1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Geleceğimiz emin ellerde, teminat altında
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Geleceğimiz emin ellerde, teminat altında

A+A-

Akademi Ligi’ne katılım kararının ardından Kocaelispor alt yapısında teknik kadroyu güçlendirmek öncelikli işlerden biriydi. Alt yapıdan sorumlu yöneticiler ve alt yapı koordinatörü Aydın Günaydın arasındaki görüşmelerin ardından profesyonel kaleci antrenörü dışında kadro belirlenerek kamuoyuna ilan edildi. 2 yıl önce sıfırdan başlanmıştı ve alt yapıda koordinatör dışında üç antrenör görev yapıyordu. Fatih Süleyman’ın geçen sezonun ortalarında ayrılmanın ardından sadece İbrahim Yılmaz ile Hüseyin Gülister kalmıştı. Akademi Ligi’nde en az iki kategoride bir teknik adam zorunluğu vardı, ayrıca biri amatör biri profesyonel iki kaleci antrenörü de şarttı. Üstüne bir de futbol okulunda görevlendirilecek antrenörler gerekliydi. Yani sayıyı 7’lere 8’lere çıkarmak gerekiyordu. Sayıdan çok tercih edilecek teknik adamlığın niteliği önemliydi.

ÇOK YERİNDE TERCİHLER

 Seçmeler öncesinde görüştüğüm Aydın Günaydın, “Düşündüğümüz, görüştüğümüz isimler var. Yakında açıklayacağız. Kocaelispor camiasında saygınlığı olan, işi bilen isimleri aramıza alacağız” demişti. Yeni teknik adamların kimler olacağını merak etmiştik ki, tek tek isimler açıklandı. Güneşspor’dan ayrılan İbrahim Karaduman anlaşmaya varılan ilk isimdi. Ardından Yusuf Yazıcı ve Ercan Ağaçe geldi ve en son amatör kaleci antrenörü olarak Kerem Nazlıgül açıklandı. 2 yıl önce Aydın Günaydın için tam isabet yorumu yapmıştım. Bu süreçte alt yapıdaki yapılanmayı, gelişmeyi gördükten sonra Başkan Bahri Yavuz’un en doğru kararlarından birinin Günaydın tercihi olduğunu gördük. Ercan Ağaçe, Yusuf Yazıcı, İbrahim Karaduman ve Kerem Nazlıgül için de çok yerinde tercihler diyebiliriz. Camianın genelinin bu isimlere olumlu bakacağını düşünüyorum, ayrıca daha önemlisi bu teknik adamların Kocaelispor alt yapısında işi işler çıkaracağından da kuşkumuz yok.

HEPSİ DE İYİ KOCAELİSPORLU

Sevgili Ercan Ağaçe’nin Kocaelispor’a olan tutkusunu biliyoruz. Bursalı olmasına rağmen futbolu bıraktıktan sonra İzmit’e yerleşti ve çocuğunu da Kocaelispor alt yapısına verdi. Bu kentte, Kocaelispor ile özdeşleyen Ercan’ın aslında üst liglerde teknik adamlık beklentisi, hedefleri vardı. Ancak bu işler kısmet. Yarışmacı takım beklerken, Kocaelispor alt yapısından gelen teklifle karşılaştı. Hayır demesi zaten mümkün değildi. Yusuf Yazıcı kentin öne çıkan, görev aldığı kulüplerde fark yaratan, en büyük özelliği çok çalışmak olan teknik adamlardan biri. İbrahim Karaduman, Güneşspor’da iz bırakmış bir isim. Kerem Nazlıgül’ü sorarsanız Kocaelispor sevdasıyla yanıp tutuşan, neredeyse hiçbir maçını kaçırmayan biri. Her halde en çok istediği şeylerden biri Kocaelispor’da görev yapmaktı. Hayali gerçekleşti. İbrahim Yılmaz ile Hüseyin Gülister’in iki yıldır büyük özveriyle çalıştıklarını biliyoruz.

Teknik adamların işi bilmeleri, işi sevmeleri dışındaki ortak özelliği Kocaelispor’a olan tutkuları. Tarcih yapılırken bu hususa özellikle dikkat edilmiş ki, bence çok doğru yapılmış. Sonuçta Kocaelispor markasına, Akademi Lig oluşuma yakışır bir teknik yapılanma oldu. Tüm ekibe hayırlı olsun diyorum. Kocaelispor’un geleceği emin ellerdedir, teminat altındadır bundan kimsenin kuşkusu olmasın.

BAL gruplarıyla ilgili iddialar ve gerçekler

Önceki gün Gebze’de yayın yapan bir gazete, “Gebzespor ile Çayırovaspor’un grubu belli oldu” başlığıyla bir haber vermiş. Soruşturduğumda gazetenin yazarı, Çayırovaspor yöneticisi sevgili Abbas Sır’ın aldığı istihbarat olduğunu öğrendim. Tabi internetten haberi okuyanlar bizi de aradı, “Doğru mu ?”diye sordu. Önce haberin detayına bakalım. Abbas Sır imzası taşıyan habere göre Kocaeli takımları, Bursa, Yalova ve Sakarya temsilcileriyle aynı gruba verilmiş. 11 takımlı bir grup oluşturulmuş. Haberde ayrıca İstanbul takımlarının bu sezon için aynı grupta yer almak istediğine dair bir bilgi de paylaşılmış. Öncelikle henüz başvuru süresi dolmadan, yani kimlerin katılıp katılmayacağı belli olmadan grupların belirlenmiş olabileceğine şaşırdığımı belirteyim.

PEK MANTIKLI GELMEDİ

Zira TFF son başvuru tarihini 22 Temmuz olarak belirlemişti. Cuma günü akşamı süre bitiyor. Yani ligde yer alacak takımlar bu tarihte kesinleşiyor. Dolayısıyla katılım sayısı, katılan takımların kimler olduğu belli olmadan grupları belirlemek mantıklı gelmiyor. Ancak böylesi önemli bir konuda haber yapılmışsa mutlaka bir dayanağı vardır diye de düşünmek gerekiyor. İstanbul takımlarının bu yıl aynı grupta yer alma yönünde bir talebi olduğundan söz ediliyor. Bunu doğrulayamadım ama belli ki Abbas Sır böyle bir istihbarat almış. Bu istihbarata göre de İstanbul takımlarının bulunmadığı, yakın illerin yer aldığı takımlardan bir grup oluşumu ortaya çıkarmış. Neye göre 11 takım, neye göre il seçimi belemiyorum.

ALİ DÜŞMEZ’E SORDUM

Geçmiş yıllarda Tekirdağ, Edirne, Kırklareli gibi illerin temsilcileri de Kocaeli takımlarıyla aynı grupta yer alıyordu. Neden o iller dışarda bırakılmış o konuda da bir fikrim yok. Neyse lafı fazla uzatmayalım, Gebze’deki yerel gazetenin haberinden sonra kafamda bu yorumları yaptım, sizin anlayacağınız pek işin içinden çıkamadım. En son baktım ki, olmayacak bu işin en yetkili ismini arayıp sorayım dedim. En başta yapmam gerekeni en sona bıraktım. TFF yönetim kurulu üyesi, Türkiye’den amatör futbolun 1 numaralı ismi Ali Düşmez’i aradım. Telefonu çaldı ama açmadı. 5 dakika geçmişti ki, farklı bir numaradan geri döndü. “Ben Ali Düşmez, beni aramışsınız ?” dedi. İsmimi verdim, “Tamam, hatırladım” dedi. 

”GERÇEĞİ YANSITMIYOR”

Bazı haberler var, BAL grupları belli oldu diye, doğru mu diye sordum Düşmez’e.   Düşmez kesin bir dilli, “Hayır” dedi ve ekledi: “ Ülke sıkıntılı bir süreçten geçiyor. Şu anda önceliğimiz bu. Ülke söz konusuyla gerisi teferruattır. Bugünlerde düşünmemiz gereken öncelikle konu bu” Ali Düşmez’e İstanbul takımlarının aynı grupta yer alma yönünde bir talebi olup olmadığını sorduğumda, “Nereden çıktı şimdi bu? Olacak iş mi yani. İstanbul takımlarını aynı grupta oynatmayı düşünsek, BAL’a ne gerek vardı? Kesinlikle böyle bir düşünce içerisinde değiliz” dedi. En yetkili ağızdan aldığım bilgiler bunlar. BAL’da grup oluşumu sağlandığı, İstanbul takımlarının aynı grupta yer alacağını dair bilgiler gerçeği yansıtmıyor. Zaten henüz bu oluşumlar için erken. Ağustosun ortalarından önce ne statü, ne gruplar açıklanmaz. 

Bu yazı toplam 1293 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.