1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Genç Kocaelililer Derneği'nden 1500 TL
Genç Kocaelililer Derneği'nden 1500 TL

Genç Kocaelililer Derneği'nden 1500 TL

Sakaryaspor maçı için önceki gün duyurduğum prim kampanyasına ilk katkı Genç Kocaelililer Derneği'nden geldi. Dernek Başkanı Cüneyt Bakıroğlu telefonla aradı, kampanyaya 1500 TL ile katıldık

A+A-

Sakaryaspor maçı için önceki gün duyurduğum prim kampanyasına ilk katkı Genç Kocaelililer Derneği'nden geldi. Dernek Başkanı Cüneyt Bakıroğlu telefonla aradı, kampanyaya 1500 TL ile katıldıklarını açıkladı. Bakıroğlu, dernek olarak her zaman Kocaelispor'un yanında olduklarını, olmaya devam edeceklerini belirterek, “Futbol takımımız her türlü zorluğa, sıkıntıya rağmen çok başarılı sonuçlara imza atıyor. 13 hafta yenilmemek çok önemli bir olaydır. İnanıyoruz bu iyi gidiş devam edecektir. Sakaryaspor maçıyla ilgili başlatılan kampanyaya tüm sivil toplum örgütlerinin, gücü olan herkesin katılımını bekliyoruz ” dedi.

Genç Kocaelililer Derneği kentimizin Kocaelispor'a en yakın sivil toplum örgütlerinden biridir. Bunu her fırsatta gösteriyorlar. Prim kampanyasına ilk katkıyı onların vermiş olması onlardan beklenen bir adımdı. Sevgili Cüneyt Bakıroğlu başkan başta olmak üzere Genç Kocaelililer Derneği yönetimine ve üyelerine teşekkür ediyorum. İlimizde çok sayıda sivil toplum örgütü var. Onlardan da aynı desteği, duyarlılığı bekliyoruz. Zaten önümüzde hafta zaman yok. Haydi beyler pamuk eller cebe.

Amatör futbolumuzdaki şiddet ciddiye alınacak boyutta

Hakemler Derneği'nin spordaki şiddeti kınamak için düzenlediği basın toplantısı son günlerin en çok konuşulan konusu oldu. Dernek Başkanı Erdem Karayel, toplantıyla ilgili bilgilendirmeyi ASKF Başkanı Murat Aydın'a telefonla, Futbol İl Temsilcisi Mithat Ağa' ya ise karşılaştığında yaptığını açıklamıştı. Yazının çıktığı gün önce ASKF Başkanı Murat Aydın, birkaç dakika sonra da İl Temsilcisi Mithat Ağa aradı. İkisi de toplantıyla ilgili bilgilendirmediklerini yinelediler. Aydın, “Erdem Bey bana yapacakları eylemle ilgili bilgi verdi. Maçlara siyah formayla çıkacaklarını söyledi. Ben de kendisine bunun sorunu çözmeyeceğini söyledim. Konuştuğumuz budur. Toplantı yapacaklarını kesinlikle bana söylemedi. Sanıyorum yanlış hatırlıyor. Spordaki şiddet konusunda hassasız. Tepkinin ortak verilmesi taraftarıyız. Bu amaçla düzenlenecek olan her toplantıya koşar adım gideriz. Ancak Hakemler Derneği'nin toplantısından benim haberim olmadı. Bunun için yemin ederim” dedi.

Kulüpler ceza alıyor, ya hakemler?

Futbol İl Temsilcisi Mithat Ağa ise , “Erdem Beyle karşılaştığımızda eylemi konuştuk. O görüşmemizde veya daha sonra bana toplantının yapılacağıyla ilgili bir bilgi gelmedi. Erdem bey kesinlikle beni aramadı” dedi. Bu konu çok uzadı. Kimseyi suçlamak, yalan söylüyor demek istemiyorum. Arayan yanlış hatırlıyor, aranan hatırlamıyor diyelim ve bu işi artık bitirelim. Dilerim aynı sorunla bir daha karşılaşmayız. Gerek Aydın, gerekse Ağa telefon görüşmemizde başka önemli şeyler de söylediler. Aydın ile Ağa, amatör kümede bu sezon bugüne kadar 1200 maç oynandığını, 3 maçta hakemlere saldırı olduğunu, birkaç maçta da farklı olaylar yaşandığını belirttiler, “Olay çıkan maç sayısı geçen yıllara göre çok daha az. Öyle abartılı bir tablo yok önümüzde. Suçlu kulüp, yönetici, teknik adam ve futbolculara gereken cezalar verildi, veriliyor. Aynı şeyi hakem kurumunda yapılıyor mu onu sorgulamak gerekir. Geçmiş yıllarda kural hatası yapan bir hakem vardı, ertesi haftalarda maçlara çıktı. Bu sezon da önemli hakem hataları yaşanıyor, acaba ceza veriliyor mu? İşin o tarafına da bakmak gerekir” dediler.

Tereddütler ortadan kaldırılmalı

Aydın ile Ağa'nın işaret ettiği konular çok önemli. Yanlış karar veren hakemlerin cezalandırılmadığı tereddüdünden başlayalım.  Önemli hata yapan hakemlerin gereken cezaları almadıkları yönünde bir tereddüt var. Bu tereddüt haklı mı? İl Hakem Kurulu'na sormak lazım. Kimi hakem kendisine yapılan saldırıyı rapor edemiyor, kimi hakem çok bariz yanlış kararlar vererek takımların canını yakıyor. Bunlara rastlıyoruz. Takımı, futbolcusu, teknik adamı, yöneticisi suç işlediğinde ceza alıyorsa hakemler de yanlış karar verdiklerinde bunun bedelini ödemeli. İl Hakem Kurulu bu konuda çok duyarlı olmalı. Yanlış yapan hakeme ertesi hafta görev veriliyorsa, bu son derece yanlıştır. ASKF'nin bu konuda tereddütleri var, Başkan bunu açık açık söylüyor. Belli ki bunun takibini de yapıyorlar. Sorumluluk İl Hakem Kurulu'nun. Maçı katleden, takımların canını yakan hakemleri dinlendirecekler, bu tereddütleri ortadan kaldıracaklar.

Bence tablo endişe verici

İkinci konuya gelince. Aydın ile Ağa sadece 3 maçta hakeme saldırı olduğunu, birkaç maçta ta farklı olaylar çıktığını söylüyorlar, “Tablo endişe verici değil. 1200 maç içinde 6-7 maçta tatsızlık yaşanması abartılmamalı” diyorlar. Sevgili Mithat Ağa elimde sağlam bilgi olsun diye bu sezon yarım kalan maçların listesini de gönderdi bana. 6 maç yarıda kalmış. Üç maçta hakeme fili saldırı var. Bir maçta hem futbolcular birbirine girmiş, hem taraftar sahaya inmiş. Bir maçta takım hakemin kararlarını protesto etmek için sahadan çekilmiş. Bir maçta da kırmızı kart gören oyuncu sahayı terk etmediği için yarım kalmış. Malum hakeme vurmaya teşebbüs maçın yarım kalmasına sebep değil. Hakemlerden aldığım bilgilere göre bu sezon 5-6 maçta hakeme vurmaya teşebbüs olayı var. Bence hakeme vurmaya teşebbüs de önemli bir olaydır. Ayrıca hakemlere sözlü saldırıları da mutlaka dikkate almak gerekir. Birçok futbolcu hakeme sözlü saldırıda bulunduğu için 4 veya fazla maç ceza almış. Emin değilim ama Disiplin Kurulu'na gelen dosya sayısının geçen yıllardan bir hayli fazla olduğunu düşünüyorum.

Askf ile il temsilciliğini uyarıyorum

Murat Aydın ile Mithat Ağa'nın aksine olaylı maç sayısının, spordaki şiddetin geçmiş yıllara göre fazla olduğu kanaatindeyim. Tablonun ciddiye alınacak boyutta olduğu görüşündeyim. Beni asıl ürküten bu tablonun ligin son haftaları gelmeden ortaya çıkmış olması. Bugün puanların telafisi varken bu tablo ortaya çıkıyorsa, yarın ligin sonu geldiğinde, kader maçları oynandığında olabilecekleri düşünmek bile istemiyorum. ASKF Başkanı Murat Aydın ve İl Temsilcisi Mithat Ağa'ya durumun ciddi boyutta olduğunu hatırlatmak, gerekli tedbirlerin alınmaması durumunda sezon sonunda çok vahim olayların yaşanabileceği konusunda da uyarmak istiyorum.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.