1. HABERLER

  2. Gerçek kahramanlar
Gerçek kahramanlar

Gerçek kahramanlar

Mardin’in Derik İlçesi’nde makamına koyulan bomba ile şehit edilen Sakarya Arifiyeli Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk’ün (32) cenaze törenini izlerken çok şey geçti aklımdan.

A+A-

Asım Safitürk, oğlunun cenaze namazını kıldırmak için en öne geçip, kalabalığa seslendiği sırada Kurtuluş Savaşı’nda cephe gerisinde Yunan Ordusu’na baskınlar veren Demirci Kaymakamı İbrahim Ethem Akıncı’nın sözlerini düşündüm. Savaş başladığında çevresindekileri toplayıp dağa çıkarak bir yıl boyunca her türlü zorluk ve acı içinde yılmadan mücadele eden, orduyla hiçbir iletişimi olmadığı halde bağımsız destek vererek büyük katkı sağlayan Kaymakam İbrahim Ethem, Türk Ordusu İzmir’e girdikten sonra silah arkadaşlarına şöyle seslenmişti:

“Akıncı kardeşlerim! İşimiz bitti. Veda vakti geldi. Şimdi, verdiğimiz söz gereği, bir teşekkür bile beklemeden köyünüzün yolunu tutun ve sabana yapışın. Siz savaşırken köyünüz yakılmış, eviniz yağmalanmış, aileniz kayba uğramış olabilir. Tevekkülle (yazgıya bırakarak) karşılayın. Daha acısı, belki bazı hainleri zengin hatta mevki sahibi olmuş görebilirsiniz. Bir gün hizmetinizi küçümseyenler bile çıkabilir. Bütün bunları ölüme meydan okumuşların vakarı (ağırbaşlılığı) ile seyredin. Ancak vatanın kurtuluşunda payı olanların duyabileceği o engin hazzı, hiçbir şeye değişmeyin. Çünkü bu hazzı vatanın kurtuluşunda payı olanlardan başka hiç kimse duyamaz”. (Turgut Özakman-Şu Çılgın Türkler)

Asım Safitürk de aynı duygular içinde konuşuyordu. Oğlunun, teşekkür beklemeden vatan için canını feda etmeye hazır yaşadığını ve sonunda şehit olduğunu anlatmaya çalışıyordu. Muhammed Fatih Safitürk ve İbrahim Ethem Akıncı. Birbirinden farklı zamanlarda yaşamış iki kaymakam. İkisinin de vatanına, milletine bağlılığı hiçbir şeyle ölçülemez. İki cesur yürek, iki kahraman.

Birileri bağırıyor, yırtınıyor: “Özgürlük” isteriz diyor. Özgürlüğü kişinin kendi fantezilerinden ibaret sayıyor. Oysa gerçek özgürlük, Muhammed Fatih Safitürk gibi kaymakamların kendini değil, vatanın tamamını ve o topraklar üzerinde yaşayan insanların bağımsızlığını düşünerek verdiği mücadeledir. Bunu iyi anlamak ve asıl Onlara sahip çıkmak gerekirdi. Demokrasi havarisi kesilip, herkese akıl vermenin hafifliği karşısında, bu insanların yanında olmak gerekirdi. Her yılgınlığa düştüğümüzde, ülkenin geleceği için karşımıza en karamsar tablolar çıkarıldığında bu kahramanları unutmayın.

Asri Mezarlık önünde trafik rahatlayacaktır

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin cenaze hizmetleri birimi, İzmit Asri Mezarlık’tan Kent Mezarlığı’na taşınıyor. Bu yılsonuna kadar yeni hizmet binasının hizmete gireceği açıklandı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin en iyi hizmetlerinden biri cenaze işleri. Bir telefonla, cenaze toprağa verilene kadar geçen bütün aşamalar büyük bir saygı ve özveriyle belediye ekipleri yerine getiriliyor. Bazen Türkiye’nin öbür ucuna bile sorunsuz cenaze nakilleri oluyor. Açıkçası bu kadar geniş ve düzenli çalışan bir birime Asri Mezarlık’taki hizmet binası yetersiz geliyordu. Cenaze Hizmetleri’nin daha çağdaş ve modern bir binaya taşınması bu açıdan önemliydi. Ancak bunun kadar önemli olan, o bölgedeki trafiğe getireceği rahatlıktır. İzmit’te yolların alternatifsizliğini anlatmak için çoğu zaman şu sözü kullanırız: “Çocuk Parkı’nda bir araç fren yapsa, Mehmet Ali Paşa’da trafik sıkışır”. Abartısı olmayan, her gün karşımıza çıkan bir gerçek. Caddeler, yollar birbirlerine o kadar bağlantılı ki, kentin bir köşesindeki tıkanıklığı tam tersi yönde en uzak noktada bile hissedebiliyorsunuz. İzmit 28 Haziran Mahallesi Eski İstanbul Yolu Caddesi üzerindeki Asri Mezarlık önü de bu kilit noktalardan biriydi. Umutttepe’ye ve bu yol üzerindeki toplu konutların şehirle bağlantısını sağlayan bu yol üzerinde, Asri Mezarlığın tam önünde cenaze işlemleri nedeniyle çoğu zaman trafik durma noktasına gelirdi. Cenaze yakınlarının sağlı-sollu bıraktıkları araçlar nedeniyle kazalar yaşanırdı. Şimdi bu sorun ortadan kalkacak gibi görünüyor.

İzmit’te en büyük mezarlıklardan biri de Bağçeşme mezarlığı. Hazır yeri gelmişken, bu mezarlığın alt yönden girişinde de yolun çok dar olduğunu, bazen karşılıklı iki araç tam girişte denk geldiğinde kazalar yaşandığını belirtmek isterim. Cenaze hizmetleri taşındıktan sonra hem Asri Mezarlık önünde, hem de Bağçeşme Mezarlığı girişinde yol genişletme çalışması yapılırsa çok iyi olur.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.