1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Geçmişle yüzleşmek
Geçmişle yüzleşmek

Geçmişle yüzleşmek

Bugünkü yazıma başlamadan önce hafta başında kaybettiğimiz Türk siyasi hayatının son 50 yılına damgasını vuran eski Başbakanlardan Prof Dr. Necmettin Erbakan’a Tanrı’dan rahmet ailesine ve

A+A-

Bugünkü yazıma başlamadan önce hafta başında kaybettiğimiz Türk siyasi hayatının son 50 yılına damgasını vuran eski Başbakanlardan Prof Dr. Necmettin Erbakan’a Tanrı’dan rahmet ailesine ve Milli Görüş mensuplarına sabırlar dilerim.

Merhum Erbakan’ın siyasi görüşüne ve hedeflerine hiçbir zaman oy vererek yandaş olmadım. Ancak onun küresel emperyalist güçlere karşı yapmış olduğu mücadeleyi ve Türk Ulusu’nun kendi gücüne dayanarak vermiş olduğu ulusal kalkınma hamlesini, sosyal devlet anlayışına dayanan adaletli toplumsal düzen oluşturma mücadelesini hep takdir ettim.

Yöntemleri farklı olsa da küresel emperyalistlere karşı mücadele ile sosyal devlet anlayışına bağlı hedefleri aynı olan Merhum Bülent Ecevit ve Merhum Necmettin Erbakan’ın 1973 seçimlerinden sonra kurmuş oldukları koalisyon hükümetinden herkes gibi bende çok şeyler beklemiştim.

Merhum Bülent Ecevit’in Başbakanlığı’nda kurulan CHP-MSP koalisyon hükümeti görevde kaldığı çok kısa sürede Kıbrıs Barış Harekâtı başta olmak üzere önemli hizmetlerde de bulunmuştu.

12 Mart 1971 askeri muhtırasından sonraki genel seçimler akabinde kurulan CHP-MSP koalisyon hükümeti CHP İstanbul Milletvekili Sayın Ali Topuz’un Merhum Erbakan’ın ölümü nedeni ile TBMM’sinde yaptığı konuşmada dediği gibi “Ülkede uzlaşmaya dayanan bir siyaset anlayışını pekiştirerek, ulusu ve ülkeyi refaha ve mutluluğa taşıyabilme fırsatını” yakalamıştı.

Ne yazık ki, kuruluşundan 7 ay sonra bu hükümet dağıtıldı. Arkasından Türkiye’nin anarşiye doğru sürüklendiğini o günleri yaşayanlar çok iyi bilmektedir.  CHP-MSP Koalisyon hükümetinden sonra kurulan milliyetçi cephe hükümetleri, CHP hükümeti, 1979 senato ara seçiminden sonra kurulan AP hükümeti sorunlara çare bulamamış, arkasından 12 Eylül 1980 askeri müdahalesi yapılmıştı.

Şimdi akıllara şu soru gelmektedir. 27 Mayıs 1960 askeri müdahalesinde, kanıtlanmasa bile etkili oldukları tartışmasız olan dış güçlerin; Türkiye’deki siyasi grupların uzlaşmasında büyük katkısı olan CHP-MSP koalisyon hükümetinin dağıtılmasındaki katkısı ne kadardır?

Ayrıca CHP-MSP koalisyon hükümetinin dağıtılmasında, hükümetin içinde bulunan Merhum Bülent Ecevit ile Merhum Necmettin Erbakan’ın, hükümetin dışında bulunan Sayın Süleyman Demirel ile Merhum Alpaslan Türkeş’in katkıları ne kadar olmuştur?

Değerli okuyucular bu soruların cevabını bulabilmek için Türkiye son 60 yılını araştırmalı, bugün Ergenekon ve Balyoz davalarında olduğu gibi düşünce bazında kalıp yapılmayan askeri darbeler yerine yapılan 27 Mayıs, 12 Eylül darbeler ile 12 Mart, 28 Şubat muhtıralarını ve 27 Nisan Genel Kurmay bildirisi uluslararası boyutları ile soruşturmalıdır.

Bugün ve bugünden sonra, siyasette söz sahibi olan ve olabilecek her siyasetçinin, bu yaşananlardan ders çıkartması, ulusal çıkarlarımızı bugün olduğu gibi emperyalist güçlerin elinde oyuncak olan siyaset mimarlarına kurban etmemesi için bu araştırmalar ve soruşturmalardan çıkacak sonuçların halka duyurulması gerekir.

Ayrıca o dönemde CHP, MSP, AP ve MHP’sinde siyaset yapan özellikle partilerinin yönetim kadrolarında bulunanların hiçbir şeyi saklamadan bu araştırmalara yardımcı olmaları demokrasi yaşamımızın gelişmesi ve yeniden yapılanması için önemlidir.

Sayın Ali Topuz’un TBMM’sinde yaptığı konuşmada söylediği“Bazen itibarsızlaştırma, bazen dezenformasyon, bazen yargısal müdahaleler, bazen radyo ve televizyonlardan yapılan bildirimler, bazen tutukluluk, bazen siyasetten yasaklanma ve dışlanma ve de her türlü kabul edilemez tertipler ve oyunlar, bu sorumlulukları ve duyarlılıkları ödünsüz sergileyen siyasetçilerin kötü kaderi olmaması” için Türkiye özellikle son 60 yılını içine alan geçmişi ile yüzleşmelidir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.