1. HABERLER

  2. MEKTUP

  3. Geçmişimiz, bugünümüz ve geleceğimiz
Geçmişimiz, bugünümüz ve geleceğimiz

Geçmişimiz, bugünümüz ve geleceğimiz

Geçen hafta salı günü sabahı saat 09.00’da, daha çalışan arkadaşlarımızın bir kısmı mesaiye bile başlamamışken, gazetemizde Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’nu ağırladık. Sayın Vali’nin ziyaretini, izlenimlerini daha önce yazmıştım.

A+A-

İsmet ÇİĞİT

Vali Güzeloğlu’nun ziyareti sırasında bu müessesenin geçmişini, bugününü ve geleceğini kendisine kısaca anlatmam gerekti. Sayın Vali’ye müessesenin tarihçesinden bahsederken bir kez daha fark ettim. Ben henüz çocuk yaşlardayken ilk harcı konulan bu müesseseden, bu markadan gerçekten övünüyorum. Geleceğine de büyük umutlarla bakıyorum.

………

Vali Hasan Basri Güzeloğlu, hem çok samimi, çok içten, hem de çok dikkatli ve belli ki zeki bir insan. Kendisini ağırladığımız Yazı İşleri katında duvardaki fotoğrafları inceledi, bu fotoğraflarla ilgili sorular sordu.

Yazı İşleri katında yıllar önce rahmetli babamın, şimdi benim gazetenin internetini hazırlayan ekiple birlikte oturduğum küçük bir bölüm var. Bölüm dediysem, bizim Yazı İşleri katında hiç ayrı oda, makam odası falan yoktur. Herkesin birbirini görebildiği tamamen açık bir ortamda çalışırız.  Benim çalıştığım yer, biraz köşede kalıyor. Oradaki fotoğrafı inceleyen Sayı Vali,  fotoğrafta yan yana dizilmiş, poz vermiş adamların kim olduğunu sordu.

Fotoğraf 1970’lerin sonlarından. Siyah/beyaz, hafif soluk.  Rahmetli Dündar Çiğit, Rahmetli Ruşen Hakkı, Naci Girginsoy,  Sancar Şener  var.  Bu gazeteye o yıllarda önemli katkıları olan, hayatının büyük bölümünde Hürriyet’e çok özel yazılar, röportajlar hazırlayan İzmitli, yine rahmetli Necmi Onur var.  Çok değerli ağabeyimiz, o yıllarda kısa bir dönem bu gazetenin yönetiminde görev alan Adnan Filiz var.. Benim çocukluk yıllarım, ben yokum. Ama fotoğrafın çekilişini, o fotoğraf çekilirken, fotoğraf makinesinin arkasında olduğumu hatırlıyorum.

……..

Taaa 1970’li yıllara uzanan bir geçmiş. Yerel gazetecilikte rahmetli babamın 60’lı yıllara kadar giden geçmişi vardı. SESİM  Dergisi, Işık Gazetesi.. Bu kentte, bu meslekte hep ilkleri yaratmış, hep zirvede kalmış  bir isim Dündar Çiğit.. Cevat Çetin öyle, Sancar Şener- çok genç yaşta yitirmiştik- öyle.

Bu kentte geçmişiyle övünebilecek yegane medya kuruluşu ÖZGÜR KOCAELİ’dir. Kabul ediyorum, bizim aramızdan, bizim içimizden yetişmiş, çürük olduğunu başlangıçta anlayamadığımız, ama daha sonra aramızdan ayırdığımız isimler de olmuştur. Ama bu müessesenin geçmişinde genellikle gerçekten övünülecek, bu kenti çok sevmiş insanlar vardır. Bu da benim gururumdur. Rehberimdir.

……..

ÖZGÜR KOCAELİ’nin bugününe gelince. Bizi geçen yıl eylül ayında bu gazetenin şirketini Haldız Gruba sattığımız için çok kınayanlar, eleştirenler oldu. Oysa, bu kentteki hemen hemen bütün yerel medya kurumları, güçlü bir gruba kendisini satmak için piyasa arıyordu. Ama sadece bu kurum, bu gazete, bu şirketin bir değeri vardı. İyi yönetilirse, çizgisini bozmazsa, sadece bu gazetenin bu kentte geleceği vardı. Gerekli kurumsal operasyonu yapamazsa, bu gazetenin de ya yolundan çıkması, ya bir süre sonra yok olması kaçınılmazdı. Haldız Grup’la bu bağlamda, çok ahlaki, çok ilkeli ve her iki tarafın da işine gelen bir operasyon gerçekleştirildi. Operasyonun üzerinden 1.5 yıl zaman geçti. Çok üstümüze gelindi. İtibar kaybetmemiz için bilerek veya bilmeyerek düşmanlarla birlikte dostlar da çaba gösterdi.

Ama ÖZGÜR KOCAELİ, bir tek tiraj bile kaybetmedi. Bugün, her açıdan daha güçlü, daha güzel ve en az geçmişindeki kadar itibarlı, güvenilir bir yerel gazete olarak varlığını sürdürüyor. Hiçbir şeyden gocunmadan, ben bu gazetenin geçmişiyle olduğu gibi, bugünüyle de övünüyorum.

………

Tabii bir de gelecek var. Bu kentte, bu gazete ile ilgili yaygın bir kanaat vardır. “Dündar Çiğit kurdu, İsmet Çiğit devam ettirdi” diye düşünülür.  Elbette Dündar Çiğit kurucudur.  Bugün bile titizlikle uygulanan ilkeleri koymuştur. Çok cesur, çok atılımcı, bana oranla çok daha geniş vizyonu olan, girişimci biriydi. Ama yanında, çevresinde kendi seçtiği çok düzgün, çok değerli insanlar vardı. Birlikte bu gazeteyi kurup, büyüttüler. Ben, çok güçlü konumdayken gazete yönetimini devraldım. Sonra 1991’de yeniden bu gazeteyi kurduk. Çok çalıştım. Bu şehri çok sevdim. Önüme çok büyük fırsatlar çıkmış olmasına rağmen, hiçbir şey beni yolumdan çıkartamadı. Maddiyatla işim olmadı. Askeri darbe dönemlerinden geçtik. Baskıcı iktidar dönemleri gördük.  Her dönemde, sadece meslek ilkelerini ve bu kente olan sevgimizi işimize rehber edindik. Yoldan çıkmadık. Dündar Çiğit gibi, ben de yalnız değildim. Nazif Çanakçılı,  Hazım Özbay, Nahit Çiğit ile birlikte büyüttük bu gazeteyi. Benimle birlikte her zaman, her aşamada Metin Karan, Ali Gündoğdu, Hikmet Kalemci, Ahmet Serimer vardı. Bu günlere geldik. Geçmişte, Dündar Çiğit döneminde de bu gazete, bu kentin gazetesi kendi alanında Türkiye’nin örnek gösterilen kurumuydu. Bugün de öyledir.

Ben hep, geleceği çok fazla düşünmeden, ileriye yönelik çok büyük hesaplar yapmadan yaşamış, kendisini kaderin akışına bırakmış biri oldum. Rahmetli Dündar Çiğit, gazeteciliğe başlarken, “Bir gün bu gazeteyi oğlum İsmet yönetecek” diye düşünerek başlamıştır. Benim hiç böyle bir iddiam, böyle bir beklentim olmadı. Bu gazetenin orta ve uzun vadedeki geleceğinde de, kendimi ve Çiğit ailesinin bireylerini görmüyorum. Böyle bir hedefim, beklentim de yok. Ancak Haldız Grubunun elinde, bu gazetenin geleceğinin de parlak olduğuna inanıyorum. Yeni, modern binamızın inşaatı hızla devam ediyor. Bugün Türkiye’nin en güçlü, en güvenilen, en saygın şehir gazetesi olan, ama fiziki açıdan hep mütevazi kalan ÖZGÜR KOCAELİ, yakın gelecekte, çok modern binaya, çok modern baskı tesislerine sahip, kurumsal yapısı çok daha ciddi bir yerel medya markası olacaktır. Günü ve zamanı geldiğinde, bu markanın içinde ben olmayacağım. Benden gelen biri de olmayacak. Bizden daha iyi yetişmiş, benim gibi bilgisayar özürlü olmayan, birkaç dil bilen, genç arkadaşlar bu kurumu çok daha ileriye taşıyacaktır. Bu kentte halen gazetecilik yapan, ileride gazetecilik yapmayı düşünen genç, idealist arkadaşlarıma, kardeşlerime tavsiyem var. Kendinizi temiz tutun.  İlkeli durun… Bir gün, Türkiye’nin tarihi en saygın yerel medya kuruluşu olan ÖZGÜR KOCAELİ’nin size ihtiyacı olacaktır. Belki bu gazeteyi siz yönetecek, geçmişi ile  övünç duyacağınız bir  yerel medya kuruluşunda ağır sorumlulukları siz üstleneceksiniz.  Ama bu şirketin genlerinde var. Kesinlikle temiz kalmanız şarttır. Bunu unutmayın. Saygılar, sevgiler.

 

VALİ BEY’İN ZİYARETİNDEN

Geçen salı günü sabahı, daha gazetede çalışan arkadaşların önemli bölümü mesaiye başlamadan, Kocaeli Valisi Hassan Basri Güzeloğlu, gazetemizi ziyaret etti. Sayın Vali’yi Macit Haldız ile birlikte karşıladık, Yazı İşlerinde orada olan bütün arkadaşlarla birlikte sohbet ettik. Bu fotoğraf, o sabah Yazı İşlerinde bulunanlarla, Sayın Vali’nin isteği üzerine birlikte çekilmiş fotoğraftır. Belki yıllar sonra bir gün, benim yerimde bu gazeteyi yöneten yine bu kent sevdalısı bir kardeşim, bu müessesenin geçmişiyle övünmek gereği duyarsa, bu fotoğrafı kullanabilir. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum