1. YAZARLAR

  2. İbrahim ELGİN

  3. Gerçek sevginin bedeli yoktur
İbrahim ELGİN

İbrahim ELGİN

Yazarın Tüm Yazıları >

Gerçek sevginin bedeli yoktur

A+A-
Annesi mutfakta bulaşık yıkarken, küçük oğlu gelir ve ona bir kağıt uzatır. Annesi ıslak ellerini kuruladıktan sonra küçük oğlunun  verdiği kağıdı okumaya başlar. Kağıtta şunlar yazılıdır.Bahçedeki çimleri biçtiğim için beş lira, odamı temizlediğim için 1 lira, alışverişe gittiğim için 1 lira, küçük kardeşime baktığım için 2 lira, çöpü attığım için 1 lira, iyi bir karne getirdiğim içinde 50 lira istiyorum. Anne kağıdı okuduktan sonra oğluna manalı gözlerle bakarak, kağıdın arka yüzüne şunları yazar.
               Seni 9 ay karnımda taşıdım bedava, hasta olduğunda başında bekleyip dua ettim bedava, yıllarca senin için değişik nedenlerle gözyaşı döktüm bedava, senin için çok geceler uykusuz kaldım bedava, yemeğini hazırlayıp, giysilerini yıkadım, ütüledim bedava bunların hepsini topladığın zaman gerçek sevginin bedelinin olamadığını görürsün yavrum çünkü bunların hepsi bedavadır.
              Annesinin yazdıklarını okuyan oğlunun gözleri dolar ve annesine bakarak annecim seni çok seviyorum der ve eline kalemi alarak kağıdın en altına ‘hepsi ödenmiştir’ diye yazar. İşte annelik böyle bir şey dünya üzerinde bu kadar fedakarlığı yapacak acaba başka kimi bulabilirsiniz. Onların bizlere verdikleri değer kadar acaba bizler onlara değer verebiliyormuyuz. Yoksa onları arkadaşlarınızla tanıştırmak bile utanıyormusunuz.Bakın sizlere bununla ilgili yaşanmış bir hikaye daha anlatayım. 
              Bir annenin yüzü birçok yaradan dolayı çok kötü görünüyormuş.
               Bu yüzden kızı evine ne arkadaşlarını çağırıyor ne de annesinin okula gelmesine izin veriyormuş. Annesinin görüntüsünden o kadar çok utanıyormuş ki bazen onu annelikten bile reddetmeyi  bile düşünüyormuş. Annesi kızının üniversiteyi kazandığı gün onu karşısına almış ona bir sırrını anlatmış. Yavrum biliyorum görüntüm nedeniyle benden utanıyorsun. Seni çok iyi anlıyorum ve bu yüzden sana hiç kızamadım.
               Ama bilmen gereken bir şey var. Sen bebekken bir gün evimizde yangın çıktı. Yangın o kadar hızlı yayıldı ki sen kucağımdayken evi terk edemeden her yeri alevler kaplamıştı. Seni alevlerden korumanın tek yolu kucağıma sımsıkı sarıp, sana bedenimi siper etmekti. O gün vücudumun birçok yeri yandı ama senin saçının bir teline bile zarar gelmedi. Ve ben o gün hayat verdiğim kızımın bugünkü başarısını görünce, ne kadar doğru  bir şey yaptığımı anlıyorum. 
               Kız bunları duyunca bir an dili tutulmuş. Öyle bir utanç duymuş ki annesine sımsıkı sarılıp, ağlamış ve defalarca özür dilemiş. O günden sonra her gittiği yere göğsünü gere gere annesini de götürmüş ve tüm arkadaşlarıyla tanıştırmış. O da birgün Annesini karşısına alıp ağlayarak konuşmaya başlamış. Anneciğim şimdiye sana yaptıklarımı düşünüp, çok  utanıyorum. Okumayı bilmediğin için utandım senden, samana benzettiğim saçların yüzünden kızdım sana, hafif şaşı gözlerin yüzünden hep kaçtım senden, ama geriye bakıp düşününce o zamanki aile geleneği yüzünden sen hiç okuyamadın. Ama kızını en iyi okullarda okuttun. 
               Hiç makyaj malzemen olmadı ama kızına en güzellerini aldın. Yemedin yedirdin. Asla doymadan ben hep fazlasını istedim senden. Buna rağmen utanılan kişi sen oldun. Arkadaşlarım senden daha değerli oldu. Onlar benden hep alırken, sen hep verdin. Anneciğim bunların hepsinden utanç duyuyorum. Ama bana en çok koyan ne oldu biliyor musun anne? Tabutun içinde bembeyaz teninle gözlerin kapalı huzur içinde uyurken hayatım boyunca seni hiç uyurken görmediğimi fark ettim. 
               Çünkü arkamdan her şeyi düzene koyup, hep benden sonra uyudun. Ben uyanmadan da her şeyimi hazır etmek için hep benden önce uyandın. Ama ben senin değerini çok geç anladım. Anneciğim ne olur beni affet. Bu yaşanmış hikayeyi okuduktan sonra  Lütfen gelin isterseniz annelerimiz hayatta iseler ne olur onların kıymetlerini bilelim. Onların hakkını ne yapsak ödeyemeyiz. Ödenmesi de mümkün değildir zaten. Çünkü dünyada bunun karşılığını ödeyecek bir değer yoktur diye düşünüyorum. Onun için Cennet boşuna annelerin ayakları altına konmamış. Tüm annelere en içten sevgi ve saygılarımı sunar anneler günlerini kutlarım.Herkese iyi pazarlar.
Bu yazı toplam 686 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.