1. YAZARLAR

  2. M.Zeki CANŞİ

  3. GELİN “MUHACİR”LERE“ENSAR” OLALIM VE TÜM CANLILARA KUCAK AÇALIM!
M.Zeki CANŞİ

M.Zeki CANŞİ

Yazarın Tüm Yazıları >

GELİN “MUHACİR”LERE“ENSAR” OLALIM VE TÜM CANLILARA KUCAK AÇALIM!

A+A-
İçinde bulunduğumuz kış şartları, bize empati yapmamızı, şefkat ve merhamet duygularımızı harekete geçirmemizi, sokaklarda mahsur kalan insanlarla canlı varlıkların hallerini düşünmemizi, çareler aramamızı ve onlara gereken insani yardımları yapmamızı emreder.
Bir taraftan ülkemizin aziz bir köşesi durumundaki güneydoğu illerimizde yaşayan vatandaşlarımızın kurtarabildikleri zaruri barınma eşyalarını kaptıkları gibi beyaz bayraklarla yerlerini yurtlarını terk ederek bu ağır kış şartlarında herhangi bir yakınının yanına göç etmeleri, diğer yandan da sokakları mesken edinmiş kimsesiz insanlarla yiyecek bulmada zorlanan ve sokaklarda donma tehlikesi geçiren hayvanların durumu, insani refleksleri zafiyete uğramamış biz insanların harekete geçirmesini gerekli kılıyor.
Peki, ne yapabiliriz? sorusunu her kes kendine sormalı ve asgari bir takım tedbirleri alabileceğimiz gerçeğinden kaçınmamamız gerekir. Elbette ki, bu tür durumlarda birinci derecede görev devlete, belediyelere ve bir takım sivil toplum örgütlerine düşer. Lakin onlara düşen bu yükümlülük bizlerin mesuliyetini ve mükellefiyetini ortadan kaldırmaz. Bizler de kendi çapımızda bir takım yardımlarda bulunabiliriz. 
Terör belasından ve şiddet sarmalından kurtulma çarelerini arayan güneydoğudaki “Muhacir” durumuna düşmüş vatandaşlarımıza pekâlâ“Ensar” olabiliriz. Onlara kucak açar ve kısmen de olsa ihtiyaçlarını giderebiliriz. Kışlık giyeceklere, battaniyelere, yatak ve yorganlara şiddetle ihtiyaçları var. Yardım kuruluşlarımız var. Onların aracılığıyla, kimimiz birer battaniye, kimimiz bot ve kazak, kimimiz yatak-yorgan gibi bir takım zaruri kışlık ihtiyaçlarını gönderebiliriz. 
Siyasi tahakküm uğruna girişilen çılgınlıkların faturası her geçen gün ağır oluyor. İnsanların güveni giderek kayboluyor. İnsanlar sığınacak liman arıyor; fakat bulamıyor. İki ateş arasında kalmış bölge halkı ne yapacağını şaşırmış vaziyette. Hendekler kazılmış. Okullar ve hastaneler bombalanıyor. Öğrenciler okula gidememekte, hastalar tedavi edilememekte ve aileleri perişan vaziyette. Aylardır kepenkler kapalı ve halk zaruri ihtiyaçlarını karşılayamıyor. Esnaf haftalardır siftah edememiş ve biriken borçlarını ödeyemez hale gelmiş ve temerrüte düşmüş vaziyetteler. Evleri delik deşik… Tüm bu yaşanan olaylar dikkat ettiyseniz hep garip gurebanın yaşadığı yerlerde oluyor. Elit tabakanın yaşadığı muhitlerde bir tek olay olmuyor ve onların keyifleri gıcır. 
Gelin el birliğiyle bu ateşi söndürelim. Bu ağır kış şartlarında gerek yerlerinden yurtlarından olmuş insanlara ve gerekse sokaklarda mahsur kalmış kimsesizlere ve yiyecek bulmada zorlanan diğer canlılara kucak açalım ki yarın günün birinde bizim de başımızı böylesi bir felaket geldiğinde bize de uzatılacak eller bulunsun. 
Bu yazı toplam 657 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum