1. YAZARLAR

  2. M.Zeki CANŞİ

  3. GECİKEN ADALET ADALET DEĞİLDİR
M.Zeki CANŞİ

M.Zeki CANŞİ

Yazarın Tüm Yazıları >

GECİKEN ADALET ADALET DEĞİLDİR

A+A-
Gerek savunma mekanizmasında görev yapan hukukçularımızın ve gerekse işi hukuka düşen vatandaşlarımızın ortak şikâyeti, adaletin zamanında tecelli etmemesi ve geciken adaletin adalet olmadığı noktasındaki ortak şikâyetleri… Bu şikâyetler, nihayet yankı buldu ve Adalet bakanı Sayın Bekir BOZDAĞ, yaptığı açıklamayla “yargıda zaman yönetimi” dönemini haziran ayına kadar başlatacaklarını söyledi.
Doğrusu benim şahsen böyle bir sorunum yok. Lakin, halkımızın konuya ilişkin ciddi sorunları var ve bu sorunlar ne yazık ki, çözülemiyordu. Kimi davalarda öyle zamanlar geliyordu ki, belki üçüncü nesiller ancak davanın sonucunu görebiliyorlardı.  Öyle davalar var ki, ne davacının ve ne de davalını ömrü davanın sonucunu görmeye yetiyor. 
Benim elime bir dosya geçti. Esas numarası 1964, Karar numarası ise 1994 ile başlıyor. Tam 30 yılda ancak sonuçlanmış. Sayın bakanın ifade ettiği bir dava ise, Çanakkale’de açılmış ve tam 83 yıl sürmüş. Düşünebiliyor musunuz? 83 yıl. Bu ne demek? Davacı ve davalılardan ancak üçüncü kuşak sonucunu görebilmiş. Mevcut duruma göre, hakimin keyfiliği zaman açısından da söz konusu. Yasal bir sınırlama olmadığından aynı davanın kararını belki en son tayini gelen 10.cu hakim verebiliyor. Bu yeni düzenlemeyle, keyfiliğin önüne geçilmiş olacaktır.
Gecikmiş adalet adalet değildir. Bu sebeple yeni uygulama son derece yararlı ve keyfiliğe mahal bırakmayacak bir uygulama. Kutluyorum. Yerinde bir karar.

KOÇ’UN ÖLÜMÜ VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ!
Bildiğiniz gibi iş dünyamızın 1 numaralı ismi Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mustafa KOÇ, geçen hafta geçirdiği kalp krizi sonucu genç yaşta (56) hayatını kaybetti. Arkasında çok şey söylendi, yazıldı, çizildi. Şunu hemen ifade etmek isterim ki, Türkiye ekonomisinin yaklaşık % 10’nuna hükmetmesi ve bir milyon çalışanının olması açısından kıymete değer bir kişilik. Allah rahmet etsin ailesine ve camiaya sabırlar ihsan eylesin. 
Dünyevileşmedeki temayülü, azmi ve gayreti, ukbası için ne yaptı? Sorularını beraberinde getirdi. 
Bakınız.
Gazetecilik mezunu ve aynı zamanda akrabam olan Zübeyt Elmas isimli zatın konuya ilişkin sosyal medyada yayınlamış olduğu paylaşımını izni ve izninizle aynen sizlerle paylaşmak istiyorum. 
“Bir Portre, İki Adam
Mustafa Koç, bu dünyadan terki diyar eyledi. Ne düşünmeli şimdi; Geride bırakılan o muazzam servet. O servetin ruhunda yarattığı müthiş özgüven, yüksek egonun benliğini sarmalaması ve fakat bu egonun kent yaşantısında ve doğal olarak beşeri ilişkiler skalasından hareketle, zekice törpülenmesi, çalışanlara devamlı verilen talimatlar, bilmem ne kadar milyar dolarlık alınan kararlar, kazanma arzusunun daha fazla kamçılanması, daha fazla hep daha fazla ve bunun benlikte yarattığı ağır bir sekülerleştirme bunalımı...
Rahmi Koç; Bu gece ne düşünerek uyuyordur acaba?  Toprağa teslim edilecek bir evlat. Bu da yapılması gereken bir iş sonuçta… Mustafa'yı mı düşünmeli, yoksa banka işlerini mi, yoksa borsadaki son durum, ihracat hedefleri, yılsonu hedefleri, daha fazla, biraz daha fazla, hep fazla? Hayır, Mustafa'yı düşünmek... Bebekliğini, çocukluğunu, ilk gençliğini ve başka anlarını gözünde canlandırmak... Ama Mustafa yok...
Bu ifrat ve tefrit duygusu sadece modern zamanların patolojik durumu değil... Kadim dönemler ve daha gerideki zamanlarda da böyle idi.
Mustafa yok ama, daha fazla en fazla için en büyük olmak için üretmeye devam o zaman...”
Evet değerli dostlar, demek ki, tüm mesele kubbede hoş bir seda bırakabilmek. Onca mal-mülk, imkân ve servetin gelen ecelin ne bir saat ileri ve ne de bir saat gerilemesine müsaade etmiştir.  
Ez cümle, peygamber efendimiz bir hadisinin devamında: ….Ve’mel ma şi’te fe inneke mecziyyün bihi. Türkçesi: Nasıl amel edersen et, mutlaka karşılığını bulacaksın. Şimdi Koç, Rabbi ile baş başa ve tam da boynuzsuz koçun hesabının boynuzlu koçtan sorulacağı bir makam ve mevkide. Cenab-ı Allah Onu da bizi de kolay hesap verenlerden eylesin.  
Bu yazı toplam 558 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.