1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. "Genç yaştaki ölümlerin üçte biri, kalpten kaynaklanan ani ölümler"
"Genç yaştaki ölümlerin üçte biri, kalpten kaynaklanan ani ölümler"

"Genç yaştaki ölümlerin üçte biri, kalpten kaynaklanan ani ölümler"

Kayseri Özel Tekden Hastanesi Kardiyoloji Uzmanlarından Dr. Yücel Yılmaz, 17-25 yaş arası meydana gelen ölümlerin neredeyse üç de birinin kalp rahatsızlığından kaynaklanan ani ölümler olduğu

A+A-

Kayseri Özel Tekden Hastanesi Kardiyoloji Uzmanlarından Dr. Yücel Yılmaz, 17-25 yaş arası meydana gelen ölümlerin neredeyse üç de birinin kalp rahatsızlığından kaynaklanan ani ölümler olduğunu söyledi.

Dr. Yücel Yılmaz, ani kalp durmasının toplum sağlığını ilgilendiren önemli konulardan birisi olduğunu ifade ederek,"Özellikle beklenmedik bu tür ölümler, öncelikle ölenin yakınlarını etkilemekle birlikte, duyulduğunda diğer insanlarda da üzüntü ile birlikte tedirginlik meydana getirmektedir. Genç insanlarda ve çocuklarda meydana gelen ani kalp durması sonucu oluşan ölümler medyada daha fazla yer bulmakta, üzüntü ve tedirginlik daha fazla artmaktadır. Acaba bizim yakınlarımıza da olur mu endişesi duyulmaktadır." dedi.

Dr. Yılmaz, ani ölümün, şikayetler başladıktan sonraki ilk 24 saat içinde meydana gelen ölümler olduğunu belirterek, şu bilgileri verdi: "Kısa sürede meydana gelen ölümlerin tamamına yakınından “kalp” sorumlu diyebiliriz. Çocuklarda ve gençlerde ani ölüm erişkinler ile karşılaştırıldığında çok az sayıda gözlemlenmesine rağmen, 17-25 yaş arası meydana gelen ölümlerin neredeyse üç de biri kalpten kaynaklanan ani ölümlerdir. 40 yaşın üzerindeki kişilerde meydana gelen ani kalp ölümlerinden genelde kalp damar hastalıkları sorumlu iken, daha genç olanlarda ise kalp kası hastalıkları ilk sırada yer alır. Diğer nedenler ise, genetik kalp hastalıkları ve ritm bozukluklarıdır. Ani kalp ölümü meydana gelenlerin birçoğunda öncesinde herhangi bir şikayet olmaz. Sık görülen şikayetler, çarpıntı, göğüs ağrısı nefes darlığı, göğüste sıkışma hissi, baş dönmesi, göz kararması ve fenalık hissidir. Ancak bir çok hastalıkta olabildiği gibi şikayetler başladıktan sonra ölüm kısa sürede meydana geldiği için anlamak zordur."

Yakınları arasında ve özellikle genç yaşta ani ölüm hikayesi olanlar risk altında olduğunu ifade eden Yılmaz, "Bunlar mutlaka bir kardiyoloji uzmanına başvurmalıdır. Temel olarak kalp grafisi ve kalp ultrasonu gibi basit tetkiklerle riskli kişilerin birçoğu belirlenebilir. Ani kalp ölümü meydana gelenlerde ilk yardım hayati önem taşır. Bilinçli temel yaşam desteği yani kalp masajı ve suni solunum yapılmalıdır. Yaşama dönenlerde ve risk altındaki diğer kişilerden ritm bozukluğu tespit edilenlerde elektrofizyolojik çalışma denen işlem ile tedavi edilebilir. Gerekli olanlarda kalp ameliyatları önerilebilir. Kalp kası hastası olanlarda da tam tedavi sağlanamayabiliyor. Bunlarda kalp pili veya ritm bozukluğunu düzelten (kardiyak defibrilatör) cihazlar takılması gerebiliyor." diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.