1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Gelişigüzel silah sıkmaya önlem şart
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Gelişigüzel silah sıkmaya önlem şart

A+A-

Geçen gün, Gaziantep’te çok acı bir olay yaşandı. Evinin yakınlarında, çocuk parkında oynayan 2 yaşındaki bir çocuk, nereden geldiği bilinmeyen bir serseri kurşunla, başından vuruldu. 2 yaşındaki bebek ölümle pençeleşiyor. Ailesi perişan.
Eğer şimdiden gerekli önlemler alınmaz, şimdiden gerekli uyarılar yapılmazsa; bizim ilimizde bu konudaki gevşeklik devam ederse, korkarım benzer olayları ilimizde çok sık yaşayacağız.
Havaların ısınmasıyla birlikte, bahçe düğünleri, kına geceleri başladı. Yakında daha da artacak. Daha şimdiden bu şehirde, yerleşim alanlarında otomatik tabancalar, hatta otomatik tüfeklerle havaya sıkma magandalığı da ortaya çıkmaya başladı. Yaz aylarında çok daha fazla olacak. 
Havaya silah sıkmayı oldum olası anlayabilmiş değilim. Bu bizim buraların kültürü değildir. Ama bu ülkenin her yerinden “Taşı toprağı altın” denilerek buraya gelenler, kendi kültürlerini de getirdiler. Herkesin üzerinde silah var. Aşka geldiklerinde sıyırıp ateşliyorlar. Yaz geceleri bu kentin bazı bölgeleri adeta savaş alanına dönüyor. Çok can yanar. Çok acılar yaşanır. 
İlimizin büyük bölümü polis sorumluluk alanı. Jandarma’nın yetki alanı çok daraldı. Bu konuda Kocaeli emniyetinin mutlaka ek önlemler alması lazım. Toplum içinde, yerleşim alanları içinde aşka gelip silah çekenlere karşı ekipler oluşturulmalıdır. Vatandaş kentin her hangi bir yerinden bu konuda ihbarda bulunursa, hemen ekipler gelmeli, silah sıkanları gözaltına almalı, silahlarına el konulmalıdır.
Bizim şehrimizde bu gelişigüzel silah sıkma işi, ne yazık ki güvenlik güçlerinin bu konuda gerekli hassasiyeti göstermemesiyle yaygınlaştı. Şimdi, şehrin her yerinde, neredeyse İzmit’in merkezinde bile havaya silah sıkılıyor. Ölecek insanlar.. Acılar yaşanacak. Bu konuda Kocaeli’nin yetkililerinin mutlaka çok ciddi önlemler alması gerekiyor. 
Emin olun, bu şehirde bir terör olayında yaralanma riski,  gelişigüzel silahlardan çıkan mermilerle vurulma riskine göre çok daha düşüktür. Ben şimdiden her gece, yüzlerce merminin havaya sıkılış sesini duymaya başladım. Bu iş, Ramazan’da, Avrupa Futbol Şampiyonası günlerinde, bahçe düğünlerinde, kız almalarda, kına gecelerinde alıp başını gidecek. İnsanlar evlerinin balkonunda otururken vurulma riski taşıyacak. 
 

*HAVAİ FİŞEK SINIRLANMALI 
Bir de bu kentte her yıl biraz daha büyüyen “Havai fişek” tutkusu var. Yine yaz gecelerinde havai fişek kullanımı da artıyor. Gecenin geç saatlerinde, yerleşim alanlarının içinden havi fişekler patlatılıyor. Korkuyor insanlar. Bomba gibi ses çıkıyor. Çocuklar yataklarından fırlıyor, bebekler ağlamaya başlıyor. Park halindeki araçların alarmları çalmaya başlıyor.
Havai fişek kullanımının da kuralları olmalı. Yerleşim alanları içinde yasaklanmalı. Gece belli bir saattin sonra kesinlikle havai fişek atılması yasak olmalı. Bu da tehlikeli ve çok hızla büyüyen bir alışkanlık haline geldi. Öncelikle belediyelerin gereksiz havai fişek patlatma sevdasından vazgeçmesi gerekiyor.

*Güney Marmara otoyolunu kimse bilmiyor, ilgilenmiyor 

Topu topu 60 kilometrelik bir yol. Bu konuyu çok yazdım. Ama çok önemli. Bu Güney Marmara Otoyolu, ilimizi Körfez Köprüsü’ne, İstanbul-İzmir otoyoluna bağlayacak. D-130’un yükünü hafifletecek.  Üstelik yolun güzergahı bu kentte yaşayan pekçok kişi ilgilendiriyor. 
Güney Marmara Otoyolu’nun yapımı kesinleşti. Karayolları’nın gündeminde. Ama görünen o ki, bu yıl inşaatına başlanamayacak. Güney Marmara Otoyolu’ndan önce,  3 ncü Boğaz Köprüsü’ne bağlanacak Kuzey Marmara Otoyolu var gündemde.
Güney Marmara Otoyolu’nun ÇED toplantısı, geçen şubat ayı başında yapılacaktı. Yol,  Kartepe’den, Başiskele’den, Gölcük’ten, Karamürsel’den geçip, Yalova’ya uzanacak. Şubat ayı başındaki ÇED toplantısında güzergah açıklanacaktı. Yol nerelerden geçecek, kimin tarlası, meyve bahçesi, kimin evi kamulaştırılacak, belli olacaktı. Yolun kavşakları var. Bu kavşakların yapılacağı yerler, emlak değerleri açısından önemli. Bunlar açıklanacaktı. Bölge halkı merakla bekliyor. Ama ÇED son anda iptal edildi.  “Yeni güzergah üzerinde çalışıyoruz. En geç iki ay içinde ÇED yapılacak, güzergah açıklanacak” dediler.
Bekliyoruz. İki ay geçti. Geçenlerde İhsaniye’den bir akrabam aradı.  Zaten bu yol en çok İhsaniye’de can yakacak. Akrabam, “Karayolları’nın bir helikopteri, buralarda dolaşıp duruyor. Güney Marmara Otoyolu için güzergahın belirlendiği konuşuluyor” dedi.
Bu konuda bölgede pekçok dedikodu var. Vatandaş diken üstünde. Karayolları’nı aradık. “ÇED ne zaman, güzergah belli oldu mu?” diye sorduk. Karayolları’nda kimsenin haberi yok, bilgisi yok. ÇED ne zaman bu da belli değil.
Bahse girerim ki, bu yılın Yalova sınırları içinden geçecek kesimiyle ilgili bütün detayları, Yalova halkı da yetkilileri de biliyordur. Ama bizim burada kimseler bilmiyor. Kartepe’de, Başiskele’de, Gölcük, Karamürsel’de bu yol nerelerden geçecek kimsenin haberi yok. Korkarım, benden başka bu konuyla ilgilenen de yok. Bekleyelim de, ne zamana kadar, bunu da bilmiyoruz.

*19 tertemiz plajımız var 
Aslında rüya gibi bir durum. İlimizin Karadeniz sahillerindeki doğal plajlar zaten temizdi. Ama plaj tesisi yoktu. İzmit Körfezi kıyılarının hiçbir yerinden 10 yıl önce denize girmek düşünülemezdi.
Muhalifi, münafıkı herkes kabul etmelidir ki, İbrahim Karaosmanoğlu,  bu işi başardı. Şimdi Kocaeli’de,  büyük bölümü İzmit Körfezi’nin her iki kıyısında 19 tane halka açıp plaj var. 
Halk Sağlığı Laboratuvarlarında bu plajlardan alınan deniz suyu örnekleri analiz edildi. 19 plajdan 16’sının su kalitesi “Mükemmel” çıktı. Bu 16 plaj için (A) kalite belgesi verildi. 19 plajdan 3’ü (Başiskele, Tavşancıl ve Darıca) için ise (B) kalite belgesi verilmiş. Bu da “İyi” anlamına geliyor. 
Her şeye rağmen, (B) belgesi verilse de Başiskele’de, Tavşancıl’da ve Darıca’da mecbur kalmadıkça denize girmemek gerekir. Ama geri kalan plajlar; özellikle İzmit Körfezi kıyılarındaki Ereğli, Ulaşlı, Karamürsel plajları, Bayramoğlu plajı gerçekten tertemiz. Şimdi, mayıs ayında  “Mavi Bayrak” belgesi için başvuru yapılacak. Halen, Karamürsel ve Cebeci Plajlarımızın Mavi Bayrak hakkı bulunuyor. Önümüzdeki yaz öncesinde birkaç plajımıza daha Mavi Bayrak verileceğine inanıyorum. 
Bu tabloya kolay ulaşılamadı. Büyükşehir Belediyesi, arıtma tesislerini çok iyi çalıştırdı. Özellikle Gebze’de yapılan büyük arıtma tesisinin devreye girmesinin ardından, Kocaeli’deki evsel atıkların tamamına yakın bölümü (% 96’sı)  arıtılarak denize verilmeye başlandı. Amatör balıkçılar biliyor. Körfez’de yeniden deniz canlıları üremeye başladı.  Deniz suyu kalitesi yükseldi.
Bu yaz, bu 19 plajda gönül rahatlığı ile denize girebilirsiniz. Başkan Karaosmanoğlu’nun, 2004 yılında göreve geldiği ilk zamanlarda, “İzmit’ten denize girilecek” sözü vardı. Eminim, görev süresinin biteceği 2019’a kadar  İzmit sahillerinden de denize girilebilecek su kalitesine ulaşmış olacağız. 

*TATLI SULARDA UYARI VAR, KORUMA OLMAYACAK 
Büyükşehir Belediyesi, Haziran ayından itibaren,  ilimizdeki plajlarda cankurtaran ekiplerini de çalıştırmaya başlayacak. Başkan Karaosmanoğlu ile konuşurken, “Tatlı su kıyılarında da önlem alsak” demiştim. İlimizde yaz aylarında boğulma olaylarının büyük bölümü, Tatlısularda, Sapanca Gölü’nde veya göletlerde meydana geliyor. Başkan Karaosmanoğlu,  “Biz, plaj olarak ilan ettiğimiz sahillerde önlem alabiliriz. Tatlı sularda, Sapanca Gölü de dahil, suya girmek yasak. Gerekli yerlere bu yasakla ilgili uyarı tabelalarını koyacağız. Ama oralarda ekip bulunduramayız. Cankurtaran bulamayız” dedi.
Siz siz olun, yaz sıcaklarında serin suya girmek istiyorsanız, mutlaka bu 19 plajdan birini tercih edin. Tatlısular tehlikelidir. Üstelik önlem de alınmayacak.

Biri vatandaşa izah etsin 

Kartepe ilçesi;  Uzunçiftlik beldesi Ertuğrulgazi Mahallesi Beşevler bölgesi var. Müstakil evlerin bulunduğu, uzun yıllardan beri orta halli insanların sakin, huzurlu yaşam süren insanların bulunduğu bir bölge. 
Bizim ilimizin Kartepe bölgesi, “Lojistik Merkezi” ilan edilmiş.  Burada,  bölgedeki sanayi kuruluşlarının yüklerini taşıyacak trenler için yeni ve büyük bir gar yapılması, yeni demiryolu hatları döşenmesi planlanıyor. 
Büyükşehir Belediyesi, bu projelere yönelik imar planı değişikliklerini yapmış. Bölgede askıya çıkan imar planları uygulanmaya başladığında, Beşevler’deki pekçok bina kamulaştırılacak. Yüzlerce ailenin sakin, huzurlu, alışık olduğu yaşam biçimi değişecek. 
Bu riskle karşı karşıya bulunan insanlar uzun süredir tedirgin, huzursuz. Bilgi istiyorlar, açıklama istiyorlar. Bir yetkili gelsin, kendilerini bilgilendirsin diye bekliyorlar. Ama Kartepe Belediyesi’nden, ama Büyükşehir Belediyesi’nden, ama iktidar partisinin milletvekillerinden biri Beşevler’e gitsin de burada ne yapılacak, hangi binalar yıkılacak bir açıklama yapsın. 
Bu kentte vatandaş olmak, bunu bile hak etmemek anlamına mı geliyor?..

*Birlik şampiyon olamazsa ağır hesap sorulmalıdır 

Kocaeli Birlikspor denen ucubenin hikayesini açık açık bir daha anlatmak istemiyorum. Bu kulübü, tamamen Kocaelispor’u bitirmek, bu kentin tarihinden silmek ve Kocaeilispor’un yerine kentin takımı yapmak istediler.
Bırakın Kocaeli halkını, Kocaelispor’u kırıp dağıtmayı, Birlikspor projesiyle aslında 2011 yılında İsmetpaşa Stadında “Kocaelispor’u layık olduğu yere çıkartın” talimatı veren Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı bile kandırmaya kalktılar.
Birlikspor takımı, TFF 2 nci Lig Kırmızı Grupta. Bu grubun en pahalı, en geniş bütçeli takımı. Aslında sezon başından itibaren biraz işi sıkı tutsalar, şimdiye kadar bulundukları grupta şampiyonluk turunu atarlardı. Bu grupta, Süper Lig tecrübesi de bulunan Manisaspor, lige hızlı başladı. Birlikspor çok basit puan kayıpları yaparken-ki tamamen ruhsuzluk nedeniyle- Manisa arayı açtı. Ancak, son haftalarda Manisaspor’da büyük bir kriz var. Adeta birileri, Birlikspor’u arkasından itiyor. Liderle arada 2 puan fark kaldı. Üstelik, Birlik’in averajı daha iyi. Manisa’nın kalan maçları daha zor. Bu şartlar altında, Birlikspor takımının son dört maçını da kazanması ve şampiyon olması gerekiyor. Ben de bu kentin bir insanı olarak, Birlikspor’un üst lige çıkmasını çok istiyorum. Eğer  doğrudan şampiyon olamazsa, Play-Off’tan da  PTT 1 nci Lige çıkamazsa, Birlikspor hesabının masaya yatırılması ve birilerinden çok ağır hesap sorulması gerekiyor.
Son zamanlarda pekçok büyük sanayi kuruluşunun yöneticisi, yetkilisi ile konuştum. Birlikspor’a büyük paralar ödemişler. Çünkü istenmiş. Yetkili, etkili kişiler tarafından açıkça para istenmiş. Büyük müteahhitler Birlikspor’a mecburen paralar vermiş.
Eskiden Kocaelispor’a da para alınırdı, istenirdi. Ama kim ne verdi bilinirdi. Birlikspor’a toplanan paralar hiç açıklanmadı. Hangi futbolcuya kaç para verildi açıklanmadı. Birlikspor’un yönetimi de profesyonel. Büyük maaşlar alıyorlar. Bunları kimse bilmiyor. Kent yöneticileri, siyasi güç sahipleri Birlikspor için para topladılar. Şehri kirletenlerden, fabrikasını büyütmek isteyenlerden paralar aldılar. Nereye gitti, kime gitti, bilmiyoruz. 
Hele bu sezonun sonunda Birlikspor bir üst lige yükselemesin, bunun hesabını sormak gerekmez mi?.. Bakın, göz göre göre amatör kümeye kadar düşürülen Kocaelispor, küllerinden doğuyor. Taraftarının maça gelip, ödediği 10 TL’lik bilet paraları ile şampiyon oluyor. Birileri, günün birinde bu Birlikspor hesabını vermek zorunda kalacaktır.

Bu yazı toplam 157815 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.