı da yıkacağız” demişlerdir. 
T Tipi Cezaevleri binaları 8-10 yıl önce bitti. O cezaevlerine İstanbul’da mahalle içinde kaldığı için kapatılması kararlaştırılan, çevre illerde eskidiği için yıkılmasına karar verilen cezaevleri boşaltılıp, taşındı.  Bizim Yenimahalle’deki C Tipi yerinde kaldı. 
Son olarak yaklaşık 4 ay kadar önce Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı  “Düzce Cezaevi bitsin, iki ay içinde C Tipi’ni oraya taşıyıp yıkacağız” demişti. Bu vade de çoktan doldu. Yenimahalle’nin ortasında hala C Tipi Cezaevi duruyor. İçi ayrı sıkıntılı, dışı ayrı sıkıntılı. 
………..
Diyelim ki, bir-iki hafta sonra gerçekten bizim C Tipi Cezaevindeki tutuklu ve hükümlüler Düzce’ye nakledildi, bina boşaltıldı ve gerçekten de bu eski, köhne bina yıkıldı. Bunca yıldan beri bu konuyu tartışıyoruz ya, emin olun bir gün gerçekten bu bina yıkılsa da Yenimahalle’nin ortasında şöyle 20 dönümlük boş bir arazi önümüze açılsa burayı nasıl değerlendireceğiz, bunu da bilemiyoruz. 
Hatay’a atanan eski Valimiz Sayın Ercan Topaca ile, ilimizdeki son haftasında uzun bir görüşme yapma imkanı bulmuştum. O görüşmede de C Tipi Cezaevini kendisine sormuştum. Sayın Topaca da, “Hele şu Düzce Cezaevi bitsin. Bu yıl sonu gelmeden Yenimahalle’yi boşaltıp, yıkarız” demişti. “Yerine ne gelecek diye sordum. Topaca, “Gazi Lisesi ile İzmit Lisesi’ni taşıyacağız. Gazi Lisesi’nin mevcut binasını Kent Kütüphanesi yapacağız” demişti. 
Aslında İzmit’in gerçek bir Kent Kütüphanesi’ne çok ihtiyacı var. Bu da modern bir kentin olmazsa olmazıdır. Ama bizim şehrimizin o kadar çok acil eksiği var ki, Kent Kütüphanesi şimdilik büyük lüks gibi görülebilir. 
……..
Geçenlerde Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, geçmişte siyasete girmeden önce öğretmen olarak görev yaptığı Gazi Lisesi’ni gezmişti. Karaosmanoğlu, bu ziyareti sırasında öğrencilerle sohbet ederken, “Bu okul bir yere gitmeyecek. Gazi Lisesi burada kalacak” demişti. 
İki hafta önce kentin Valisi “Gazi Lisesi Yenimahalle’ye gidecek, okul binası Kütüphane olacak” diyor,  sonra Büyükşehir Belediye Başkanı “Bu okul burada kalacak” diyor. Bu kent böyle bir kent. Aslında nereye, ne zaman ne yapılacağını kimse bilmiyor. 
Ben bu konuda da bir tartışma başlatmak istiyorum. Şahsen, Başkan Karaosmanoğlu’nun fikrini destekliyorum.  Gazi Lisesi de, İzmit Lisesi de, tarihi binalarında bugünkü yerlerinde kalmalıdır. Günün birinde gerçekten Cephanelik Alanında eğitim kompleksi kurulacaksa,  zaten Yenimahalle’deki cezaevi alanına okul yapmanın da anlamı yoktur. Gazi Lisesi ile İzmit Lisesi’nin, “Şehir içi trafiğini olumsuz etkiliyor. Çok servis aracı gidip geliyor” gerekçesiyle kaldırılıp Yenimahalle’ye götürülmesi düşünülmüştü. Trafik düzenini kurun, sorun olmasın. O iki okul, İzmit için önemlidir. O iki okulun kentin göbeğinde, çarşı içinde olması önemlidir. İzmit Endüstri Meslek Lisesi’nin başka bir alana taşınması tartışılabilir ama, İzmit Lisesi ve Gazi Lisesi, mevcut yerlerinde kalmalı, eğitim kalitesi çok yüksek olmasa bile, bu şehrin elit okulları olarak orada bulunmalıdırlar. 
……..
İyi de günün birinde gerçekten Yenimahalle’deki C Tipi Cezaevi yıkılır da yeri boşalırsa orada ne yapacağız. Bu da önemli bir tartışma konusudur. Yine ilk öneriyi ben yapayım. Çok uzun süredir İzmit’in yeni Adalet Sarayı’na olan ihtiyacı konuşuluyor.  Eski Baro Başkanı Tamer Solakoğlu, bu konunun İzmit’in en önemli sorunu olduğunu hep söylemiştir. 5 yıl sonra mevcut Adalet Sarayı yetmeyecek. Yenimahalle’deki cezaevinin arazisi büyük olasılıkla Adalet Bakanlığı’nın mülkiyetidir. İşte hazır, bedava yer. Ulaşım için uygun. Şimdiden bu arazi için yeni Adliye Sarayı’nın projeleri hazırlansın. Günün birinde C Tipi yıkılırsa, İzmit’in yeni Adalet Sarayı’nı burada yapalım. 
Bu yazı toplam 349 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.