1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Geleceğe yatırım; Kullar Arıtması
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Geleceğe yatırım; Kullar Arıtması

A+A-
7 Haziran seçimleri yaklaşırken, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi birden bire vites yükseltti. Arka arkaya önemli imzalar atılıyor, önemli ihalelere çıkılıyor. 
Misal, geçen gün 200 adet büyük, doğalgazla çalışan otobüs alımıyla ilgili sözleşme imzalandı. Büyükşehir Belediyesi, 60 aylık dönemde 31.8 milyon Euro ödeyerek her biri en az 80 yolcu taşıyacak 200 büyük otobüs alacak. 2004’den beri kentin ulaşım ve trafik düzenine bir artı değer getiremeyen Büyükşehir Belediyesi yönetimini, hükümetin kararına rağmen ilimizdeki kooperatiflerin  “Nüfus kağıdını gösteren 65 yaş üzerindeki vatandaşı bedava taşıma” konusunda gösterdiği direnç kızdırmıştı. Aslında bu otobüslerin alınmasına da, kentin her bölgesine Belediye otobüsü işletip, kooperatiflerin burnunu sürtmek için karar verilmişti. 
Büyükşehir, halen bu kentte toplu taşımanın yüzde 6’lık bölümünü yönetiyor. Toplu taşımanın yüzde 94’ü, kaportalarında “Büyükşehir Belediyesi” yazan, aslında özel olan minibüsler tarafından yapılıyor. Onların da büyük sıkıntıları var. Üzerlerinde büyük baskı var. Kentin trafik düzeni bozuk olunca, toplu taşıma işi yapanlar da sıkıntı çekiyorlar. Aslında Büyükşehir, bu işe çok önce el koymalıydı. Bugün, toplu taşıma sistemi içindeki payı en düşük olan Büyükşehir Belediyesi, eminim bizim belediyemizdir. Ama 32 milyon Euro’ya malolacak 200 büyük yeni otobüsle de bu sorunun çözüleceğine inanmıyorum. Bu kentin bu caddelerine, bu sokaklarına  200 dev otobüsü nasıl sokacaksınız?.. 
Toplu taşıma konusunda bir de malum, tramvay projemiz var. 30 Mart 2014 seçimleri öncesi söz verilmişti. Aslında hazırlıkları da o zaman yapılmalıydı. Tramvayın kabini, Anıtpark’ta gösteriye çıkartılmıştı da, aradan bir buçuk yıl geçti, hala ihalesi bile yapılamadı. Oysa, belediye bu konuda hazırlıklı olsa şimdiye kadar 9 kilometrelik hat bitmiş olurdu. Tramvay ihalesi defalarca ertelendi. Yeni bir erteleme çıkmazsa, 30 Mayıs’ta yapılacak. Maliyet, kamulaştırmalar, bu kente inşaat sırasında vereceği rahatsızlık hariç 180 milyon TL. olarak hesaplanıyor. Göreceksiniz, 200 büyük otobüs de, Sekapark-Otogar arasındaki tramvay da, bu şehirde toplu taşımaya rahatlama getirmeyecek. Tam tersine trafik sorununu büyütecektir.
………….
Büyükşehir Belediyesi adına bu kentin geleceğine yönelik en önemli yatırımı İSU Genel Müdürlüğü yapıyor.. İSU, projelerini hazırladı, finansmanını hazırladı, Kullar’daki İleri Biyolojik Arıtma Tesisi’nin ihalesini yaptı. İhalede ortaya çıkan fiyat, 80 milyon TL civarında. Büyük olasılıkla haziran ayında temeli atılacak,  2.5 yılda tamamlanacak. 
Halen İzmit’in doğusunda, biri Kullar’da, biri 42 Evler’de iki arıtma tesisi var. 1990’lı yıllarda, Sefa Sirmen döneminde yapılmış tesisler. Günümüz teknolojisinin çok gerisinde kaldılar. Malum, İzmit Körfezi’nde her yıl havalar ısındığında, denizin rengi değişir. Yetkililer bu durumu, “Sıcaklık değişimine bağlı biyolojik doğa olayı” diye izah ederler. Bu izahat, kısmen doğrudur. Olay sıcaklık değişimine bağlı biyolojik bir olaydır ama, denizde mikrop olduğu için bu biyolojik olay meydana gelir. 
Bizim mevcut arıtma tesislerimiz, evsel atıkları yüzde 100 arıtamıyor.  Evsel atıklar içinde bulunan deterjan atıklarının yapısındaki fosfor yok edilemiyor. Atık su büyük oranda arıtılmış olmasına rağmen, fosfor içinde barınıyor ve denize böyle gidiyor. Bu nedenle de sıcaklık değişiminde o denizdeki iğrenç kızarıklık meydana geliyor. 
İSU, Kullar’daki mevcut arıtma tesisini tamamen yenileyecek. Türkiye’nin en modern, en ileri arıtma yapan tesisini kuracak. Günde 144 bin metreküp atık suyu arıtma kapasitesine sahip bu tesis bitince, 42 Evler bölgesinde, artık yerleşim alanı içinde kalan ve teknolojisi çok eski olduğu için çevresine rahatsızlık veren arıtma tesisi de kapatılacak. 
Kullar’daki yeni, modern ileri arıtma tesisi tamamlanınca, bu tesisten çıkacak arıtılmış gri su, bölgedeki bütün sanayi kuruluşlarında ikinci bir işleme gerek kalmadan üretimde kullanılabilecek. Halen, İSU’nun en önemli gideri, arıtma tesislerinin kullandığı enerjidir. Kullar’daki yeni tesis, kullanacağı elektrik enerjisinin yüzde 25’ini, güneş panelleri ile kendisi üretecek. Arıtmadan çıkan gri suyun tamamı geri dönüşüm olarak kullanılabilecek. Yani bu tesis tamamlandığında, hem denizi kurtaracak kadar ileri biyolojik arıtma yapacak, hem maliyeti çok düşük boyutlarda kalacak. 
……….
Büyükşehir’in yapması gereken aslında böyle projelerdir. İSU’nun Kullar’daki yeni arıtma tesisi projesi, bu kentte geleceğe yönelik bugüne kadar yapılmış en önemli yatırımlardan biridir. İSU geçtiğimiz yıllarda hem böylesine ileri arıtma yapabilen, hem de kapasitesi çok yüksek bir tesisi Gebze bölgesinde yapmıştı. Gebze arıtma tesisinin devreye girmesiyle birlikte İzmit Körfezi canlanmış, Körfez’deki balık türü ve sayısı hızla yükselmişti. Kullar’daki yeni arıtma bittiğinde, İzmit Körfezi çok daha temiz hale gelecek. Keşke belediyemiz şu yüzlerce otobüs almak, 7-8 kilometrelik tramvay hattı döşemek gibi bence gösterişten başka bir anlamı olmayan yatırımlar yerine, bizim ilimizdeki bütün arıtma tesislerini Kullar’daki projeye dönüştürse. Tramvayın gözüken maliyeti 180 milyon TL. Görürsünüz, birkaç yıl sonra bu tramvaydan kurtulmanın yollarını arayacağız. Kullar’daki ileri biyolojik arıtma tesisinin maliyeti 80 milyon TL. Tramvaya harcanacak para ile, 3 tane ileri biyolojik arıtma tesisi yapılabilir. 
Kullar’daki tesis, kesinlikle bu kentin geleceğine yapılan en önemli yatırımdır. Bu proje için harcanacak her kuruş, geleceğimize harcanacak demektir. Umuyor ve diliyorum ki, Kullar arıtma tesisi inşaatı aksamadan, planlandığı süre içinde biter..  200 büyük otobüs ile 
9 kilometrelik tramvaya gelince, olsa da olur, olmasa da olur. Hatta olmasa, belki daha iyi olur. 
Bu yazı toplam 598 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum