1. YAZARLAR

  2. İbrahim ELGİN

  3. GEL DE DİYARBAKIRLI ANNELERDEN UTANMA
İbrahim ELGİN

İbrahim ELGİN

Yazarın Tüm Yazıları >

GEL DE DİYARBAKIRLI ANNELERDEN UTANMA

A+A-

Diyarbakır’da bir askeri kışlanın önünde her gün atık ekmekleri toplayan yaşlı bir ninenin hâli komutanın dikkatini çeker. Ninenin yanına yaklaşır. Ancak nine Türkçe, komutan da Kürtçe bilmediği için bir süre anlaşamazlar. Kürtçe bilen bir askerin tercümanlık etmesiyle aralarında şu konuşma geçer.
Komutan: Teyze neden atık ekmekleri topluyorsun? Bu kadar mı ihtiyaçlısın?
Nine: Yok Evladım, Allah’a çok şükür paramda var, pulumda. Ancak; Benim 5-6 yaşlarında bir torunum var. Amansız bir hastalığa yakalandı. Doktorlar çare bulamadılar, Bende ilmine ve irfanına güvendiğim bir hoca efendiye gittim bana dedi ki; "Askeriye peygamber ocağıdır, ekmeği her derde devadır, her gün oradan bir ekmek al ve torununa yedir, inşallah hiç bir sıkıntısı kalmayacak"
Komutan bu sözden sonra çok duygulanır ve gözleri dolar Teyzeciğim der madem öyle, bundan sonra sen atık ekmekleri toplama. Her gün gel, ben sana buradan taze ekmek vereyim. Onu yedir torununa.
Nine: O nasıl söz evladım. "Ben o Mehmetçiklerin hakkını torunuma yedirirsem bunun hesabını Allah’a nasıl veririm?"
Diyarbakırlı ninenin "askerin hakkıdır" diye bir dilim ekmeğe bakış açısı işte bu. Bu Kulp’ta ekmeği peşinde koşarken Pkk tarafından şehit edilen 7 gencin hakkını bana düşündürdü. Eli, ayağı öpülesi ninemizin ihlâs ve samimiyeti karşısında gel de bir Türk insanı olarak utanma.
Diyarbakırlı bu teyzemizin Mehmetçiğe karşı olan davranışına bak. Birde sözde biz kürt halkının hakkını savunuyoruz diyerek PKK terör örgütüyle beraber hareket eden Hdp il binasının önünde evlatları dağa kaçırılan yüreği yanık annelerin feryatlarını duymazlıktan gelen sadece Hdp’li demeyeceğim artık millet ittifakının tüm milletvekillerinin duyarsızlıklarına bak. Bırakın duyarsızlıklarını bir kenara birde İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener bu anneler Hdp’nin kapısına değil devletin kapısına gidip evlatlarını oradan istesinler diye açıklama yapıyor.

Sayın Akşener sizde nihayet bir annesiniz bu açıklamanızı oradaki annelerin yanına gidip de onların yanında yapında ne kadar mert biri olduğunuzu görelim. Hadi buyurun hodri meydan. Ama gidemezsiniz çünkü o yüreği yanık analar size derki Meral Hanım siz bize Hdp’nin kapısına değil devletin kapısına gidin diyorsunuz. Peki, siz Ülkenizi düşünmeden siyasi ihtiraslarınız uğruna onlardan birkaç oy çalabilmek için bizim evlatlarımızı dağa kaçıran Pkk’nın yandaşı olan bu Partinin kapısında ne işiniz var onlarla niye beraber ittifak yapıyorsunuz dedikten sonra hadi madem onlarla aranız iyi söyleyin onlara da evlatlarımızı geri getirsinler derlerse ne diyeceksiniz. Allah’ım bu olanları gördükçe içim yanarak diyorum ki senin için şehadet şerbetini yudumlamış şehitlerimizin kanı yerde kalmasın diye haykırıp dua eden Türk halkı adına utanıyorum.

Suriye’deki operasyonlarda askerlerimizi şehit eden Pyd ve Ypg gibi terör örgütlerine bile bunların hepsi terör örgütüdür diye söyleyemeyen CHP Genel başkanı ve milletvekillerinin sanki bu terör örgütlerini desteklercesine yaptıkları söylemlere bakıp utanıyorum.

Civan gibi evlatlarının ellerini kınalayarak devletime, milletime kurban olsun diye askere gönderen anneleri, babaları, eşleri, öksüz kalan çocukları gördükçe utanıyorum.

    Acaba o askerlerimizi şehit eden YPG ve PYD gibi terör örgütlerini destekleyip onlara silahlar veren sözde stratejik ortağımız ABD ve Avrupa ülkeleri hiç utanmıyorlar mı? Arkadaşlar bunlar utanmazlar çünkü hem ikiyüzlüler, hem de Türkiye’nin son yıllardaki ilerlemesinden rahatsızlar. Aslında bu olaylar sayesinde birazda Türk halkı ABD ve Avrupa’yı daha iyi tanımış oldu. Çünkü şimdiye kadar Türk halkının zihninde Avrupa insanı kültürlü, güvenilir, demokratik insanlar olarak bilinirdi. Ama bu imajların hepsi artık bitti. Demek ki Avrupa’yı tanımak için böyle olayların yaşanması gerekiyormuş. Hani biz onları tanıdıkta onlar bizi tanımadı mı aynen dediğim gibi çok iyi tanıdılar bu son olaylar da onlarda Türk halkının nasıl bir halk Türkiye Cumhuriyeti Devletinin de nasıl bir devlet olduğunu tanımış oldular. Yahu arkadaş Çanakkale de dünyanın yedi düveli yani sizin dedeleriniz üzerimize saldırdı da yine bir şey yapamadı.

    Yani şu an Suriye’de sizlerin desteklediği bir avuç terörist çapulcuyla mı Türk Devletini parçalayıp yıkacaksınız? Mümkün değil çünkü siz Türk Milletini daha tam tanıyamamışsınız, ya da dedeleriniz sizlere bizi tam anlatamamışlar. Ya da siz dedelerinizi tam dinlemediniz. Ama artık 15 Temmuz darbe girişimi ve Suriye olayından sonra hem dünya devletleri hem de sizler gerektiğinde Türk askeri ve Türk insanının neler yapabildiğini iyice tanımış oldunuz herhalde.

    Bakın sizler bu işleri Türkiye’de gezi olaylarıyla başlatıp 15 Temmuz hain darbe teşebbüsüne kadar getirdiniz yine olmadı. Şimdi PYD, YPG, PKK gibi terör örgütleriyle deniyorsunuz ama şunu çok iyi bilin ki yine olmayacak. Niye olmayacak bir artık Türkiye Cumhuriyetinin Başında Başkomutan Recep Tayyip ERDOĞAN gibi bir lider var. İki Türkiye ekonomisi artık dolarlar, Eurolar indi çıktı diye etkilenecek bir ekonomi değil. Üç Türk halkı artık hem içerde hem dışarda Türkiye’ye kim dost kim düşman iyice tanıdı.

Dördüncüsü bu en önemlisi 30 yaşın altında 38 milyon dinamik ve genç bir nesil Türkiye’nin ilerlemesi için çalışıyor. Artık Tankını, topunu, silahını, helikopterini ve insansız hava aracını yapan bir ülke var karşınızda. Yani anlayacağınız Cumhurbaşkanımızın dediği gibi uyuyan devi uyandırdınız. Bundan sonra artık siz düşünün AB’ye ister alın ister almayın çünkü artık kendi kendine yeten ve kendi göbeğini kendi kesen bir Türkiye var karşınızda vesselam. Herkese iyi pazarlar.   

Bu yazı toplam 1039 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.