1. YAZARLAR

  2. İbrahim ELGİN

  3. GENÇ İŞ ADAMININ MİSKETLERİ
İbrahim ELGİN

İbrahim ELGİN

Yazarın Tüm Yazıları >

GENÇ İŞ ADAMININ MİSKETLERİ

A+A-

          Genç adam yoğun iş temposundan iyice bunalmış, makam koltuğunda oturuyordu. Vakit akşama yaklaşıyordu, ama mesai kavramına çok yabancı olduğu için evine ne zaman gideceği belli değildi. Başını iki elinin arasına aldı ve gözlerini sıkıca kapadı. Çok para kazanıyordu. Bir yerde yöneticiydi, birçok insanın imrenerek baktığı bir konumdaydı. Ama yaşadığı hayatı hayat olarak görmüyordu. 
          “Bu ne biçim hayat böyle” diye söylendi kendi kendine hafta sonlarında dahi çalışmaktan evine gidemiyordu. Toplantılar, iş seyahatleri, yazışmalar ve kokuşturmaca ile geçen bir hayat. Ailesine ve çocuklarına bir türlü vakit ayıramıyordu. Pek çok yakın dostunun adını dahi unutmuştu. Bu karamsarlık içinde kıvranırken, birden çekmecesindeki küçük radyosu aklına geldi. Radyoyu açtı. Yayındaki müzik parçasıyla biraz rahatladığını hissetti. 
           Müziğin ardından yaşlı bir adamın konuşması başladı. Oda “gayri ihtiyari bu müzikten sonra bu ihtiyar çekilir mi?” deyip, radyoyu kapatmak istedi. Ama birden durdu. Yaşlı adam ilginç bir teoriden bahsediyordu. Nedir bu teori diye merakla dinlemeye başladı. Yaşlı adam “bir cumartesi günü oturdum ve biraz kendimce bir aritmetik yaptım. Ortalama bir kişinin 75 yaşına kadar yaşadığını varsaydım. 
          Biliyorum bazıları daha çok, bazıları da daha az yaşar. Ama ben bir insanın ortalama 75 sene yaşadığını düşündüm. Bir yılda 52 hafta olduğu için 75’i 52 ile çarptım ve ortalama ömre sahip bir insanın tüm hayatında yaşayacağı Pazar sabahı sayısı olarak 3900 rakamına ulaştım. Ama ben bunu 55 yaşında düşünmeye başlamıştım” dedi. Yaşlı adam arkasından “şimdi beni iyi dinleyin, teorinin en önemli kısmına geliyorum. 
         Yaptığım hesaba göre ben bu yaşıma kadar 2180 Pazar sabahı yaşamışım. Ve eğer 75 yaşına kadar yaşarsam yaşayacağım Pazar sabahı sayısı sadece 1000 adet olacak”. Radyodaki yaşlı adam değerlendirmesine devam ederek dedi ki “bir oyuncakçı dükkanına gittim ve dükkandaki tüm misketleri aldım. Yani bundan sonraki ömrümdeki her Pazar sabahı için toplam 1000 adet misket aldım. Bunları eve getirdim ve atölyemdeki radyomun yanında duran büyük şeffaf bir kavanozun içine hepsini doldurdum. 
        O günden sonra her Pazar günü geldiğinde kavanozdan bir tane misket aldım. Misketlerin azaldığını gördükçe, hayatımdaki önemli şeyleri daha fazla düşünmeye başlamıştım. Anladım ki dünyadaki zamanımın akıp gittiğini seyretmek kadar önceliklerimi düzene koymama hiçbir şey yardım edemez”. Yaşlı adamın anlattıkları öylesine etkiliydi ki, genç iş adamı adeta dünyadan kopmuş, radyoya kilitlenmişti.
        Yaşlı adam şu cümlelerle konuşmasını tamamladı. “Sevgili dinleyiciler programı kapatmadan önce şimdi size son bir şey daha anlatacağım. Bu sabah kavanozun içindeki son misketi de aldım, eğer önümüzdeki Pazar gününe kadar yaşarsam bana biraz daha zaman verilmiş olacak. Ama unutmayın ki hepimizin kullanabileceği en önemli şey biraz daha fazla zamandır. Farkında mısınız bilmiyorum ama bizi hayatta meşgul eden o kadar çok oyun var ki önemli ya da önemsiz ama biz bunların arasında kaybolup gittiğimizi fark edemiyoruz bile. İşin en garibi fark ettiğimiz anda şu işimi de bitireyim ondan sonra diye erteliyoruz hayatın güzelliklerini değil mi? 
         Bakın 72 yıl yaşayan sıradan biri zamanının 21 yılını uyuyarak, 14 yılını çalışarak, 6 yılını yemek yiyerek, 5 yılını kuyrukta bekleyerek, 10 yılını öğrenerek, 7 yılını kişisel bakım faaliyetleriyle uğraşarak, 5 yılını seyahat ederek, 2 yılını aranıp kendisini bulamayanları arayarak, 2 yılını da diğer faaliyetler için geçirir. Öyleyse tüm bunları göz önüne alarak çalışma süremiz içinde başarıya ulaşmayı beklersek bunu yapmak için çok zamanımızın olduğunu söyleyebiliriz. Bu kısa zamanı en iyi şekilde değerlendirmek ise bizlere kalmıştır”. Herkese iyi pazarlar…

Bu yazı toplam 1197 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.