1. YAZARLAR

  2. İbrahim ELGİN

  3. GELİN GENÇLERE ÖRNEK OLALIM
İbrahim ELGİN

İbrahim ELGİN

Yazarın Tüm Yazıları >

GELİN GENÇLERE ÖRNEK OLALIM

A+A-

Şu anki Türkiye’mizin en çok sıkıntı çektiği konularından biri Bilim, kültür, sanat ve teknoloji konularında yetişmiş kaliteli insan sayımızın azlığıdır. Maalesef zamanında bu konularda yetişen çok değerli insanlarımızın birçoğunun da ne yazık ki yurtdışına gitmelerini engelleyemedik. Bunun nedeni de bilime sanata ve teknolojiye gerekli değeri veremediğimizden kaynaklanıyor. Allahtan Cumhurbaşkanımız bu hususta hassas davranıp yurt dışındaki yetişmiş insanlarımızı onları tatmin edecek ücretlerde vererek Ülkemize getirdi de teknoloji adına güzel şeyler olmaya başladı. Neden diyeceksiniz yoksa yeni yapılan yerli insansız hava araçları, tanklar, helikopterler, otomatik silahlar nasıl yapılırdı zannediyorsunuz.       

        Eskiden hatırlarım her kasabada, her köyde, her mahallede bir bilen ve bilgisi ile olduğu kadar ahlaken de örnek birileri mutlaka bulunurmuş. Bu insanlar daha çocukken alınır özel hocalar eşliğinde yetiştirilirlermiş. Hatta birçoğu bugünkü sokak çocuğu dediğimiz çocuklardan seçilip, alınırmış.

         Eskiler anlatırlar Osmanlı padişahlarından biri tebdili kıyafet şehirde dolaşırken bir bahçede oynayan çocuklara rastlar onlarla sohbet etmeye başlar sohbet esnasında çocuklardan birinin verdiği cevaplar çok hoşuna gider onu bir kenara çeker ve birkaç soru sorduktan sonra çocuğun çok zeki olduğunu anlar ve çocuğa hediye olarak bir altın verir. Çocuk efendim bu altını bana siz hiç vermeyin çünkü evde anne babama bunu izah edemem. Çaldım zannedebilirler der. Padişahta oğlum o zaman anne babana bu altını bana padişah verdi dersin der.

         Çocuk bu söz üzerine efendim o zaman hiç inanmazlar çünkü padişah verse bir tane mi verir der. Bu cevap karşısında padişahın nutku tutulur. Çocuğun elinden tutup gidip ailesini bulur ve anne babasını böyle bir zeki çocuk yetiştirdikleri için tebrik ederek arkasından çok güzel ve veciz bir söz söyler. Derki ben bahçenin birinde çok güzel bir meyve buldum ve tadına baktım çok hoşuma gitti bu meyve hangi ağaçta yetişti acaba diye merak ettim onun için sizi ziyarete geldim diyerek hem ailesine bir kese altın verir hem de çocuğu ailesinden müsaade alarak sarayda yetiştirilmek üzere talebe kadrosuna alır ve o çocuk zamanla devlet kademelerinde çok yüksek mevkilere çıkar.  

           İşte ecdadımız dünyaya 600 sene hükmederken bu başarısını yalnız topla tüfekle savaşarak elde etmedi. İlmini, ahlakını, kültürünü ve adaletini dünyaya yayacak nesiller yetiştirdi de ondan. Osmanlı ne zamanki bilimle, kültürle, sanatla ilgili kaliteli nesiller yetiştirdiğinde ilerledi. Bu hasletleri bıraktığında da çöktü. Bizlerde bugün Türkiye’mizde bilime, kültüre ve sanata önem verip nesillerimizi buna göre yetiştirirsek inanın bizim sırtımızı kimse yere getiremez. Yani anlayacağınız Osmanlı devletini kuranda Türklerdi, yıkanda yine Türkler oldu. Sadece insan kalitesi farklıydı.     

            Çok şükür bugün 81 ilimizde artık üniversitelerimiz var. Bu üniversitelerimizde çok başarılı işler yapacak genç ve dinamik bir nesil var elimizde. Bu gençlerin değerini bilip, onlara da ülkeleri için ne kadar değerli olduklarını hissettirebilirsek geleceğimizi sağlam temeller üzerine ancak o zaman oturtmuş oluruz. Boş çuval dik durmaz diye anlamlı bir söz vardır. Dolayısıyla kalitesiz insanlardan oluşan toplumların bu bilim ve teknoloji çağında ayakta kalması ve başarılı olması olanaksızdır.

            Gelin artık geçmişte yaşadıklarımızdan ders çıkaralım ama hiçbir zaman geçmişe takılıp kalarak geleceğimizi de mahvetmeyelim. Bugün Avrupa’ya örnek olacak çok güzel yönlerimiz olduğu gibi onlardan da bizlerin örnek alacağımız yönleri olabilir.  Hani derler ya akıllı adam aklını kullanır ama daha akıllı adam başkalarının da aklını kullanır diye.

            Başkalarından üstün olmanız önemlidir ama daha önemlisi sizin dünkü halinizden daha üstün olmanızdır.  Bugün hem ülkemize hem de dünyaya örnek nesiller yetiştirmek istiyorsak anneler, babalar, öğretmenler, ilim adamları, sanatçılar, din adamları, yöneticiler ve siyasiler velhasıl sorumluluk makamında olan herkes bütün yönleriyle gençlerimize örnek olacak tavırlar içinde olmalıyız. Bakın dostlar bugün gençlerimizi hem ahlaken, hem de aklen bozacak çok ileri düzeyde teknolojik bir saldırı var. Bakın bu gençler yek başına bu saldırılara karşı koyamaz. Onun için başta anneler babalar olmak üzere toplumun tüm kesimleri bu gençlere yardımcı olmalılar. Eğer bu gençleri bugün bizler bu türlü kötü alışkanlıklara karşı korumazsak yarın bu gençlerden kendimizi korumak zorunda kalırız bunu unutmayın.                    Burada sizlere Mevlana’nın çok güzel bir sözünü hatırlatmak isterim. Bir mum diğer bir mumu yakmakla kendi ışığından bir şey kaybetmez der Mevlana. İşte biz bu güzelliklerimizi genç nesillerimize aktarırsak bu nesillerde Türkiye’mizi alıp muasır medeniyetler seviyesine ulaştırırlar. Bir de bu genç nesilleri Dünyanın dört bir yanına gönderip kendi kimliklerini kaybetmeden farklı kültürlerle de bütünleşmelerini sağlayarak tam donanımlı ve kaliteli bir birey haline gelmelerini sağlayabiliriz diye düşünüyorum. Herkese iyi pazarlar…

Bu yazı toplam 906 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum