1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Geciktikçe yara büyüyor
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Geciktikçe yara büyüyor

A+A-

Herhangi bir partinin içişlerine karışmayı bir tarafa bırakın, bu konularda ahkam kesmeyi bile kendime yakıştıramam.

Ama AK Parti iktidar partisi. 2002’den beri her seçimde bu kentte birinci parti. En çok milletvekiline, en çok belediye başkanına sahip parti. Yani AK Partililerin, bu kente hizmet borcu var. Bu kentteki sorunları azaltmak, bu kentteki insanların mutluluğunu arttırmak gibi bir görevleri var. Partinin kendi içinde birbirine girmesi, bu kentte hizmetlerin de aksaması demek. Bu kentin daha karışık, karmaşık, daha sorunlu olması demek. Bu kent insanının haklarının korunmaması demek.

2 Mayıs’ta, henüz bir yıllık il başkanı Abdullah Eryarsoy istifa ettirildi. Neden istifası istendi? Nerede ve nasıl suçlu; sorumlu görüldü? Resmi bilgimiz yok.

Aradan neredeyse bir ay geçti. Her gün, iftardan sahura toplantı. İki günde bir Ankara’ya giden heyetler. Dedikodu, gıybet.. AK Parti içinde herkes birbiri hakkında konuşuyor. Halen kent piyasasında il başkanlığı için adı geçen kişi sayısı neredeyse 3 haneli rakamlara ulaştı.

AK Parti’de il başkanı ataması geciktikçe, gruplaşma artıyor. Çekişmeye bağlı dedikodu ve gıybet ortamı genişliyor. Bir yara var zaten. Her gün daha da büyüyor. Her gün daha fazla kan kaybediyor.

Bir türlü layık birini bulup, atama yapamıyorsanız, en azından olağanüstü kongre kararı alırsınız. Ama özgür ve demokratik bir kongre.. İl başkanı adayları ortaya çıkar. Kendilerini tanıtır. Partiyi nasıl derleyip, toparlayacaklarını anlatır. Parti delegesi, il başkanını seçer.

AK Parti’de il başkanı atamasının gecikmesi, sadece partiye zarar vermiyor. Kent siyasetini, kent düzenini, kentimizdeki siyaset ortamını da etkiliyor, bozuyor.

Yarın 19 Mayıs…

Atatürk’ün Samsun’a çıkıp, Kurtuluş Savaşı’nı başlatmasının 100’ncü yıl dönümü. İlimizde iktidar partisini il başkanı olarak bu büyük bayramda kim temsil edecek söyler misiniz?

Alikahya kavşağının hali

Acıdır…

Şehrimizi yönetenler, şehrin gerçeklerini bilmiyorlar. Hangi gün hangi saatlerde kentin neresi kritik bölgedir? Nerede trafik çok yoğunlaşır? Bunlardan haberleri yok.

İzmit’in Alikahya bölgesi var. Çok büyük bir sanayi bölgesi. O bölgede lastik fabrikası, otomobil fabrikası, çelik fabrikaları var. Organize Sanayi Bölgesi var. Bu bölgede çalışan binlerce beyaz yakalı, binlerce mavi yakalı var.

Bir de D-100’den bu bölgeye giriş kavşağı var. Tabelaya göre adı Fabrikalar Caddesi. Neredeyse bir yıl önce bu bölgede bir dere ıslah ve yol çalışması başlatıldı. Bitmek bilmedi. Bu yol aynı zamanda Yeni Kocaeli Stadyumu’na da giden yok. Dere ıslah çalışması devam ederken, Alikahya Kavşağına D-100’den giriş çıkış yapılan bölgede, çok küçük bir alanda kavşak düzenlemesi başlatıldı. Herhalde bitince güzel olacak.

Ama bu çalışma yüzünden, sabah saat 08.00’de personel girişinin, akşam saat 16.00’da personel çıkışının olduğu bu bölgede yollar daraltıldı.

Dün sabah Alikahya içinden D-100’e çıkamadım. Yüzlerce özel araç.. Yüzlerce servis otobüsü, minibüsü.. İnsanlar işe geliyorlar. Ama yol yok.. Trafik ışıkları devre dışı kalmış. Herkes işe yetişme telaşı içinde. Daraltılmış yollarda arabalar birbirine çarpışan otomobiller gibi vuruyor. Her maddi hasarlı kaza ile yol biraz daha tıkanıyor.

Tam bir işkence. Evet, bir iş yapılıyor. Mutlaka bu iş bitince orası güzel olacak. Ama hiç değilse sabah ve akşam saatlerinde, bölgedeki fabrikalara binlerce insan giderken, iki tane trafik polisi koyamaz mısınız? Trafik akışını düzenleyemez misiniz?

Dün sabah pek çok işçi, işine geç kaldı. Üretim de mutlaka etkilendi. Pek çok araç maddi hasarlı kaza yaptı, zarar gördü. Alikahya içinden D-100’e çıkmaya çalışanlar da perişan oldu.

Bakalım bu sabah nasıl olacak?

İlhan Bayram’dan selam var

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliği görevinden ayrılarak Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliği görevine başlayan değerli dost İlhan Bayram geçen gün aradı.

Bir dost sesi duymak, gerçekten insanı mutlu ediyor. İlhan Bey’le bir süre görüştük. Durumundan memnun. Samsun Büyükşehir Belediyesi’nde yeni bir ekip kurmaya çalıştığını söyledi. Kocaeli’den de birkaç takviye yapabilir. Bayram, “AK Parti’nin kaybettiği Büyükşehirlerde boşa çıkan çok değerli arkadaşlar var. Onları da değerlendiriyoruz” dedi. İlhan Bayram, 19 Mayıs’ın 100’ncü Yıldönümü nedeniyle Samsun’da düzenlenecek görkemli törenlerin de heyecanını yaşıyordu.

Samsun’un çok güzel bir şehir olduğunu, kısa sürede alıştığını belirtti, “Memleketim Amasya’ya da yakın. Bu da benim için bir avantaj” dedi. İlhan Bayram, yolu düşen bütün dostlarını bekliyor. İlimizdeki bütün dostlarına da selamlarını gönderdi.

Keşke o devirde yaşasaydık

19 Mayıs’ın 100’ncü yıldönümünü yarın kutlayacağız. İçim kıpır kıpır, gerçekten çok heyecan duyuyorum. Dünyada Mustafa Kemal önderliğinde Türk insanının verdiği gibi bir kurtuluş ve bağımsızlık mücadelesinin örneği bulunmuyor.

Bazen düşünüyorum; acaba 100 yıl öncesinde mi yaşasaydık. Mustafa Kemal’in peşinden, bu mücadelenin içinde mi yer alsaydık.

Bir umudumuz olurdu. Bağımsız, demokratik bir devlet, bir Cumhuriyet kurma umudumuz olurdu.

Gerçek bir liderin peşinde; Onunla birlikte savaşmanın, işgalcilere karşı mücadele etmenin onuru olurdu.

Cep telefonu, internet, televizyon, lüks araçlar falan yoktu elbette. Ama gerçek vatan sevgisi, samimi Müslümanlık, ulusal dayanışma, ortak ülkümüz olurdu.

100 yıl önce yaşamış olsak, herhalde çok yoksul olurduk. Aç kalırdık, aç uyurduk. Ama hem onurlu, hem gelecek için umutlu olurduk diye düşünüyorum.

Yarınki bayramınızı bugünden kutluyorum. Ne olur, bu vatanı, bu cumhuriyeti sevin. Tüm kalbinizle sevin. En büyük varlığımızın bu olduğuna, Mustafa Kemal Atatürk gibi bir liderin bu ulusun içinden çıkmış olmasının ne denli büyük bir nimet olduğuna bütün kalbinizle inanın.

DUVAR YAZISI

100 yıl önce bugün

Atatürk Karadeniz’in

dalgaları ile boğuşuyor,

vatanı kurtarmayı planlıyordu.

Bu yazı toplam 2064 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum