1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Geleceğin Türkiye’si Yeni Osmanlılar olacak!
Geleceğin Türkiye’si Yeni Osmanlılar olacak!

Geleceğin Türkiye’si Yeni Osmanlılar olacak!

Newsweek dergisinden geleceğin Türkiye’si Yeni Osmanlılar olacak iddiası... Amerikan Newsweek dergisi son sayısında geleceğin uluslararası politika düzeni ile ilgili ilginç bir tahmine yer

A+A-

Newsweek dergisinden geleceğin Türkiye’si Yeni Osmanlılar olacak iddiası...

Amerikan Newsweek dergisi son sayısında geleceğin uluslararası politika düzeni ile ilgili ilginç bir tahmine yer verdi.

 

Londra’daki Legatum Enstitüsü, gelecekte diplomasinin ve “birliklerin” sınırlara değil, eski çağlardaki gibi “kabilelere” göre oluşacağını söylüyor.

AYNI KABİLEDEN GELEN İNSANLAR BİRBİRİNE YAKLAŞACAK

Enstitü’nün üç boyutlu bir harita üzerinde tanıttığı birliklerde, aynı dili konuşan, aynı dini paylaşan ve gerçek anlamda aynı kabileden gelen insanların biribirine yaklaşacağı öngörülüyor. Mesela ABD ve Kanada’nın “Kuzey Amerika ittifakı” çerçevesinde bir araya geleceği tahmin ediliyor.

TÜRKİYE, TÜRKMENİSTAN VE ÖZBEKİSTAN İLE BİRLİKTE HAREKET EDECEK

Türkiye’nin ise “Yeni Osmanlılar” adı altında Türkmenistan ve Özbekistan ile birlikte hareket etmesi ve eski Osmanlı topraklarında güçlenmesi öngörülüyor. “Vahşi Doğu” Afganistan, Azarbeycan, Kazakistan, Kırgızistan, Pakistan ve Tacikistan’ın ise Türkiye de dahil bölgenin büyük güçleri tarafından paylaşılmaya çalışılacağı tahmin ediliyor. Yunan ve Roma uygarlıklarının mirasçısı Yunanistan, İspanya, Portekiz gibi ülkeler “Zeytin Cumhuriyetleri”ni oluşturuyor. Bu ülkeler aynı zamanda en yüksek borç oranları ve en büyük doğum oranlarıyla birbirine benziyor.

EN ZENGİN KUZEY AVRUPA

Kuzey Avrupa ülkeleri ise zenginlikleri ve yüksek refah seviyeleri ile “Yeni Hansa Ligi”ni oluşturuyor. (Bölgenin şehir devletleri 13’üncü yüzyılda Hansa Ligi ismiyle bir birlik kurmuştu.) Londra, Paris, Tel Aviv ve Singapur gibi kentler başlı başına birer ülke haline gelirken, Fransa, İsviçre, Hindistan gibi ülkelerin ise bağımsız olacağı tahmin ediliyor.

İRANİSTAN GAZZE'Yİ DE İÇİNE ALARAK GÜÇLENİYOR

“Rusya İmparatorluğu” Ermenistan, Moldova, Belarus gibi ülkeleri de içine alıyor. “İranistan” ise Gazze’yi de içine alarak güçleniyor ancak ekonomisini iyi yönetemediği için bu açıdan zayıf kalacağı tahmin ediliyor. “Güney Afrika İmparatorluğu”nun zengin mineralleri, bereketli toprakları ve güçlü altyapısı sayesinde daha da parlayacağı düşünülüyor.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.