1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Gençlerin bayramı
Gençlerin bayramı

Gençlerin bayramı

Bizim gençlik yıllarımızda “Gençlik ve Spor Bayramı” idi. Şimdilerde değişti, “Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” oldu. Neden? Oysa ki Mustafa Kemal Atatürk gençliğe armağan etmişti

A+A-

Bizim gençlik yıllarımızda “Gençlik ve Spor Bayramı” idi. Şimdilerde değişti, “Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” oldu.

Neden?

Oysa ki Mustafa Kemal Atatürk gençliğe armağan etmişti bu bayramı. Yalnızca bayramı değil, vatanı da, Türkiye’yi de gençliğe emanet etmişti. Kendi adını koymamıştı. 20 Ekim 1927’de Demişti ki;

“Ey Türk Gençliği!

Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir.

Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin en kıymetli hazinendir.”

Günümüzün kimi politikacıları gibi, sözde devlet adamları gibi, burnunun ucunu görmeyen biri değildi Mustafa Kemal. Yıllar sonrasını görebiliyordu ve şu uyarıda bulunuyordu gençliğe;

“İstikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek dahili ve harici bedhahların olacaktır.”

“Genç” dediğimiz insanlar belki de anlamayacaklardır bu sözlerin bir bölümünü. Atatürk’ün uyarısı şudur;

“Gelecekte, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek içeriden ya da dışarıdan düşmanların olacaktır.”

“Cebren ve hile ile, aziz vatanın bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir.” de demişti ve en keskin uyarısını şöyle yapmıştı;

“Bütün bu şeraitten daha elim ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.”

Devlet adamlığı budur işte. Yıllar önceden yıllar sonrasını görebilmektir ve ülkenin geleceğini uyarmaktır.

Bakın geldiğimiz noktaya!

Liman, fabrika kaldı mı? Etimizi, buğdayımızı dışarıdan almıyor muyuz? Atatürk’ün söyledikleri ile geldiğimiz noktanın benzerlikleri yok mu?

Sonra ne yapmış Mustafa Kemal Atatürk?

Gençlerin neler yapması gerektiğini de açıkça belirtmiş;

“Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte bu ahval ve şerait içinde dahi vazifen; Türk İstiklal ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur!”

1927’den bu yana geçen yıllar Atatürk’ü ne yazık ki hep haklı çıkarmış. Yaptığı uyarıların neredeyse tümü gerçek olmuş. Gençlerimiz üniversite okumuş ama iş bulamamış, kimilerinin emekleri çalınmış, üniversiteye bile gidememiş, köy çocukları okuyamamış, çiftçi üretememiş, fabrikalar durmuş ve en kötüsü de ele güne avuç açar olmuşuz ülke olarak.

Böyle bayram mı olur?

Adı öyle işte. Atatürk’ten kala kala yalnızca adı kalmış.

Bayramınız kutlu olsun sevgili gençler…

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.