1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Genç Girişimciler Merkezi açıldı
Genç Girişimciler Merkezi açıldı

Genç Girişimciler Merkezi açıldı

İzmit Belediyesi tarafından başlatılan, İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ın vizyon projelerinden biri olan Genç Girişimciler Merkezi (GGM) İzmitli gençlerin hizmetine sunuldu. İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, İzmit Belediye Başkan Yardımcı

A+A-
İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ın vizyon projelerinden biri olan Genç Girişimciler Merkezi’nin tanıtım toplantısı gerçekleşti. İzmit’te kendi işini kurmak isteyen gençlerin desteklenmesini amaçlayan, Türkiye’de ilki İzmit Belediyesi’nce kurulan Genç Girişimciler Merkezi (GGM) Kadıköy Mahallesi Turan Güneş Caddesi’nde hizmete başladı. Düzenlenen toplantıda konuşan İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, kendi işini kurmak isteyen tüm gençleri, genç Girişimciler Merkezi’ne davet etti. Merkezde İzmit Belediyesi Sosyal İşler Birimine bağlı olan Onur Mutlu sorumlu olarak çalışacak. Merkezin anlaşma sağladığı ilk girişimciler e-ticaret alanında üniversite 3. Sınıf öğrencisi Akın Karpuz ve Bilişim Güvenliği alanında çalışma yapan Eren Elmalı ve Bilal Çoban. Genç girişimciler KOSGEB’in 100 bin TL yeni girişimci desteğini alabilecek. 

DEĞER KATACAK

Kurulan Genç Girişimciler Merkezi’nden yararlanmak için gerekli bazı şartlar var. Buna göre GGM’den yararlanmak için; İzmit’te ikamet ediyor olmak, 18-30 yaş aralığında olmak, en az lise mezunu olmak, İzmit Belediyesi ile KOSGEB ortaklığında açılan uygulamalı girişimcilik eğitimlerine katılmış olmak, GGM içerisinde faaliyet gösterecek firmanın açılıştan en fazla 1 ay önce kurulmuş olması gerekiyor. Kurulacak olan işin; Her türlü tasarım, yazılım ve WEB uygulamalarını kapsayan Bilişim ve Bilişim Teknolojileri sektörleri alanında olması gerekmektedir. Kurmak istenilen iş ile ilgili daha önceden yapmış olduğu proje örneklerinin ve referansların olması gerekiyor. GGM içerisinde 8 adet açık ofis, 1 adet toplantı salonu, 1 adet eğitim hizmetli odası, bay bayan WC, bekleme salonu ve arşiv odası  gibi birimlerin yer aldığı merkez bölgeye de ayrı bir değer katacak.

3D YAZICI VE TASARIM MERKEZİ İLE İŞBİRLİĞİ

İzmit’teki ve bölgedeki girişimcilik ekosisteminin geliştirilmesi ve girişimcilerin küresel ölçekte rekabet edebilirliğine katkı sunma hedefiyle hayata geçen İzmit Belediyesi Genç Girişimciler Merkezi, toplumsal kalkınmaya sosyal ve ekonomik düzeyde katma değer sağlamak amacıyla kuruldu. Bünyesinde planladığı projeler ile girişimcilik ekosistemindeki etkin kurum ve kuruluşların, şirketlerin, sivil toplum örgütlerinin ve üniversitenin bir araya gelmesini ve ortak çalışmalar yapılmasını sağlayacak. GGM aynı zamanda Başkan Doğan’ın yine vizyon projelerinden olan 3D Yazıcı ve Tasarım Merkeziyle de birbirlerini destekleyen çalışmalar yürütecek. 

ÜCRETSİZ OFİS

Genç Girişimciler Merkezi, girişimcilik algısının pozitif yönde gelişmesini, genç girişimcilerin küresel rekabet edebilirliklerinin arttırılmasını ve özellikle iş dünyası ile işbirliklerini kolaylaştıracak. 18-30 yaş arası tüm gençler katılım sağlayabileceği Genç Girişimciler Merkezi, girişimcilik alanında yaptığı çalışmalar ile birlikte bünyesinde sekiz girişimciye de Ofis, Sekreterya, Sarf Malzemesi, Toplantı Odası, Görüşme odası ve Mesleki Eğitimler gibi hizmetleri de ücretsiz olarak sağlayacak. 

ORTAK EĞİTİMLER 

Genç Girişimciler Merkezi; İzmit ve çevresinde, girişimcilik alanında çalışan kurumlar ve girişimciler arasındaki işbirlikleri geliştirici faaliyetleri planlar. Bölgedeki mevcut durumu ve ihtiyaçları ortaya koymak için hazırlanacak çalışmalara destek verir. Bünyesinde bulunan girişimcilere ofis, sekreterya, toplantı salonu ve eğitim destekleri sağlar. İzmit’teki gençlerin ve iş dünyasının girişimcilik ve yenilikçilik kapasitelerinin gelişimine katkı sağlayacak sistemler üzerine çalışır. Girişimci rol modellerinin artmasına katkı sunar. Rekabet gücünü arttıracak politikalara katkı sağlar. Kendi işini kurmuş veya kurmak üzere olan gençlerin Belediye ile ilgili olan (ruhsat vs) süreçlerinin daha hızlı ve bilinçli yapılabilmesi için belediyenin ilgili birimleri ile ortak eğitimler düzenler.

GİRİŞİMCİLİK HER ALANDA VARDIR

Biz, büyüklere düşen görevlerden birisi de gençlerimizin bulundurdukları potansiyelleri gün yüzüne çıkarıp bir kazanım olarak sunulmasını sağlamaktır diyen İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, “Girişimcilik sadece ticari alanda değil, sporda, kültürde, sanatta, sosyal hayatın içinde var olan her alanda vardır. Biz, İzmit Belediyesi olarak, genç dostu bir belediyeyiz. Ben de genç dostu bir Belediye Başkanıyım. Girişimcilik çok farklı bir değer. İlk olan merkez, genç girişimciler için bir kuluçka merkezi vazifesi görecektir” dedi. 

ADAYLIK PROJELERİNDEN 

Gençlerimizin bugünümüz ve yarınlarımız olduğunun bilincinde olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz diyen Doğan, “Genç Girişimciler Merkezi 2014 seçimlerinde adaylık projelerimizden biriydi. Yaklaşık 1 yıldır bu proje üzerinde çalışıyoruz. Şehir merkezinde, kolay ulaşılabilir bir bölgede böyle bir merkezi hazırlayıp bugünlere getirdik. Şehir merkezinde bir yer olmasına özellikle dikkat ettik” dedi. 2023-2053 büyük Türkiyesi’nin gençlerin başarısı ile doğru orantılı olduğunu belirten Doğan, “Gurur duyduğumuz gençlerimizin, donanımlı olarak iş hayatına atılması bizim için önemlidir “ diyerek verdiği değeri gözler önüne serdi. 

GENÇLERİ DAVET ETTİ 

Gençler için en güzel çalışmaları yapmaya kararlı olduklarını söyleyen Doğan, “Hayalimiz 3D sisteminde de ülkenin hatta Dünyanın öncüsü olmak. Gençlerimize inanırsak güzel şeyler çıkacağına inanıyorum. Yer altında çok fazla kaynağımız yok. Yer üstünde ki en büyük kaynağımız ise beynimiz. Yer yüzündeki cevherlerimizi ortaya çıkarmak için bu merkezi kurduk. Kendine güvenen iddialı gençlerimiz buraya gelsinler “ diyerek gençleri Genç Girişimciler Merkezi’ne davet etti. 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.