1. HABERLER

  2. Genetiği değiştirilmiş fare ile Alzheimer'e çare aranacak
Genetiği değiştirilmiş fare ile Alzheimer'e çare aranacak

Genetiği değiştirilmiş fare ile Alzheimer'e çare aranacak

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Cansev’in de dahil olduğu, TÜBİTAK ile Slovenya Araştırma Kurumu (ARRS) ortak araştırma projesiyle Alzheimer

A+A-

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Cansev’in de dahil olduğu, TÜBİTAK ile Slovenya Araştırma Kurumu (ARRS) ortak araştırma projesiyle Alzheimer hastalığına çare aranacak.

Bu proje kapsamında, Amerika’daki bir deney hayvanı merkezinde genetiği değiştirilmek suretiyle Alzheimer hastası yapılmış 5XFAD fare modeli kullanılarak, beyindeki genetik ve proteomik değişiklikler incelenecek. Bu sayede Alzheimer hastalığının beyinde oluşturduğu patoloji daha iyi anlaşılarak, hastalığa yönelik tedavi geliştirme çabalarına yeni bir boyut eklenmesi mümkün olacak. Ayrıca, bu proje, Uludağ Üniversitesi'nde ilk kez genetiği değiştirilmiş hayvanlarla deney yapılacak olması bakımından önem taşıyor.

TÜBİTAK ile ARRS arasındaki işbirliği çerçevesinde açılmış olan 2012 yılı çağrısı sonucunda desteklenmesine karar verilen 'Beyin Ekstraselüler Matrisinin Nörodejenerasyondaki Rolünün Alzheimer’da Araştırılması' adlı projede, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi’nden Dr. Ahmet Baykal yürütücü, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Doç. Dr. Mehmet Cansev ve University of Ljubljana’dan Prof. Dr. Damjan Glavac araştırmacı, Acıbadem Üniversitesi’nden Prof. Dr. İsmail Hakkı Ulus ise danışman olarak yer alacak. Araştırmanın 2016 yılında sonuçlanması bekleniyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.