1. HABERLER

  2. MEKTUP

  3. Geçen hafta hareketli gazeteler yaptık
Geçen hafta hareketli gazeteler yaptık

Geçen hafta hareketli gazeteler yaptık

Dünya ve ülke gündemi her açıdan çok yoğun ama bizim şehrimizde yerel gündem birkaç başlıkta sıkışmış durumda.

A+A-

Biz, ÖZGÜR KOCAELİ olarak hiçbir zaman palavra haberin, sansasyon heveslisi haberin peşinden gitmedik. Doğru olmayan, ertesi gün yalanlanan, insanları birbirine düşüren veya insanları yaralayıp, zarar veren haberler hiçbir zaman ilgi alanımıza girmedi.

Ne var yerel medyanın haber portföyünde: Kocaelispor’un içinde bulunduğu durum var. İzmit’in her geçen gün artan trafik sorunu var. Son zamanlarda yeniden gündeme gelmeye başlayan çevre sorunları var.

Geri kalan, genellikle palavradır. Köprü yaptık açtık, aşure yaptık dağıttık türünden haberler.. Bizim şehrimizde devlet kurumları ile yerel medyanın arası kopuk. Valilik’ten, yargıdan, emniyetten, çevre müdürlüğünden, milli eğitim müdürlüğünden sağlıklı haber almayı kenara bırakın, sorularınıza yanıt almak bile çok zor. Biz her haberi, kaynağından, resmi makamlardan doğrulatarak kullanmaktan yanayız. Bu nedenle, işimiz gerçekten zor.. Belediyelerin çok fazla faaliyet içinde olduklarını, belediyelerin çalışmalarından çok önemli haberler çıkartmanın mümkün olduğunu söylemek de hayli zordur. Yerel haber havuzunun böylesine sığ olduğu bir ortamda, siz tamamen yerel haberlerle koca bir gazeteyi her gün dolduracaksınız. Takdir edersiniz ki, pek kolay bir iş değil.

…………….

Değerli okurlar, beni ukalalıkla, kendini beğenmişlikle suçlayanlarınız olabilir. Ama bütün samimiyetimle, inanarak belirtmek isterim; bu işin içinde bulunduğu 40 yıla yaklaşan süre içinde hiçbir zaman çalıştığım gazete için bu kentte bir rakip görmedim. Bizim benimseyip içselleştirdiğimiz ilkelerle, bizim ısrarla ve her ortamda koruduğumuz çizgimizle bu kentte yerel gazete bağlamında rakibimizin olması mümkün değildir.

Her şeyden önce biz gazeteciliği çıkar hesabı olmadan, gazetecilik gücünü kendi menfaatimiz için kullanmadan yapmaya azami özen gösteriyoruz. Zaten böyle olmasa,  gazetenin şirketini satmak, ben hala bu işin içinde bu denli yoğun şekilde bulunmak zorunda kalmazdım.

Ben bu şehirde ÖZGÜR KOCAELİ’ye rakip tanımam. Ama rakip yok diye baştan savma, uyduruk gazete yapmayı, özenmeden gazete hazırlamayı da içime sindiremem. Gazetecilik zamanla yarış gerektiren bir iştir. Belli bir süre içinde gazeteyi yapmanız, gazetenin sayfalarının her santimetrekaresini doldurmuş olmanız gerekir. Ertesi günün gazetesini bitirip, evime giderken benim içimin, “Bugün iyi iş yaptık. Güzel gazete yaptık” duygusu ile rahat olması gerekir. Aksi halde uyuyamam, hasta olur, kıvranırım.

Ertesi sabah gazeteyi elime aldığım zaman, önce gazeteyi ben beğenmeliyim. “Bugün iyi gazete yapmışız. Bu gazeteyi 75 Kuruş ödeyip satın alan okura, parasının karşılığını vermişiz” diyebilmeliyim. Doğrusu son zamanlarda yaptığımız gazeteleri, ben kendim pek beğenmiyordum. Eldeki malzeme neyse elbette gazeteyi onunla yapmak zorundasınız. Ama haber konusunda daha yaratıcı olmak,  gazeteyi eline alan okuru bilgilendirmek zorundasınız. Zaten günümüzde gazete alıp okuma alışkanlığı sürekli azalıyor. Okur sayısı giderek bütün dünyada, ülkemizde ve ilimizde azalıyor. Bu nedenle, hala bu ortamda gazete satın alıp okuyan insanlar birer velinimettir. Onlara saygılı olmanız, onlara iyi gazete vermeniz gerekir. Bu konuda kendi vicdanımda her gün çok fırtınalar yaşarım. Her gün bir önceki günden daha iyi, okur açısından daha doyurucu gazete yapmanın hırsı içinde olurum.

Geçen haftanın tamamında yaptığımız gazeteler, bence ülkemizin ve kentimizin içinde bulunduğu şartlarda yapılabilecek en iyi, en dolu ve gazeteyi eline alan okur açısından en tatmin edici gazetelerdi. Kocaelispor konusunu, her açıdan en iyi biz işledik. Trafik sorunu konusunda zaten bu gazetenin eline kimse su dökemez. Biz sadece sorunları ortaya koymakla kalmıyor, olası çözüm yolları için de fikirlerimizi ortaya koyabiliyoruz.

Gazetenin yazı işlerindeki muhabir arkadaşları Murat Yoldaş yönetiyor. Murat Yoldaş, bu kentteki en iyi habercilerden biridir. Hiçbir haberi atlamayı sevmeyen, haberin doğru ve çabuk şekilde haber merkezine ulaşmasının önemini bilen kişidir. Elinizin altında varsa, lütfen açıp bakın. Geçen hafta içinde gazetede resmi ilan-küçük ilan-reklam da bir hayla azdı. Her gün bu gazetede irili ufaklı kaç haber yer almış. Yapabilirseniz sayın..

Bu şehirde ne olup bitiyorsa, nerede eğlence, konser, tiyatro varsa; hangi sinemada hangi film oynuyorsa, Perşembe Pazarı’nda veya Köylü Pazarı’nda domates kaç para, balık pazarında balık kaç paraysa, kim evlenmiş, kim aşure yapıp dağıtmışsa, kim vefat etmişse, nerede kaza, hırsızlık olmuşsa hepsini bu gazetenin sayfalarında görebilirsiniz.

Bir yerel gazetenin de görevi tam olarak budur. Ahmet Serimer’in hazırladığı, “Olayların Perde Arkası” sütunlarının bu kentte yerel gazetecilik adına çok önemli olduğuna hep inanmışımdır. Sayın Olayların Perde Arkası sütunlarındaki haberlerin sayısını.

Bu gazete bütün ulusal haber ajanslarının da resmi üyesidir. Muhabirler dışında, ajanslardan da çok yoğun haber akışı var. Ama hala ÖZGÜR KOCAELİ’nin birinci ve en önemli haber kaynağı bu şehrin insanlarıdır, okurlarıdır. İlimizin her köşesindeki her sorun, her olay, her cemiyet bu gazeteye akar. Hepsini değerlendirmeye çalışır, bu kentin en ücra keşişinde yaşarken ölen insanın haberini de, bu şehrin en uzak bölgesindeki yol üzerindeki araçlara zarar veren çukuru da ÖZGÜR KOCAELİ’de bulabilir, okuyabilirsiniz. Bu kentteki herkesin sıkıntısı, üzüntüsü, sevinci, gururu bu gazetede mutlaka yer alır.

Bu açıdan geçen hafta iyi gazeteler yaptığımızı düşünüyorum. İki haftadır Ali Gündoğdu tatildeydi. Metin Karan’ın yükü bir hayli artmıştı. Bugün, Ali tatili bitirip, yeni bir enerji ile işe dönecek. Gelecek hafta ben kısa bir tatil planlıyorum.

Gazete dolu, doyurucu, hareketli olunca bu zor şartlara rağmen her geçen gün okur sayısında da belirgin artışı görebiliyorsunuz. ÖZGÜR KOCAELİ’nin rakamları da başka hiçbir gazetenin rakamlarında olmayan biçimde belirgin bir yükseliş gösteriyor. Muhabir arkadaşların, gazetedeki herkesin daha yüksek bir heyecanla, daha verimli şekilde çalışma gayreti içinde olduklarını da hissedebiliyorum.

Bütün bu anlattıklarım nedeniyle, geçen haftayı mutlu ve keyifli geçirdiğimi söyleyebilirim. Ama şuna emin olun. Biz her gün kendimizle yarışmaya, her gün bir önceki günden daha iyi, daha hareketli ve doyurucu gazete yapmayı hedeflemeye devam edeceğiz. ÖZGÜR KOCAELİ’ye emek veren bütün arkadaşlarım adına saygı sunuyor, sağlık ve mutluluk diliyorum.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.