1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Gerçek kurtuluş adına somut, samimi adımlar 
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Gerçek kurtuluş adına somut, samimi adımlar 

A+A-

KEV Tesisleri’nin Kocaelispor’a devri, başka anlamda gerçek kurtuluş adına son günlerde somut, samimi adımlar atılıyor. Siyasi Partilerin İl Başkanları bu sorunun çözümü için ortak hareket etme kararı aldılar. MHP Kocaelispor’u Kurtarma Komisyonu kurulmasını önerecek. CHP Milletvekili Haydar Akar ile İl Başkanı Cengiz Sarıbay düzenledikleri basın toplantısında, “Kocaelispor’un son zamanlarda çok ciddi sıkıntıları vardı. FIFA ödemesiyle büyük problem çözülmedi ama kısa vadede sorun halledildi. Birinci etap tamamlandı. İkinci etap olan KEV Tesisleri hakkında konunun çözülmesi için İl Başkanımızla birlikte önümüzdeki günlerde ziyaretler yapacağız. Ben KEV üyesi olsaydım tarafım Kocaelispor olurdu” dedi. Akar’ın işaret ettiği ilk ziyaret bugün gerçekleşecek. CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, uzun yıllar KEV’de Başkanlık yapan Sefa Sirmen’i cezaevinde sadece bu konuyla ilgili ziyaret edecek. 

SİRMEN’DEN BAŞLAMAK DOĞRU
Kuşkusuz Sirmen’in şu an için KEV yönetiminde bir yetkisi yok. Hüküm giydiği için başkanlığı düştü, yanılmıyorsam 6 yıl kadar seçme seçilme hakkı olmayacak. Ancak ne olursa olsun KEV’e büyük emek vermiş birisi. Sorunun çözümü noktasında ilk ziyaretin ona yapılması doğaldır, doğrudur. Akar ile Sarıbay kısa süreçte işin muhatapları, yetkili isimleri KEV Başkanı ve yönetimiyle bir araya gelecektir. Baktığımızda KEV Başkanı ve yönetiminin CHP ağırlıklı olduğunu görüyoruz. Bu görüşmelerin faydalı olacağına, işi çözüm noktasına getireceğine inanıyorum. KEV’in yeni Başkanı Zeynel Başlak geçtiğimiz günlerdeki ziyaretimde olumlu mesajlar vermiş, Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun öncülüğünde bir araya gelmeleriyle sorunun çözüme kavuşabileceğini söylemişti. Başlak’ın söylemleri bana çok samimi gelmiş ve çözüm için umutlandırmıştı. 
 

DEVİR SONRASINDAKİ İŞLEM TAMAM
Siyasi irade, Büyükşehir işin ikinci kısmını halletmiş gözüküyor. Yani araziye imar izni verilmesi ve gerçek değerini bulması, sonrasında TOKİ’ye veya Kent Konut’a devri noktasında iş bitmiş. Bunu Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın FIFA borcuyla ilgili müjdenin verildiği basın toplantısında söylemişti. Büyükakın, “KEV tesisi Kocaelispor’a devretsin, gerisi hazır” demişti. Siyasi irade gerek FIFA borcunu ödeyerek, gerekse tesis arazisinin gerçek değerine satışı için gerekli imar değişikliklerini yapma sözü vererek Kocaelispor’un kurtuluşu adına üzerine düşeni yapmıştır. Şimdi top KEV yönetimindedir. Vakfın mağduriyetini kimse istemiyor. Ama öyle abartılı bir beklenti, talep de olmamalı. KEV Başkanı Başlak, yurt istiyor. Devlet, Büyükşehir bu konuda gereğini yapacaktır. 

ESKİ PARLAK GÜNLER ÇOK UZAKTA DEĞİL
Tesislerin satışıyla gelecek kaynak Kocaelispor’un hem devlete, hem şahıslara, hem futbol ailesine borcunu karşılar. Sıfır borçlu bir Kocaelispor ortaya çıkar. Sonrası kolay. Sağlam bir kurumsal yapıyla sportif başarıların önü de açılmış olur.  Süratle üst liglere tırmanış, layık olunan Süper Lig’e çıkış. Siyasi irade, kent büyükleri, siyasi partiler ve tabi şehir Kocaelispor’un etrafında birleşmiş, sorunların çözümü ve kulübün yeniden eski parlak günlerine dönüşü için kenetlenmiş gözüküyor. İnanıyorum ki çok uzun süre beklemeyeceğiz. Böylesi bir bütünleşmenin ardından aşılamayacak zorluk, ulaşılamayacak hedef yoktur diye düşünüyorum. 

Borç Sancaklı’ya değil, Yıldırım’a
Son günlerde sosyal medyada Kocaelispor’un eski kaptanı, golcüsü, günümüzün Milletvekili Saffet Sancaklı’ya kulübe elini uzatması çağrıları yapılıyor ve ilk iş olarak da alacağı olan 1.5 milyon doları bağışlaması isteniyor. Çok kez yazdım, uyarıda bulundum ama hala işin doğrusunu bilmeyenler var ki, bu yazılar yazılıyor. Bilgi kirliliğine noktayı koyma adına işin doğrusunu, bizzat Saffet Sancaklı’nın ağzından kamuoyuna aktarma gereği hissettim. Bakın Saffet Sancaklı bir röportajında konuyla ilgili olarak şunları söylemişti:

 “Evet Sirmen benden kulübün bazı borçlarını kapatmak için borç para istedi. Ben de kendisine, “Param yok ama Başkan Aziz Yıldırım Bey verebilir” dedim. Yanımızda oturan Aziz Yıldırım, “Ne demek lafı olmaz 1 milyon dolar veririm” dedi.  Aziz Yıldırım Kocaelispor’a borç para verdi yani. Bir gün sonra Kulüp Müdürü Bülent Özer ile Rasim Su birlikte İstanbul’a geldiler. Parayı benim ofisimde nakit olarak verdik. Bir süre sonra Sefa Sirmen tekrar aradı, “Kaptan bana 500 bin daha gönderebilir misin?” dedi. Ben de Aziz Yıldırım’ı aradım, “Olur kaptan verelim” dedi. Bülent Özel Ağabey ikinci kez geldi, yine benim ofiste nakit olarak parayı alıp gitti. 1.5 milyon dolar o günden bu yana ödenmedi.

"Para benim değil Aziz Yıldırım’ın”
Evet, Kocaelispor’un söz konusu borcunun Saffet Sancaklı’ya değil, Aziz Yıldırım’a olduğu çok açık. Bu gerçek ortada dururken hala Saffet Sancaklı’ya alacağını bağışla demenin ne faydası var, ne anlamı. Diliyorum ki, artık işin doğrusu anlaşılmış, algılanmıştır. 

Olmadı, yakışmadı 
Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Müdürlüğü ve ardından Bolu Gençlik Hizmetleri Spor Müdürlüğü dönemlerinde çok önemli hizmetlere, projelere imza atmıştı Erdal Selimoğlu. Selimoğlu’nun asıl branşı judoydu ve bu spora yıllarını vermişti. Erdal Selimoğlu Judo Federasyon başkanlığına soyundu. Adaylığını ilan ettikten sonra öncelikle ilimizde destek turları attı. İlk adreslerden biri Büyükşehir Belediyesiydi. Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’nu ziyaret etti, destek istedi. Karaosmanoğlu da, yakından tanıdığı, birlikte çalıştığı Selimoğlu’na yanındayım mesajı verdi. Seçimler hafta sonu yapıldı. 
Aday olmak için toplam delegenin yüzde 15’inin imzası gerekiyordu. Yani 43 delegenin imzası lazımdı. Diğer illerden de belli sözler almıştı Selimoğlu ve adaylığına kesin gözüyle bakıyordu. Ancak öyle olmadı. 10 kişilik Büyükşehir Kağıtspor delegosyonu İstanbul ve Ankara ile ortak hareket edip başka bir adayı destekleyince Erdal Selimoğlu’na ancak 22 oy çıktı. Yeterli imzaya ulaşamadığı için de aday olamadı. Tabi ki Erdal Selimoğlu üzgün, kırgın ve kızgın. Benim anlamadığım Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu’nun Selimoğlu’na açık desteğine rağmen Kağıtspor delegeleri nasıl olur da, başka bir adayı destekler? Sonra bu kentten, içinizden biri aday çıkıyor ve siz gidip başkasının yanında oluyorsunuz. Kabul edilmesi zor bir durum. 
Bu kentin yetiştirdiği değerli bir spor adamına haksızlık, sevgili Erdal Selimoğlu’na ayıp edildi. Bu arada, Danıştay’ın imza toplayamazsınız kararı olduğu, bu yüzden seçimlerin iptal edilebileceği konuşuluyor. İnşallah öyle olur. Ön koşulsuz, herkesin katılabileceği bir seçimde tabi Büyükşehir Kağıtsporlu delegelerin yanlıştan dönmesiyle sevgili Erdal Selimoğlu federasyon başkanı seçilebilir.  
 

Bu yazı toplam 1755 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.