1. YAZARLAR

  2. Tümay Mercan

  3. GELECEK YAZILIMDA, BİZ NEREDEYİZ?
Tümay Mercan

Tümay Mercan

Yazarın Tüm Yazıları >

GELECEK YAZILIMDA, BİZ NEREDEYİZ?

A+A-

Bilgisayar yazılımları cep telefonundan savunma sanayine kadar hayatımızın içinde ve bizleri bu gün kısmen yönetiyor. Gelecekte, yani gelecek 10 yıl içinde hayatımızın tam ortasında olacak ve bizi daha fazla yönetecek. Akıllı şehirler, akıllı binalar, akıllı cihazlarda hatta çok küçük detaylarda bile  yazılıma ihtiyaç var. Peki bu yazılımları kim yazacak?

Gayret eder ve öğrenirsek biz yazacağız. Merak ve gayretimiz olmazsa başka ülke yazılımlarını kullanacak, olumsuz sonuçlarına da katlanmak zorunda kalacağız.

Türk Dil Kurumu Sözlüğüne göre yazılım;  Bir bilgisayarda donanıma hayat veren ve bilgi işlemde kullanılan programlar, yordamlar, programlama dilleri ve belgelemelerin tümü demek.

Yazılım tarihinde, ilk kaydedilmiş  program, 1949’da Cambridge Üniversitesinde EDSAC bilgisayarda kullanılmış. O günden bu güne de avucumuzun içine, yaşantımızın her alanına girmiş ve bizi yönetmeye, yönlendirmeye devam edecek.

Yazılım kavramı ile 1990’lı yılların başında kurumsal iletişim çalışmalarını yaptığım bir yazılım şirketinde tanışmış, Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD)’nin kurulum aşamalarında görev almış hatta derneğin ilk toplantı organizasyonunu düzenlemiştim. O günden bu yana sektöre ilgim devam etmekte.

Yazılım ülkemizin ihraç kalemlerinden biri. Daha fazla yazılım ihraç edebilir miyiz? Beyin göçünü önleyebilir, yazılımda markalaşabilirsek elbette. Bir de firmaların üretilen veya üretilecek olan yerli yazılımları tercih etmesi durumu var. Kamuda ve özel sektörde hala önemli oranda yabancı yazılım kullanılıyor. Bu Türk yazılım sektörünü daraltıyor.

Oysa bilgi, yetenekli insan kaynağı ve yazılım üretimi açısından sıkıntımız yok. Fakat sektörün gelişmesini ve dünyaya kafa tutmasını engelleyen kısıtlar var. Bunlar bu günden geleceğe halledilmesi gereken ve istersek halledilebilecek sorunlar.

Geleceğe baktığımızda hayatımız yazılım olacaksa, bunları yazacak beyinlerin bu günden yetişmesi, ilkokuldan itibaren temel bilgi olarak algoritma eğitimi alınması, algoritma metodolojisinin öğrenilmesi gerekiyor. İlkokullardaki kodlama eğitimleri bu işin bir parçası ve temel için elbette gerekli, faydalı.

Gençlerin hızla yazılım eğitimlerine yönelmesi gerekiyor. Belediyelerin meslek edindirme kurslarının bazılarında konuyla ilgili temel eğitimler var. Bu eğitimlerin her şehirde ve ileri düzeyde yapılması gerekiyor. Yani dünyadaki değişim trenini kaçırmamak ve yazılım konusunda dışa bağımlı olmamak için konuya ilgi duyanların alanı takip ederek kendine bir yol açması, geleceği olan bir meslek edinmesi ve kendini sürekli geliştirmesi gerekiyor.

YASAD bu konuda bilgili, tecrübeli ve yetkili. Ülkemizin imkanları da yazılım konusunu geliştirmek için yeterli. Hatta yazılımcıları ve yazılıma ihtiyaç duyan kişi/sektörleri bir araya getirecek şirketler mevcut. Teknoparklar önemli yazlımlar üretiyor. Devlet konuya destek veriyor. O zaman neden bu kadar ağır davranıyoruz? Demek ki hala bir şeyler eksik.

Her zaman olduğu gibi, harika fikirler üretip hayata geçiremiyoruz, doğruyu görüp uygulayamıyoruz. İşte bu yüzden önemli dönemleri ıskalıyoruz. Yazılım ıskalamanın bedeli ise gelecekte ağır olacak.

Sözün özü; gelecek yazılımda ise biz yazılımın neresindeyiz, neresinde olmak istiyoruz?

Öğr. Gör. Tümay MERCAN

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım B./Yönetim/İletişim Danışmanı

[email protected] Twitter: Tümay [email protected] /Facebook: Tümay Mercan

Bu yazı toplam 903 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.