1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Gençlere yapılan ağır muamele
Gençlere yapılan ağır muamele

Gençlere yapılan ağır muamele

Başbakan Erdoğan, her fırsatta özgürlüklerden, demokratik haklardan söz ediyor. Ama hem Başbakan'ın hem de emrindeki devlet güçlerinin, Başbakan'a karşı yapılabilecek en küçük bir demokratik

A+A-

Başbakan Erdoğan, her fırsatta özgürlüklerden, demokratik haklardan söz ediyor. Ama hem Başbakan'ın hem de emrindeki devlet güçlerinin, Başbakan'a karşı yapılabilecek en küçük bir demokratik protesto gösterisine dahi tahammülü olmadığı da her fırsatta açıkça görülebiliyor.

Son olaylar İstanbul'da yaşandı. Başbakan, Üniversite rektörleri ile yapacağı toplantı için Dolmabahçe Sarayı'na gelecekti. Birkaç yüz üniversiteli genç, Başbakan'ı Dolmabahçe önünde protesto etmek istedi.

Gençler haklı ya da haksız olabilirler. Ama tavırlarının, eylemlerinin demokrasiye aykırı bir yönü bulunmuyordu. Aynı polis aynı devlet güçleri bir gün sonra göz göre göre olay çıkartan, Bursaspor ve Beşiktaş taraftarlarına karşı öğrencilere davrandığı gibi davranmadı. Yine emniyet güçlerinin özellikle Diyarbakır'da bölücülerin gösterilerinde son derece anlayışlı davrandığını biliyoruz…

Ortada bu örnekler dururken niyetleri Başbakan'ı protesto etmek olduğu için gençlerin üzerine böylesine orantısız bir güçle gidilmesi, onları Allah ne verdiyse dövüp, yerlerde sürüklemesi, kız-erkek ayırmadan yüzlerine biber gazı sıkması, Başbakan'ın hep anlatmaya çalıştığı Türkiye görüntüsü ile hayli çelişiyordu.

Bir ülkede gençler seslerini özgürce duyuramıyorsa, gençler zaman zaman sokaklarda yürüyüş yapıp, kafalarına takılan şeyleri protesto edemiyorsa, o ülkede gerçek anlamda demokratikleşmeden, özgürlüklerden söz etme olanağı da kalmaz...

1500 kişilik kongre salonu bir ihtiyaç

Bu denli büyüyen İzmit'in otellere ihtiyacı olduğunu herkes kabul ediyor. Ama nedense, ne yerli, ne yabancı turizm yatırımcıları İzmit'te yeni oteller yapmaya yanaşmıyorlar. Üstelik Büyükşehir Belediyesi de, İzmit Belediyesi de, otel yatırımına her türlü desteği vermeye hazır olduğunu sık sık ifade ediyor.

İzmit'in tek beş yıldızlı oteli Grand Yükseliş'i, Öztürk Ailesi yapmış, işletmişti. Öztürk Ailesi, turizmci değildi. Otel işletme konusunda birikime, deneyime sahip değildi. Ellerinden geleni yaptılar ama Grand Yükseliş, bir türlü beklenen seviyeye gelemedi. Sonunda doğru kararı aldılar, tesisi asıl işi otelcilik olan İstanbullu yatırımcı Mümtaz Emeksiz'e sattılar.

Grand Yükseliş'in adı Emex Otel oldu. Kent kısa sürede bu isme alışacaktır. Otelin yeni sahibi, öncelikle 1500 kişi kapasiteli bir kongre merkezi yapacaklarını açıklamış. Bu da İzmit için en az bir otel kadar ihtiyaç.

1500 kişi kapasiteli, yeterli donanıma sahip bir kongre merkezi, yıl boyunca etkinliklere sahne olacaktır. Böyle bir merkez, sadece kongrelerde, büyük siyasi toplantılarda değil, büyük ailelerin düğün cemiyetleri, büyük şirketlerin toplantıları için de gerekli.

Emex Otel halen 123 oda, 250 yatak kapasitesi ile çalışıyor. Emeksiz, oda sayısını 250'ye, yatak kapasitesini 320'ye çıkartacak projeleri de hayata geçireceklerini söylemiş.

İzmit'in tek beş yıldızlı otelinin, bu işi bilen insanların elinde, çok yakında daha büyük, daha güzel bir tesis hâline geleceğini ve İzmit'e daha iyi hizmet verebileceğini düşünüyorum.

Ovaazatlı'yı da AKP adayı kazandı

Türkiye'de kimi zaman çok küçük gibi gözüken seçimlerin, siyasetin görüntüsü ve geleceği açısından derin anlamları vardır. 2002 yılı yazında, ilimizde Karamürsel'in Ereğli beldesinde Belediye Meclisi üyeliği yenileme seçimi yapılmıştı. Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yeni kurulan AKP, tarihinde ilk kez bu seçime katılmıştı.

O dönemde partinin İl Başkanı olan Nihat Ergün, bütün gücüyle küçücük Ereğli beldesi seçimine asılmış, Genel Başkan Recep Tayyip Erdoğan bile Ereğli'ye gelmişti.

Türkiye'de Ecevit Başbakanlığında koalisyon hükümeti vardı. Koalisyon ortakları, DSP, MHP ve ANAP, o sıralar meclis dışında olan CHP de Ereğli seçimine asıldılar. Hatta hükümet, küçücük Ereğli'ye görülmemiş yatırım yaptı, büyük vaatlerde bulundu, neredeyse her gün bir Bakan Ereğli'yi ziyaret etti. Ama seçimi AKP kazandı. Ereğli'deki bu küçücük ara seçim, AKP'nin siyasette çıkış noktası oldu. Aynı yılın Kasım ayında yapılan erken genel seçimi de kazandılar.

Geçen Pazar günü Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesine bağlı Ovaazatlı beldesinde belediye başkanlığı seçimi vardı. AKP hükümetinin icraatıyla Ovaazatlı mahalleye dönüştürülmüş, bu karar mahkeme tarafından bozulunca seçime gidilmişti. 1287 kayıtlı seçmenin bulunduğu bu küçük beldede, daha önceki Başkan DP'liydi. Yani iktidar partisi AKP'nin belirgin üstünlüğü yoktu.

Pazar günü yapılan seçimde 1213 seçmen oy kullandı. AKP adayı 651 oy, en yakın rakibi CHP adayı 313 oy aldı.

Ovaazatlı'da AKP, CHP'ye büyük fark atmayı başardı. Küçük seçimdir, ama önemli bir ölçüdür. Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığındaki CHP ile diğer muhalefet partilerinin Haziran 2011 seçimlerinde işlerinin ne denli zor olduğunun göstergesidir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.