1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Gebze’nin formülü haklı ama kenti sıkıntıya sokar
Gebze’nin formülü haklı ama kenti sıkıntıya sokar

Gebze’nin formülü haklı ama kenti sıkıntıya sokar

Türkiye ve kentimiz açısından çok önemli bir genel seçime gün be gün yaklaşıyoruz. Kent siyasetinde öncelikli gündem, hiç kuşkusuz özellikle iddialı partilerin aday listelerinin nasıl şekill

A+A-

Türkiye ve kentimiz açısından çok önemli bir genel seçime gün be gün yaklaşıyoruz. Kent siyasetinde öncelikli gündem, hiç kuşkusuz özellikle iddialı partilerin aday listelerinin nasıl şekilleneceği konusuna kilitlenmiş bulunuyor.

Kocaeli siyasetinde bölgesel yapı, etnik kökenler, çok öteden beri hep öncelikli konu olmuştur. Siyasi partiler, aday listelerini belirlerken “Kim belediye başkanlığına, milletvekilliğine, ya da il genel meclisi, belediye meclisi üyeliklerine daha layıktır?. Kim seçilirse kente, halka, ülkeye daha iyi hizmet eder?” gibi asıl öncelikli konuları bir kenara bırakırlar.

Hemen her parti, “Listede bir doğulu, bir Karadeniz kökenli aday bulunsun. Bir muhacır, bir manav, mümkünse bir Gürcü kökenli olsun” hesabı yaparlar.

Son yıllarda bu yapıya, yeni eklemeler yapıldı.  Önümüzdeki seçimlerde de aday listeleri belirlenirken,  “Gebze’den en az bir doğu kökenli,  Kartepe ve Başiskele’den birer tane Karadeniz kökenli, İzmit’ten muhacır oylarını partiye getirecek bir aday konulmalı” gibi,  hem etnik köken, hem Kocaeli’deki yerel bölgesel farklılıklar  aday belirlemede kriter haline  gelecektir.

Kocaeli’de bu bölünmeye,  nüfusu çok hızlı artan ve tamamen iç göçle artan, üstelik yıllar boyunca hem devletten, hem yerel yönetimlerden hak ettiği hizmeti alamayan Gebze bölgesi öncelik etmiştir.  Kocaeli merkezinin kendilerini dışladığını düşünen,  doğal olarak kendilerini Kocaeli’den kopuk, İstanbul’a daha yakın gören Gebze siyaseti üstelik parti farkı da olmaksızın, Kocaeli siyaseti üzerinde baskı oluşturmuş, ağırlığını hissettirmek için çaba göstermiştir.

17 Ağustos 1999 felaketinde İzmit’teki evinde hayatını kaybeden dönemin DYP’li milletvekili Alaettin Kurt, ilimizde “Gebze milletvekili”  uygulamasının ilk büyük ve güzel örneğidir. Rahmetli Kurt, çok aktif, tuttuğunu kopartan bir siyasetçiydi. Ama kendisini hiçbir zaman Kocaeli milletvekili olarak görmedi, hep “Gebze milletvekili” gibi çalıştı. Bölgeye önemli katkılar da sağlamıştı.

AKP döneminde bu misyonu Eyüp Ayar üstlendi. CHP Gebze’ye hiçbir zaman hak ettiği değeri ve önemi vermedi. Özellikle son yerel seçimlerde doruğa çıkan hataların da etkisiyle,  CHP Gebze’de çok geriledi. Şimdi CHP’liler de önümüzdeki seçimler için listeye mutlaka Gebzeli aday bulmanın telaşı içindeler. Ama CHP’nin Gebze’de örgüt yapısı çok dağınık. Giresun kökenli bir Gebzeli aday mı olsun, yoksa Doğu kökenli bir Gebzeli aday mı olsun, bilemiyorlar.

Bu yapı, Kocaeli siyasetini çok fazla bölüyor. Partileri zorluyor. Seçmenin de kafasını karıştırıyor. Korkarım, önümüzdeki seçimlerin aday listeleri açıklandığında da, her siyasi partide Gebze’den kaynaklanan yeni sorunlar ön plana çıkacaktır.

Kabul etmek gerekir ki, Gebze siyaseti, Kocaeli siyaseti içinde çok güçlüdür. İlimizdeki toplam nüfusun da, toplam seçmenin de üçte birinden fazlası Gebze’de yaşıyor. Son ilçe yapılanması ile Gebze 4’e bölünmüş olmasına rağmen, “Gebze-Darıca-Dilovası-Çayırova” bölgelerini siyaseten bir bütün olarak kabul etmek gerekiyor. Çünkü bu bölgedeki seçmenlerin, kendilerine yakın adayları görmeleri halinde ilimizin diğer bölgelerine oranla çok daha büyük bir çoğunlukla kitlesel hareket etme özelliği var.

Gebze’de siyaset önderleri, nüfus ve seçmen sayısından hareketle, bir formül geliştirmişler. Gebze siyaseti, parti farkı gözetmeksizin ilçenin ve bölgenin siyasi gücünü arttırmak adına birlikte çalışabiliyor. Bu birlikteliği ilimizin diğer ilçelerinde göremezsiniz.

Nitekim, kent kamuoyu gündemine getirilen formülde de bütün Gebze siyasetçileri tek vücut hareket edebiliyorlar.

Formül şudur: Kocaeli’deki toplam seçmenin yüzde 37’sinden fazlasının Gebze merkezli

4 ilçede toplandığı biliniyor. Gebzeliler diyor ki,  “Madem, seçmenin üçte birinden fazlası bizdedir. O halde, 11 adaydan oluşacak listede de en az üçte bir oranında Gebzeli aday olmalıdır.”

Bunu, sadece AKP, ya da sadece CHP veya MHP listeleri için değil, topyekün, bütün siyasi partilerin listeleri için istiyorlar. Bu formül içinde, kendilerine aday listelerindeki yerler için de belirleme yapmışlar. Gebze siyaseti diyor ki, “Bütün siyasi partilerin 11 kişilik listesinde 2 nci, 5 nci, 8 nci ve 11 nci sıralarda Gebze adayı olmalıdır.”

Yani,  herhangi bir siyasi partinin ilimizdeki 11 kişilik listesinde 2-5-8 ve 11 nci sıralar Gebze adaylarına verilecek. Artık parti yöneticileri hangi sıradaki Gebzeli adayın Doğu kökenli, hangisinin Karadeniz kökenli, hangisinin orta Anadolu kökenli olacağını da kendileri belirleyecek.

Kocaeli siyaseti böylesine bölgesel bölünmelerden ciddi sıkıntı görecektir. Eğer gerçekten layık olan varsa, herhangi bir siyasi partinin 11 adayının tamamı da Gebzeli olabilir. Ama eğer herhangi bir siyasi partinin Gebze’den başvuran aday adayları içinde bu görev için gerekli liyakata sahip olabilenler yoksa, o partinin 11 kişilik listesinde bir tane bile Gebzeli de bulunmayabilir.

Siyasi partiler, kendilerini Gebze bölgesine bağımlı görüyorlar. Bu tablo, Gebze siyasetini, “Kocaeli bizden sorulur. Gebze seçmeni ağırlıklı olarak hangi partiye yönelirse, Kocaeli’de seçimi o parti kazanır” havasına sokuyor.

Dikkatli olmak lazım.. Bir seçmen olarak bana sorarsanız, Kocaeli’deki bütün partilerin aday listelerinde tamamen Kocaeli doğumlu- eğer İzmit doğumlular varsa öncelikli tercihimdir- olmalıdır diyebilirim. Ama nasıl bu mümkün değilse, ilimizdeki bir ilçenin, potansiyel siyasi gücünü tehdit unsuru olarak kullanıp, bütün siyasi partilere aday listelerinde belli yerleri Gebze kontenjanı olarak ayırması cüreti de bu kent siyaseti açısından mantıklı ve kabul edilebilir olmamalıdır.

Gebze’deki insanlarla İzmit’te yaşayan insanlar arasında siyasi tercih yönlendirmesi açısından çok farklı özellikler bulunduğuna inanmıyorum. Ama Kocaeli siyaseti son yıllarda Gebze bölgesine gereğinden fazla paye verdi. Gebze siyasetini, bu tür talepler konusunda cesaretlendirdi. Şimdi, yeni bir sıkıntı var. Nüfus ve seçmen yapılarına bakıldığında, Gebze siyasetinin “Listelerde 2-5-8-11 nci sıralar bizim olsun” talebi haklıdır. Hatta mütevazi bir talep olarak bile görülebilir. Ama olayın ruhu, özü Kocaeli siyaseti açısından tehlikelidir. Görürsünüz, 2014’deki yerel seçimde Büyükşehir Başkanlığı için de Gebze adayı baskısı olacaktır. Siyasi parti örgütleri, bu baskıyı aşabilecek cesareti göstermek durumundadır. Bu dönem Gebze kökenli çok kaliteli, çok bu işe yakışır aday adaylarının bulunduğunu biliyorum. Bir kısmı ile tanıştım. Bu insanlar sırf Gebzeli oldukları için de, Kocaeli milletvekilliğini hak edecek kariyer ve yapıda oldukları için aday gösterilmeli, hatta hak edenler 2 nci sıradan değil, 1 nci sıradan aday olabilmelidir. Ama oy şantajı ile partilere baskı yapılması, dayatılan bir formülün kabul edilmesi, Gebze’deki siyaset aktörlerini gereğinden fazla şımartacaktır ki, bunun gelecekteki yansıması da çok tehlikeli olabilir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.