1. YAZARLAR

  2. Sevcan TAMER

  3. GEL DE MÜGE ANLI’YI YAZMA…
Sevcan TAMER

Sevcan TAMER

Yazarın Tüm Yazıları >

GEL DE MÜGE ANLI’YI YAZMA…

A+A-

Müge Anlı.. Yaptığı veya öncü olduğu sosyal projelerle  benim köşemde sıkça alır yerini.. Ne yapayım.. Onda adeta kendi enerjimi, heyecanımı, insanlara yaklaşım biçimimi ve bakış açımı görüyorum.. Konuların üzerine gitmekteki  inatçığı ise, çabası.. 

Anlayacağınız, dünyaya aynı pencereden bakıyoruz  bizler.. Derdimiz insan.. Kim ne düşünürse düşünsün, ben bu şekilde olduğuna inanıyorum.. Yaptıkları yabana atılır gibi değil.. Kayıp ailelerin yüzlerini güldürdüğü gibi, bir çok cinayetin aydınlanmasında da en güçlü rolü oynuyor..  Yurt içinde ve dışında  büyük kesimler tarafından izlenen programı, topluma  ışık tutarak,  insanları doğruya yönlendiriyor.. Bütün bu mücadelenin arasında  gündeme taşıdığı sosyal projelerse  oldukça ses getiriyor.. İşte son projesi “ Sevgi İzi “  benim bir kez daha Müge’yi  kutlama yazısı yazmama neden oldu.. Evet  kutlarım.. Müge Anlının  ortaya sunduğu bu çalışma,  eminim ki daha önce çok kişinin aklına gelmiştir..Örneğin, benim  Almanya’da  yaşayan  bir arkadaşım yıllar önce  bize, buna benzer  bir uygulamadan bahsetmişti.. O uygulama  kola takılan bir künye veya bileklik.. Ve, içine yazılmış öz geçmiş, yani hastanın yada yaşlının adının, adresinin, hastalığının bilgilerini taşıyan bir obje.. O zaman, aaaa ne kadar güzelmiş, ne kadar  faydalı  bir  uygulamaymış  dedik..  Beğendik..  Taktir ettik.. O kadar..                                                              

Ben ülkemizde böyle bir uygulama olduğunu  sanmıyorum.. Ya da  duymadım, görmedim.. Otuz yıldır yaşlılarla, kimsesizlerle, yeri geldiğinde engellilerle haşır neşir oluyorum..Yirmi beş yıllık televizyon programlarımın çoğunu  onlara atfettim.. Ancak  duyulup bilinmesine karşın, böyle yararlı bir çalışmayı kimse toplumun geneline sunmadı.. Başlatamadı..
Ta ki Müge Anlı “Sevgi İzi” dedi. Hatırladık.. Bu uygulama çok  tutulacak  ve  yaygınlaşacak inanıyorum.. Yıllardır korku ve  problem yaşayan  aileler daha rahat, daha  huzurlu  ve daha  özgürce  sürdürecekler yaşamlarını.. Bakınız  çok yakından tanıdığım  bir  çok ailenin  üstesinden gelemediği  bu tür sorunları var..Örneğin, birisinin babası sık sık evden kaçıp,  bilinçsizce dolanıyor sokaklarda. Aile nasıl panikliyor ama sormayın.. Koşuyorlar karakollara.. Birileri evinden kilometrelerce ötelerde buluyor  Rıfat amcayı.. Neyse ki  sıkı bir  arama trafiğinden sonra bulunuyor, ancak  o insanlara da olanlar oluyor.. Birisinin annesi aynı durumda.. Tutamıyorlar evde..Ve,  sık sık bir sokağın köşesinde bulunup götürülüyor  devletin kurumlarına.. Engelli oğlu olan diğer bir komşumda  aynı dertlerden muzdarip.. Evden  kaçarsa  nasıl  bulurum evladımı diye  bitmeyen bir telaş ve korku içinde yaşıyorlar.. Bunun gibi daha onlarca örnek verebilirim sizlere..Zaten herkesin bu konunun farkında olduğuna da eminim..
Şu an uygulanacak olan küçük bir iz.. Bir işaret.. Yaşlınıza, engeli olan yavrunuza yapılacak hoş   görünümlü  bir dövme.. Evden kaçıp kaybolan  yakınınızın en kısa zamanda  size ulaşmasını sağlayacak.. Adıysa  maksadı kadar anlamlı ve sıcak.. “ Sevgi  İzi “.. Bu kadar basit ve kolay işte..
Şahsen ben  bu  projeyi de,  hayata geçirme  arzusuyla  emek  harcayanları da çok  önemsiyor  ve taktir ediyorum.. Benim ilimde de  bu çalışmayı başlatmayı  arzularım doğrusu. Yada eğer başlatılmışsa, onlara destek vermek  en büyük  isteğim. Bu arada  bütünleşmek, el birliğiyle  zoru yenmek adına bizlerde  boş durmuyoruz  yani.. Birlikten güç doğar gerçeğinin etrafında kenetlenerek,  daha  etkili olmanın peşindeyiz.. Birbirini anlayan,  bencilik  ve  bencillikten uzak  yedi, sekiz  STK nın  birbirine destek vereceği  bir  “UMUT” projesinde  bütünleşme  kararı aldık.. “ Artık, insanların birlikte yapacakları çok şey  olacağını  ispat etmeliyiz” dedik.. Ve, bu bağlamda  topluma ayna olmanın bilinciyle yola çıktık.. Aramızda engelli dernekleri de var,  yardım  dernekleri de.. Ancak hedefimiz, bakış açımız ve amacımız aynı.. Umutları yeşertmek..
Yaşamı sevdirmek,  çözüm yolları üretmek.. Diliyorum başarılı oluruz.. İyi niyetlerimiz ve  hedeflerimiz  uyumlu bir biçimde  ilerleyerek  bizlerden  katkı  bekleyenlere ulaşır. Yaralarına merhem  olur. Toplumda  bir araya gelerek  çözüm üretememe  adına oluşan  kaleleri  yıkar, kaybolan güveni  yerine geri döndürebiliriz.. Tüm  gönül dostlarına başarılar..                                                                

Evet, dediğim gibi dostlar “İyi niyetlerin  ekildiği  her yerde  umut  yeşerir ” unutmayın..   
Bu yazı toplam 1558 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
7 Yorum