1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Genel Sekreter Bayram’dan bazı konularda önemli bilgiler
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Genel Sekreter Bayram’dan bazı konularda önemli bilgiler

A+A-

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sayın İlhan Bayram ile İSU Genel Müdürü olduğu dönemde başlayan karşılıklı sevgi ve güvene dayalı seviyeli diyaloğumuz devam ediyor. Önümüzdeki günlerde yine kent sorunları konusunda yine detaylı bir sohbet için bir araya geleceğiz.
Genel Sekreter Bayram, geçen gün telefonla aradı. Fırsat buldum, bazı konuları da sordum. Bayram, içinden geçilen dönemin, Büyükşehir Belediyesi’nin en çok yatırım yaptığı dönem olduğunu söyledi, şunları anlattı:
“-Pek çok ihaleyi yaptık. Başladığımız bütün işleri Mart 2019’a kadar bitirmeyi hedefliyoruz. Son olarak D-130 karayolu üzerinde Karamürsel geçişindeki battı-çıktı projesi kalmıştı. Bu proje için de ihale gününü aldık. Yakında Karamürsel battı-çıktı projesinin de ihalesini yapacağız.”

CEP İÇİN TRAFİK İZİN VERMİYOR
Sayın Bayram’ın aradığı gün gazetede çıkan yazımda, Acısu inişinden gelen bir aracın, Yavuz Pastanesi önündeki cepten yürüyüş yolunu geçip, Cumhuriyet Caddesi’ne dönemediğini belirtmiş, buradan gelen aracın dönmek için Gar’a kadar gitmesinin saçmalığından söz etmiştim. Ben sormadan Genel Sekreter Bayram bu konuya girdi:
“-Bence haklısın. Zaten biz zamanında bu cebi yapmışız. Ama emniyet, trafik güvenliği açısından tehlikeli buldu. Kapatmamızı istedi. Halen trafik aynı kararını sürdürüyor. Bu nedenle o cep kapalı.” 
İzmit’te trafik denetimlerinin yapılmadığını, trafiğin iyi yönetilmediğini biliyoruz. Hürriyet Caddesinden Cumhuriyet Caddesi’ne geçişi sağlayan cebin nasıl bir trafik sorunu yarattığını bana bir yetkili lütfen izah etsin. Bu uygulama, tamamen İzmitliye bir işkence. Gerekiyorsa, bu sonradan kapatılan cepten 40-50 metre önde bulunan cep kapatılsın, Acısu’dan inen araçların kullanabileceği bu cep açılsın. İnönü Caddesi’nden gelip, Cumhuriyet Caddesi’ne dönmek isteyen bir aracı taa Gar’a kadar götürmek, hem yanlıştır, hem ayıptır.

KÖSEKÖY KAVŞAĞI İÇİN 
YASAL SÜREÇ BAŞLADI 

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sayın İlhan Bayram’a, uzun süredir çalışmanın durduğu, D-100 karayolu üzerindeki Köseköy battı-çıktı projesini sordum. Bayram bu konuda da net bilgi verdi:
“-Belli oldu ki, mevcut müteahhitle bu iş gitmeyecek. Biz yaptığı işlerin karşılığında parasını ödedik. Bizden kaynaklanan bir sorun yoktu. Ama müteahhit taşeronları ile anlaşamadı, kendi içinde sorunlar çıktı, işi bıraktı. Onlar bu işi bitiremeyecekler. Biz yasal süreci başlattık. Tebligat yaptık. 10 gün süre verdik. Bu süre Salı günü dolacak. İnşaat alanında tespit yaptıracağız. Müteahhit bütün unsurları ile gelip, işe başlamadıysa sözleşmeyi iptal edeceğiz. Yeni ihaleye çıkacağız. Bu işlem belki zaman kaybı olacak. Ama yine de bu projeyi yeni müteahhitle planladığımız zaman içinde bitirebileceğimizi düşünüyorum.” 
Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram, belediyeye hareket getirdi, güven getirdi. Aynı anda pek çok büyük projeye cesaretle girişildi. Önümüzdeki günlerde Sayın Bayram’la daha uzun konuşacağız. Öyle sanıyorum ki siz değerli okurlara önemli bilgiler aktarma fırsatı bulacağım. 
Musa Coşkun ile  “İYİ Parti” sohbeti 
Uzunçiftlik eski Belediye Başkanı Musa Coşkun’la çok eskiden tanışırız. Aramızın iyi olduğu, kötü olduğu dönemler olmuştur. Musa Coşkun, bizim kentimizin en görmüş geçirmiş, en deneyimli siyaset aktörlerinden biridir. Sohbetinden de gerçekten hem keyif, hem bilgi alınır.
Meral Akşener liderliğindeki İYİ Parti kurulduğundan bu yana bu partinin ilimiz teşkilatlarında görev yapan herhangi biriyle hiç temasım olmamıştı. Onlar, bu gazeteye ve bana güvenmiyorlar. Bu konuda çok haksız olduklarını da düşünmüyorum. 
Ama eski dost Musa Coşkun, bu zinciri kırdı. Hem geçmiş olsun demek, hem biraz sohbet etmek için geçen gün ziyarete geldi. İYİ Parti’yi konuştuk. Türkiye’nin geleceğini konuştuk. Halen İYİ Parti Kartepe ilçe başkanı olan Musa Coşkun, farklı siyasi partilerin içinde bulunmuş deneyimli bir siyasetçidir. Şunları söyledi:
“-Ben bugüne kadar İYİ Parti kadar halkın sahiplendiği bir parti görmedim. Kartepe ilçesinde üye kaydı için hiç sokağa çıkmadım. Buna rağmen kendiliklerinden gelip üye olan Kartepeli sayısı 350’yi buldu. Üstelik insanlar geliyor, ne kadar aidat ödeyeceklerini soruyorlar. Katkımız olsun diyerek, senelik aidatı peşin ödüyorlar. Bu partiyi halk sahiplendi. İnsanlar baskı altında, insanlar ürkek. Keşke AK Parti iktidara geldiği ilk 5 yıldaki AK Parti olsaydı. Keşke Devlet Bahçeli bu kadar iktidarın kuyruğuna takılmasaydı. İYİ Parti’ye ihtiyaç olmazdı. Ama şimdi İYİ Parti Türkiye’nin geleceği. Üstelik, halk bu partiyi sahiplendi. Belki çok ortalıkta gözükmüyorlar. Baskıdan ve korkudan konuşmuyorlar. Ama göreceksin seçimlerden İYİ Parti çok başarılı çıkacak.”
Musa Coşkun’a İYİ Parti’den Kartepe Belediye Başkanı adayı olup olmayacağını sordum. Şunları söyledi:
“-Kartepe Belediyesi için çok önemli, çok sürpriz bir adayım var. O kişiyi ikna edebilirsem seçimi kesin kazanırız. Ben kesinlikle yeniden adaylık düşünmüyorum. Ama kimse olmazsa, çıkar partim için kendimi ortaya koyarım.”

İL BAŞKANI İLE BİRAZ SORUN VAR 
Musa Coşkun samimi adamdır. İçindeki dışındadır. Öyle bilgi saklamak, politik konuşmak gibi bir tarzı da yoktur. Coşkun’a “İl kongresi neden Fuar’daki bir gazinoda yapılıyor. Yakışır mı?” diye sordum. Meğer yarasına basmışım. Şunları söyledi:
“-İl Başkanımız Dr.Kaman çok değerli bir insan. Ama çevresini, bizi hiç dinlemiyor. Hep kendi bildiğini yapıyor. Ben büyük salon için çok ısrar ettim. Yahya Kaptan’daki spor salonu için 20 bin TL para istenmiş. Atatürk Spor Salonu için mazeret üretilmiş. Hasan Gemici Spor Salonunu alabilirdik. Ben Kartepe’den bile hınca hınç doldururdum.”
Musa Coşkun, kendi adının İl Başkan adaylığı için ortaya atıldığını da belirterek şöyle devam etti:
“-Mevcut İl Başkanımız daha çok yeni. Ben nasıl karşısına çıkarım da, O’nun için ne derim. Bu nedenle il başkanlığına adaylığı kabul etmedim. Ama Sayın İl Başkanı hiçbir toplantıda kimseyi konuşturmuyor. Kimsenin fikrini almıyor. Sadece kendi bildiğini yapıyor. Böyle olmaz. Ben il yönetim kurulu için Kartepe’den Ersin Soykan’ın adını verdim. Bakalım yönetime alacak mı, merak ediyorum.”
Musa Coşkun ile muhabbetin tadına doyulmaz. Bana dedi ki, “10 yıl önceki ÖZGÜR KOCAELİ Gazetesini, 10 yıl önceki İsmet Çiğit’i çok arıyoruz.” 
“Ben de arıyorum” dedim. Gülüştük. Bundan böyle daha sık görüşeceğiz.

DUVAR YAZISI 
Euro 5 TL’ye yaklaştı.
Yazın, Kurban Bayramında 
Avrupa seyahati için erken
rezervasyon yaptıranlar bir daha düşünsün.

Bu yazı toplam 2000 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
4 Yorum