1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Gebze Arıtma Tesisi
Gebze Arıtma Tesisi

Gebze Arıtma Tesisi

İSU Genel Müdürü Sayın İlhan Bayram ile, geçen salı günü Gebze bölgesine yaptığımız ziyaretten, bu bölgedeki dere ıslah çalışmalarından dün bahsetmiştim. Gebze ziyaretimizin öğleden sonraki

A+A-

İSU Genel Müdürü Sayın İlhan Bayram ile, geçen salı günü Gebze bölgesine yaptığımız ziyaretten, bu bölgedeki dere ıslah çalışmalarından dün bahsetmiştim.

Gebze ziyaretimizin öğleden sonraki bölümü, Büyükşehir Belediyesi’nin halen devam eden ve bugüne kadar yapılmış en büyük yatırımı olan Gebze Arıtma Tesisi inşaatına ayrıldı.

………..

Başkan Karaosmanoğlu’nun göreve geldiği 2004 yılından buyana bir iddiası var: “İzmit Körfezi’nin her yerinden denize girilecek” diyordu.

İzmit Körfezi çevresinde 8 büyük arıtma tesisi,  AKP’den önceki dönemde yapıldı, devreye alındı.

Vali Kemal Nehrozoğlu döneminden başlayarak, önce Körfez çevresindeki sanayi kuruluşlarına arıtma tesisleri yaptırıldı. Daha sonra, Körfez çevresindeki bütün yerleşim alanlarının evsel atıklarının denizi kirlettiği fark edildi. İller Bankası katkısıyla,  Çevre Entegre Projesi kapsamında Sefa Sirmen döneminde arıtma tesisleri yapıldı.

Sadece Gebze bölgesi eksik kalmıştı. Halen İSU’nun sorumluluğu altındaki 8 arıtma tesisi çalışıyor. Genel Müdür İlhan Bayram, geçen eylül ayında bu 8 arıtma tesisinin işletmesi için ödedikleri elektrik parasının 1. 9 milyon TL olduğunu söyledi.

İzmit Körfezi’ne evsel atıklar arıtılarak veriliyordu da, Gebze bölgesi için arıtma tesisi yoktu. Başkan Karaosmanoğlu, “Gebze bölgesi için arıtma yapacağız. Bu da bitince, İzmit Körfezi’ne arıtılmamış bir damla evsel atık gitmeyecek. Deniz temizlenecek” diyordu.

…….

Gebze Arıtma Tesisi öyle böyle bir proje değil. Büyükşehir Belediyesi’nin en büyük projesi.  Çayırova sahilinde, Şişe Cam Fabrikası ile TSE arasında kalan, 107 dönümlük alanda inşa ediliyor.

Projenin maliyeti 54 milyon TL. KDV ile birlikte 62. 5 milyon TL’yi buluyor. Bu maliyetin

24 milyon TL’sini İller Bankası karşılıyor. Gerisi, Büyükşehir bütçesinden çıkıyor.

Tesis tamamlandığında, Gebze bölgesindeki 670 bin nüfusun evsel atıklarını toplayacak. Halen bu bölgedeki evsel atıkların bir bölümü, İSKİ’nin Tuzla arıtmasına gönderiliyor. Büyük bir bölümü ise, arıtılamadan dereler üzerinden İzmit Körfezi’ne veriliyor.

Körfez’de yapılan bütün bilimsel araştırmalar, Gebze bölgesi evsel atıkları arıtılmadan denizin temizlenemeyeceğini gösteriyordu.

Yapımı süren Gebze Arıtma Tesisi, önümüzdeki yılın mart ayında bitecek.  Günde 120 bin metreküp atıksu arıtma kapasitesine sahip. Çok büyük bir tesis. Mevcut 8 arıtma tesisi içinde en büyüğü olan Kullar’daki arıtma tesisinin yaklaşık 2 katı kapasitede.

…….

Genel Müdür Bayram ile birlikte, Gebze Arıtma Tesisi’nin şantiyesine gittik. Büyükşehir Belediyesi’nin bu en büyük ihalesini, merkezi Antalya’da bulunan Ataç İnşaat firması üstlenmiş.

Ataç İnşaat’ın ortaklarından biri, Deniz Baykal’ın damadıymış. Daha önce birkaç kez, Başkan Karaosmanoğlu’nun ağzından da bu “Baykal’ın damadı” saptamasını duymuştum. AKP’li yöneticiler, ortaklarından biri Baykal’ın damadı olan şirkete bu en büyük ihaleyi vermekle adeta övünüyorlar.

Ama şirket, bu arıtma tesisi inşaatları konusunda Türkiye’nin en büyüğü. Pek çok büyük işi bitirmiş. Eskişehir’de Porsuk’u temizleyen arıtmayı yapan da Ataç İnşaatmış.

Halen şantiyede 250 kişi çalışıyor. Dev arıtma tesisi, 2 tane çok büyük (tabanları 17-18 dönüm araziye oturuyor) atık su toplama havuzu, 8 tane daha küçük arıtma ve dejarj havuzundan oluşuyor. Şantiyede yetkililer, bize kısa brifingler verdi.

Gebze Arıtma Tesisinin yapıldığı alan, bataklıkmış. Yani, böylesi büyük bir iş için çürük zemin. Uzmanlar, bu tesiste kullanılan beton miktarı ise,  yaklaşık 1000 konutluk site inşa edilebileceğini anlattılar. Böylesi büyük proje için, zemin aslında uygun değilmiş.

Bu tür işlerde zemini kuvvetlendirmek, yapılacak projenin güvenliğini sağlamak için iki ayrı yöntem kullanılırmış. Biri “Kazık çakma” yöntemi. Ki biz bu yöntemi, İzmit sahilinde rıhtım, marina yapılırken, yeni demiryolu inşa edilirken tanıdık.

Son yıllarda gelişen bir başka zemin sağlamlaştırma yöntemi ise  “Jet Grout” adı verilen yöntemmiş. Bu yöntemde çürük zeminin içine, toprağın derinliklerine beton enjekte ediliyor. Sulu, bataklık zemin betonu yedikçe sıkışıyor, üzerine yapılacak yapıyı taşıyabilecek hale geliyormuş.

Gebze Arıtma Tesisi için bu yöntem uygulanmış. Önce zemin sağlamlaştırılmış. Daha sonra havuzların inşaatına başlanmış.

Biten havuzların içine girdik. Olağanüstü yapılar. Sonra, bu havuzlar arasında atık su geçişlerini sağlayacak dev boruların imalatını, dirsek yapımlarını gördük.

Müthiş bir çalışma var. KDV’siyle 62. 5 milyon TL’lik dev proje,  önümüzdeki mart ayında tamamlanacak.

Bu projenin bitmesi, Gebze bölgesindeki 670 bin nüfusun evsel atıklarının da tamamen arıtılarak Körfez’e verilmesi demek. İSU Genel Müdürü Bayram, “Bundan sonra İzmit Körfezi için bir Hereke arıtmasına ihtiyaç kalıyor. O da büyük bir iş değil. Ayrıca, gelecek yıla kadar Kandıra’nın Karadeniz sahillerinde arıtmaya çok önem verecek, yeni yatırımlar yapacağız” dedi.

Gebze Arıtma Tesisi inşaatını görmek, benim açımdan etkileyiciydi. Büyükşehir bu kadar para ile ne yapıyor diye zaman zaman soruyoruz. Gebze’de gerçekten büyük bir iş yapılıyor. Bu arıtma tesisin bitişi ile birlikte İzmit Körfezi’nin en azından evsel atıklardan tamamen kurtulacağına inandım. Ama hala Körfez’deki limanlardan, kimi sorumsuz sanayi kuruluşlarından denize ciddi pislik girişi var. Bunlar da önlenebilirse, birkaç yıl içinde İzmit Körfezi gerçekten temizlenebilir.

…….

İSU Genel Müdürü Bayram, Gebze Arıtma Tesis tamamlandığında, bu dev tesisin işletmesinin özel sektöre verilebileceğini de söyledi. Gebze Arıtma Tesisi, kendi alanında Türkiye’nin en büyük yatırımlarından biri olacak. Büyük olasılıkla, açılışına Başbakan da davet edilecek. Ben de Sayın Genel Müdüre söz verdim. Açılış törenine katılamasam da, bu dev tesis bittikten sonraki halini de gidip görmeyi çok isterim.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.