1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “Gazilik onurumuzu verin”
“Gazilik onurumuzu verin”

“Gazilik onurumuzu verin”

Terörle Mücadele Sırasında Yaralanıp Gazi Sayılmayanlar Derneği (T.M. S.Y) tarafından bugün Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği (KYÖD) lokalinde basın açıklaması yapıldı.

A+A-

Basın açıklamasına; CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, Terörle Mücadele Sırasında Yaralanıp Gazi Sayılmayanlar Derneği (T.M. S.Y) Başkanı Kadir Erhan Tuna ve dernek üyeleri katıldı. Basın açıklamasını yapan Dernek Başkanı Kadir Erhan Tuna, "Bugün burada bulunmamızın sebebi, bizlere hak ettiğimiz gazilik unvanının verilmesi isteğimizi bir kez daha devlet yetkililerine ve kamuoyuna duyurmaktır" dedi. 
 

SAHİPSİZ BIRAKILAN KİMSELERİZ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenen Tuna, “Bizler askerlik görevimiz sırasında ülkemizin bekasını hedef alan terör örgütlerine karşı verilen mücadelede terörist silahların tesiri ve etkisi ile yaralanmış ancak çeşitli yasa ve yönetmeliklerden dolayı resmiyette gazi sayılmayan, devleti tarafından 25-30 yıldır görmezden gelinen, unutulan ve sahipsiz bırakılan kimseleriz. Günümüzde her kesimle görüşüp uzlaşma yollarını arayan devlet yetkilileri askerlik görevleri sırasında terörle mücadelede yaralanan bizleri, üzülerek söylüyoruz ki sahipsiz bırakmış ve bırakmaya devam etmektedir. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın neredeyse her konuşmasında dile getirdiği halkın iradesi her şeyin üzerindeyse bizler için bu irade neden kullanılmıyor ve resmiyette bizler neden gazi sayılmıyoruz? Halkın iradesine göre bizler gaziyiz. Neden bizlere gazilik onurumuzu vermiyorsunuz?" dedi. 
 

SENİN BENİM GAZİM DURUMU VAR
Başbakan Binali Yıldırım'ın ‘15 Temmuz gazileri yaralarına bakılmaksızın gazi sayılacak’ sözlerini hatırlatan Tuna, "Bizlere dayatılan uzuv kaybı ve %40 sakatlık oranı şartı 15 Temmuz'da yaralananlar için kaldırılıyorsa, askerde yaralanıp terörist mermileri, şarapnel parçalarıyla yaşayan bizler gazi sayılmıyorsak burada senin gazin benim gazim durumu vardır. Günümüzde modern çağın gerektirdiği ve toplumsal ihtiyaçlara yönelik yeni bir anayasa hazırlanırken bizleri mağdur eden yasayla ilgili maddelerin değişikliği bu kadar zor mu? Terörle Mücadele de yaralanıp gazi sayılmayan bizlere, hak ettiğimiz onurumuz olan gazilik madalyalarımızın ve gazilik haklarımızın verilmesini talep ediyoruz ve bu haklarımızı alana kadar haklı mücadelemiz devam edecek" diye konuştu. 
 

HAKLARINIZ İÇİN MÜCADELE EDECEĞİZ
Fatma Kaplan Hürriyet ise, “Sizlerin sorunlarınızla ilgili meclise 3 tane önerge verdik. Kiminizin parmakları eksik, vücudunuzla şarapnel parçaları ile hayat mücadelesi veriyorsunuz. Buna rağmen TSK sağlık yönetmeliği engeline takılıyorsunuz. Bu oran tamamen kaldırılması ya da düşürülmeli. Çatışmada şehit düşen arkadaşlarınızın yasını tuttuğunuzu, kalbinizde terörist mermileriyle yaşadığınızı biliyoruz. Tüm bu haklarınızı elde etmeniz için elimizden ne geliyorsa yapmaya devam edeceğiz. 15 Temmuz sonrası çıkarılan yasa ve yönetmelikler bize şehit gazilere 2 ye bölünmüş durumda. 15 Temmuz gazi ve şehitleri ve diğerleri Bu diğerlerinin ortadan kaldırılmasını istiyoruz. Sizlerin sonuna kadar sesi olmaya devam edeceğiz. 15 Temmuz şehit ve gazileri gibi aynı haklara sahip olmanızı istiyoruz. FETÖ terör örgütü PKK değil mi” dedi. 
Ayşegül Kalaycı
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.