1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Genç mimardan en güzel projeler
Genç mimardan en güzel projeler

Genç mimardan en güzel projeler

İzmit’in köklü ailelerinden Erturan’ların kızı Mimar Figen Erturan, Kocaeli ve Türkiye’de büyük projelere imza atmaya devam ediyor. Bugüne kadar yaptığı projelerde fark yaratan Mimar Erturan ile projeleri ve kentsel dönüşüm çalışmaları üzerine konuştuk.

A+A-
FE Architects Firması adı altında Soydan İş Merkezi 5. Kat No: 144’te dört yıldır ekibiyle hizmet veren Figen Erturan, İzmit’te çok farklı projelerle villa ve konut hazırladı. Mimar Figen Erturan, Kartepe Belediyesi tarafından düşünülen Uzunçiftlik Emekevler’de kentsel dönüşümün öneri teklif taslak projesini hazırlayan mimar. Yaptığı özgün projeler ile ilimizde ve şehir dışında aranan mimarlar arasına giren Erturan, Kocaeli’deki The Ness Otel, Wellborn Otel gibi iki büyük projeyi kente kazandırdı.   

BÜYÜK PROJELERDE HEP O VAR 

Maşukiye El Garden Butik Otel, Alikahya’daki Uluslar İnşaat’a ait Jasmine Country, Zeray İnşaat’ın Bahçecik’te birçok villa ve konut projeleri, Akven İnşaat’ın Yuvacık konut projesi, Üst Grup Bahçecik villa projeleri gibi birçok projeyi hayata geçirirken Bayramoğlu’nda 40 bin metrekarelik otel, önümüzdeki günlerde de ikisi Sapanca’da biri Gebze’de devam eden 3 büyük otelin proje çalışmalarına devam ediyor. Figen Erturan, aynı zamanda kentsel dönüşüm kapsamında İstanbul Kadıköy’de konut projeleri, ticari ve sanayi projeleri, Urfa Karaköprü’de AVM ve rezidans projesi, Kıbrıs’ta 5 yıldızlı otel projesi, Bodrum’da çeşitli villa projelerine de imza attı.

KENTSEL DÖNÜŞÜME GEÇ KALDIK

Projelerini çizerken özgün olmayı hedefleyen Mimar Erturan, “Genelde projelerimde kente ve yatırıma değer katan projeler kazandırmaya çalışıyorum. Her projeyi kendi ihtiyaç ve yatırım programına göre değerlendirip kimliği olan projeler üretmeye çalışıyorum. Burada tabii sadece dış görünüm değil, hem fonksiyonel hem de yatırım maliyetlerini düşünerek özgün tasarımlar yapmaya çalışıyorum” dedi. 
Erturan, “İzmit’te şu an en önemli sorun trafik. Bu nüfusta bile şehir merkezinde trafik sorunu çok fazla. Çalışmalar yeteli değil. Şehir dışına çıkıp yaya yolları trafik yolları, taşıt yolları yapılmalı.  Kocaeli olarak kentsel dönüşüme geç kaldık. Depreme oldu, 15 yıl geçti, kentsel dönüşüme yeni yeni geçtik. O zaman yapmamız gereken kentsel dönüşümü yeni yeni yapmaya çalışıyoruz. Doğru projelerle kente kazanım olarak geri döndürmek zorundayız. Hem şehir planlaması hem de özgün değerli projelerle bunu kente kazandırmak zorundayız” ifadelerini kullandı.

YATIRIMCILAR SORUN YAŞIYOR 

Erturan sözlerine şöyle devam ediyor “Aslında çok katlı binalar yapılabilir ama bunu yönetmelik olarak aşamadık. Hala 3 kattayız. Hem katlar düşük hem de emsal değerleri düşük. Müteahhitler olaya ticari olarak yaklaştığı için daire metrekareleri de düştü. Hem birbirinin benzeri projeler yapılıyor. Yatırımcı anlamında baktığınız zaman kat ve emsalin olmaması da yatırımcıyı zorluyor, bu nedenle mimari projeler yaparken özgün tasarımlar yapmakta zorlanıyoruz” diye konuştu.

ÖNCE PLANLAMA YAPMALIYIZ 

Düşüncelerini paylaşmaya devam eden Erturan, “Aslında bana göre belki merkeze yakın ticari yapılaşmalar olup belki daha yüksek katlar tercih edilebilir. Konutlar biraz daha merkezin dışına çıkılarak daha yüksek katlar yapılabilir. Ticari konutlar şehir merkezinde, diğer konutlar biraz daha kentten ayrılabilir. Hem binalar arasındaki mesafelerİ, hem de yeşil alanları böylece arttırmış oluruz. Şehir planlaması yapılmadan olan yapılaşma aslında şuanda aynı şekilde devam ediyor. En azından şuanda yapılaşma olmayan yerlerde öncelikle şehir planlaması yapılıp ondan sonra iskana açılması daha doğru olur. Ticari alanlar, konut alanları ve yeşil alanlar belirlenip ön taslak projeler açıldıktan sonra hayata geçirilmelidir” şeklinde konuştu.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.