1. HABERLER

  2. MEKTUP

  3. Gelecek yerel medyanındır
Gelecek yerel medyanındır

Gelecek yerel medyanındır

Bugün Türkiye’de yerel ya da ulusal hiçbir gazete ekonomik açıdan karlı, yayın politikası açısından tam bağımsız değildir. Bu genelleme yerel ve ulusal radyolar ve televizyonlar için de geçerlidir.

A+A-

Yayıncılık açısından en bağımsız olduğunu söyleyen, her gün ülkeyi yönetenler adına manşetler atan medya kuruluşları bile, en azından reklam müşterilerine bağımlıdır. Siz belki fark etmeyebilirsiniz ama ben çok iyi anlayabiliyorum. Bugün medyada yer alan haberlerin büyük bölümü bile aslında ya reklamdır, ya reklam verenle, ya patronla göbek bağının bir ürünüdür. 
Dünya böyle değil. Özellikle özgür ve demokratik dünyada basın gerçekten çok büyük güç. Ama güçlü olan ulusal medya değil, yerel medyadır. 
ABD’de en fazla 4-5 tane ulusal gazete ve dergi sayabilirsiniz. Ama binlerce yerel gazete, yerel televizyon vardır. Avrupa’da da durum aynıdır. Özellikle İskandinav ülkelerinde 2-3 bin nüfuslu yerleşim alanlarının bile çok uzun yıllardır yayınlanan yerel gazeteleri vardır. 
Türkiye’de ise, yerel basın ne yazık ki Resmi ilana bağımlı, yerel iktidarların kontrolü altındadır. Ama bütün bunlar değişecek. Belki 5 yıl, belki 10 yıl, belki 50 yıl sonra değişecek. Ama ben eminim, gelecek yerel medyanındır. 
…………………..
Önce özgürlük kavramını ele alalım. ABD’nin ulusal gazetelerinden The New York Times, geçenlerde Beyaz Saray içinden olduğu söylenen ama ismi açıklanmayan bir kişinin makalesini yayınladı. Bir bakıma Türkiye’deki 15 Temmuz darbe girişiminin topsuz, tüfeksiz olanıydı. ABD Başkanı yerden yere vuruldu. ABD Başkanı gazeteden bu makalenin yazarının açıklanmasını istedi. The New York Times, oralı bile olmadı. Çünkü ülkenin Anayasası, demokrasisi onları koruyordu. 
Türkiye’de elbette bunu yapamazsınız. Basın özgürlüğü sonsuz değildir. Ama bugün Türkiye’de araştırmacı, soruşturmacı gazetecilik bitmiştir. Ya körü körüne muhalif olanlar ve bundan beslenenler, ya da körü körüne iktidarı destekleyenler ve bundan nemalananlar vardır. 
……………..
Ben yıllarca bu gazetenin gerçek bir şehir gazetesi olması için gayret ettim. Araştırdım, Dünyayı inceledim. Bu kentte doğan her bebeğin, iki satır da olsa, bu gazetede haberini çıkmasını istedim. Bu kentte vefat eden herkesin iki satır da olsa bu gazetede haber olması için çaba harcadım. Bir dönem bunları başardım. Ama sürdüremedim. 
Bu gazetede bu kentin bütün sokaklarındaki sorunları duyurmaya gayret ettim. Şehrin her yerindeki her insanın bu gazetede haber olmasını istedim. Şartlar o kadar değişti ki, bu çabamı sürdüremedim. 
…………….
İtiraf ediyorum; bugün biz de çok iyi bir gazete değiliz. Tam bağımsız değiliz. Ama bu ülkedeki ve özellikle bu kentteki en iyi, en bağımsız gazeteyiz. Hala lisan-ı münasiple her şeyi yazabiliyoruz. En azından kimse bize, “Şunu şöyle yaz” demiyor. “Şu kişiyi adaylık için öne çıkart, şu kişiyi yerin dibine sok” diye gaz vermiyor. 
Gazeteler, medya kurumları önce kendi ekonomileri ile bağımsız olmalıdır. Bugün ülkemiz kağıt üretmiyor, İthal kağıt fiyatı uçmuş. Gazetelerin en az 4-5 TL olması lazım. Ama 1 TL’nin üzerine 25 kuruş koyamıyorlar. Bu da bir bağımlılıktır. Bu da bir zayıflık nedenidir. 
Medya kurumları, kendi ekonomileri ile kendilerini döndürebilirlerse gerçek manada bağımsız olabilirler. 
……………………..

Türkiye kişi başına otomobil sayısında, kişi başına akıllı telefon sayısında falan dünya ile yarışıyor. Bugün ABD’de, Avrupa ülkelerinde sosyal medya bizden daha yaygın. İnternet bizdekinden daha hızlı ve ucuz. Ama oralarda yerel basın yaşıyor. Ayakta ve özgür. Türkiye’de de öyle olacak. Ulusal medya kuruluşlarını yakın gelecekte yerel medya kuruluşları destekleyecekler. 
Türkiye daha demokratik, daha özgür bir ülke olacaksa, emin olun Türkiye’de yerel medyanın da geleceği çok parlaktır. Belki şimdilerde yeni gazete çıkartmak, bu mesleğe yatırım yapmak akıl karı değildir. Ama gelecek kesinlikle yerel medyanındır.

ÇARŞAMBA GÜNÜ YAŞ GÜNÜMÜZ 
Özgür Kocaeli, 19 Eylül 1991 Cuma günü yeniden yayın hayatına başlamıştı. Çok sıkıntılar çektik. Çok büyük zorluklar yaşadık,  kalleşçe engellerle karşılaştık. 
Ama kısa süre içinde bu kent halkının inanılmaz desteği ve güveniyle Türkiye’nin en büyük şehir gazetesi haline geldik. 
Biliyorum, bu kentte pek çok kişi, bu gazetenin şirketini sattığımız için bize kızdı, kırıldı. Hatta gazeteyi okumayı bıraktı. Ama emin olun, buna mecburduk. Aksi halde bu gazete bugünlere gelemezdi.
Çok açık biçimde yazıyorum ve tersini iddia eden varsa, yanıt vermesini istiyorum. ÖZGÜR KOCAELİ’nin satış rakamları, bütün handikaplara rağmen belli bir çizginin altına hiç inmedi. Bugün hala, bu kentteki diğer gazetelerin toplam satış rakamları bu gazete kadar etmez. Bugün hala Türkiye’nin en prestijli şehir gazetesi ÖZGÜR KOCAELİ’dir. 
Çarşamba günü gazetenin doğum gününü kutlayacağız. Öyle tantana, şamata yok. Tevazuumuzu hiç bozmadan, kimseye rahatsızlık vermeden, birileri gibi yalancı pehlivanlığa soyunmadan kutlayacağız. 
Bize, bu gazeteye inanan, hala destek veren, okuyan ve güvenen bütün dostların şunu bilmesini isterim;  bütün eksiklerimizin, yanlışlarımızın farkındayım. İçinde bulunduğumuz şartlarda elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz. Muhabirlik, habere ulaşabilirlik eskisi gibi cazip ve kolay değil. Çok değerli ve deneyimli arkadaşlarımız aramızdan ayrıldı. Ama ÖZGÜR KOCAELİ’nin çekirdek ekibi hala bu gazeteyi çıkartıyor. Özellikle son üç haftadır Ali Gündoğdu’nun üzerine çok fazla yük bindirdiğimizin de farkındayım. Bu haftadan itibaren Metin Karan tatilini tamamlayıp, görevine dönecek. Ali’yi biraz rahatlatabileceğimizi düşünüyorum. 
……………..
Değerli okurlar, lütfen şehrinizin gazetenize sahip çıkın. Kocaeli gibi bir kentin her zaman güçlü bir şehir gazetesine ihtiyacı vardır, olacaktır. Elinizdekilerin en iyisi, uzak ara en iyisi hala bu gazetedir. Yerel medyanın ne kadar bağımsız, ne kadar bağımlı olacağına, sizin vereceğiniz destek seviyesi belirleyici olacaktır. 
Yeni haftada sağlık, mutluluk, huzur dilerim.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.