1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Genç beyinlere yapılmaz
Genç beyinlere yapılmaz

Genç beyinlere yapılmaz

Aslında çok önemli ve iki milyona yakın genç insanın hayallerini kaosa sürükleyen bir komedi yaşanıyor. Yüksek öğretime geçiş sınavında yaşanan kopya skandalının yansımalarında kamu vicdanı

A+A-

Aslında çok önemli ve iki milyona yakın genç insanın hayallerini kaosa sürükleyen bir komedi yaşanıyor. Yüksek öğretime geçiş sınavında yaşanan kopya skandalının yansımalarında kamu vicdanı sorgulanıyor. Bir kargaşa içinde nasıl  ve neden yapıldığı kamuoyunda tartışılan yapanların ise yöntemleri  ile sır olduğu bir ülkede yaşıyoruz.

Görün bakın neler oluyor bu ülkede, sayısalcı akademisyenlerin görev yapması gereken yerlere tekstil mühendislerini oturtan anlayışın savunuculuğunu da kimse yapmasın.

Yılların birikimi ile bu sınava hazırlanan ailelerin gözbebeği ülkemizin geleceği gençlerimize daha hayatlarının en heyecanlı dönemlerinde  yaşamlarının virajı olacak bir yaşta neler yaşatıldığını   görün ve ibret alın. Öfkenizi ise içinize bastırın.

Hangi vicdana sığar bu  nasıl yaparlar neden yaparlar insanın aklı almıyor. YGS de tüm bu olumsuzluklar bu kopya tartışmalarının yaşandığı ülkenin sıcak gündeminin içinde en kritik zamanda Habertürk genel yayın yönetmeni  Fatih Altaylının bu olay ile ilgili on numara kusursuz bir bir yazısı yayınlandı.

Başlığı da ilginçti “HER YERDE ONLAR VAR” evet  değerli okurlar her yerde onlar var yazısı  bazen yazılarını görüşlerini  beğenmeyip eleştirmiş olsam da  ulusal medyada yazan bir gazetecinin tek cümle ile özetlediği bu çarpıcı ilginç  yazıyı  her duyarlı vatandaşın mutlaka  okuması gerekirdi diye düşünüyorum.

Şimdi ülke gündeminde hararetle tartışılan kısa bir süre unutulmaya yüz tutacak bu olayın üzeri örtbas edilmemeli, yazık bu ülkenin geleceği olan genç fidanlara, onların hayal kurdukları hedeflerinin olduğu yüksek öğretim geçiş sınavlarında hiçde olmayacak garipliklerin yaşandığı şanssız  bir sürecin içinde buldular kendilerini,

Bu işin ehli olmayan kamu oyunda bu olayın tartışılmasında bile garip söylemler ile şaşkınlık yaratan insanların  hala neyin peşinde olduklarını da anlamıyoruz. Yetkin ve etkin olan beyler  kutsal bir görev olan bir işi yüzünüze gözünüze bulaştırdığınız yetmiyormuş gibi

Bu kadar insanın da geleceğiyle oynadınız. Nasıl bir vicdan ? nasıl bir pişkinliktir bu?

Çıkın adam gibi ortaya kamuoyunu tatmin edici olan açıklamalar ile bu işin tansiyonunu düşürün. Artık   ünlü gazetecinin   dediği gibi her yerde onlar var yazısındaki anlam bu kadar kısır döngünün içinde kaybolsa da  genç beyinlere kadar uzanan bu vicdansızlığı kabullenmek zor geliyor. Yazıklar olsun bu kadar alçaklık sorumsuzluk içinde olanlara. Tüm bunlara fırsat verip zemin hazırlayanlara.

Şimdi bu gençlerin hayallerini böyle skandalların içinde yitip gitmesine seyirci kalanlar da toplum vicdanında kendilerini aklayamazlar. Öyle kolay değil bu kadar pişkinlik içinde olmak

Düdük yarışı

Hala ben ana muhalefet partisi CHP’ nin  Kocaeli de neyin tartışmasını yaptığını anlamış değilim. Listeler savaşı diye konuşulan, yanlışlıkla parti üst yönetimde görev alan iki ismin düdük yarışı yaptığı kim daha hızlı düdük öttürür diye kapıştığı bir ilde  bu partiye yazık oluyor. İktidar partisinin avantajları arasında diğer illerde bu tür olayların olduğunu hiç olasılık olarak bile  görmüyorum.

Ama ne yazık ki ana muhalefet  Hurşit Güneş ve İzzet Çetin in gereksiz kaprisleri post kavgaları yüzünden işi bu noktaya kadar getirdiler. İzzet Çetin Bolu ilinde neden etkin olmaz neden  Kocaeli de ısrar eder onu da anlamış değilim.

Zaten bu  parti ite kaka bu kentte belli bir noktaya gelmeye çalışıyor. Şimdi sözüm onlara üstelik parti kurmayı diye ortalıkta dolaşan adamların at gözlüğü ile kısır küçük hesapların peşinde koşmadan, parti vizyonunun önünü açacak söylemler ile kamuoyunda tartışmaları gerekir. Ben adı kurmay olan  siyasetçiden bir vatandaş olarak bunları beklerim.

Tabi bu arada partinin üst yönetiminde görev almak o sorumluluğu taşıyabilmekdte yetenek ister. Bu siyasetçiler piyangodan o da Kılıçdaroğlu’nun acemiliği olan bir dönemde paraşütle yönetim kadrolarına geldiler. Hasbelkader büyük olasılıkla da parlamenter olarak meclise de girecekler. İnanın partilerinde hala hangi görevi neden nasıl yapacaklarını da bilmiyorlar.  Çünkü örgüt yapısı ve halktan kopuk olmak onlara sadece verilen ünvanlarla yetinmeyi öğretecek. Politikada büyük gürültü koparan figürler kalıcı olan isimler ancak halk desteği ile öne çıkan   tartışılmayan siyasetçiler ortaya çıkınca olur.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.