1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. “Gerekirse kendimi ortaya koyarım”
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

“Gerekirse kendimi ortaya koyarım”

A+A-
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile, zaman zaman oturup, “Ağabey-kardeş” gibi dertleşiriz.  Her konudan konuşuruz. Beni yakından tanıyanlar bilir. samimi olduğum insanlarla-ki çok azdır- kalbimi açarak konuşurum. İçimdeki hiçbir şeyi saklamam, lafımı da esirgemem. 
Karaosmanoğlu’nun yanında da kendimi rahat hissederim. Her daldan, her şeyi samimiyetle konuşabiliriz. 2-3 aydan beri görüşmemiştik. Zaten, görüşme talebi benden gelmez. Başkan vakti olduğunda arar, görüşürüz.
Geçen cumartesi günü akşam saatleriydi. Başkan aradı, “Akşam namazı için Yenicuma’ya geçiyorum. Namaz çıkışı sana çay içmeye uğrayacağım” dedi. AKP’nin Kartepe kongresini takip ettiğimiz için henüz gazetede işim bitmemişti. 
Başkan namaz çıkışı geldi. Yatsı ezanı okunana kadar baş başa dertleştik, sohbet ettik. Önce O sitem etti, “Bazen  bizim hakkımızda ağır yazıyorsun.. Alaycı, hafife alan başlıklar atıyorsun” dedi. Ben de, “Başkanım 10 yıl oldu. Bazı konularda çok yavaş kaldınız, söylediklerinizi yapamadınız” dedim. 
“Haklısın” dedi. “Bazı konularda yavaş kaldığımız doğru. Ama bu şehrin işleri kolay değil.  Emin ol, bizim ekibi çok sıkıştırıyorum. Şu işi yapın, şu işi bitirin çocukların üzerine gidiyorum. Ama plansız programsız iş yapmamaya da özen gösteriyoruz. Bazı konularda yavaş kalmış olsak da çok iş yaptık” diye savunmaya geçti. 
……..
Limanlar konusunu açtım; “Başkanım, bu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ilan ettiği Kocaeli Toplu Liman alanı konusunda geleceğe yönelik büyük kaygılar var. Ne yapacaksınız, İzmit Körfezi’nin tamamını limanlarla mı dolduracaksınız?” diye sordum. 
Bu yazının başlığında tırnak içinde yazdığım sözü işte bu soruya yanıt verirken söyledi:
“- Öyle şey olur mu İsmet.. Türkiye çok büyüdü ve büyümeye devam ediyor.  Limanlara ihtiyaç var. Tüpraş, ikinci bir rafineri yaptı. Ford’un kapasitesi artıyor. Dünyanın her yanına araba satıyorlar. Tüpraş’ın yeni limana ihtiyacı var. Ford’un limanının büyümesi lazım. Körfez kıyısındaki her fabrika önüne liman istiyordu. Buna izin verilmeyecek. Derince limanı büyüyecek.  İzmit Körfezi’nin büyük bölümü yine halka açık olacak. Ama gereken yerlerdeki mevcut limanlar biraz büyüyecek. Dilovası bölgesindeki limanlar büyüyecek. Öyle Bayramoğlu sahilinde falan liman olur mu?.. Gerekirse bu konuda kendimi ortaya koyarım. Direnirim. Biz bu Toplu Liman Projesi ile aslında İzmit Körfezi’ndeki dağınıklığı ortadan kaldırıyoruz. Her fabrika liman kurmak istiyordu. Biz direnirsek, Ankara’ya gidiyor, hükümet yetkililerini ikna ediyorlardı. Artık bu işin önüne geçiyoruz. İzmit Körfezi’nde büyük limanlar olacak. Ama Körfez’in halka açık sahilleri, kalacak. Bu konuda kimsenin kuşkusu olmasın.” 
……..
Pek çok kez yazdım. Ben Karaosmanoğlu’na inanırım. Özellikle “Gerekirse, ortaya kendimi koyarım” sözünü Başkan’ın ağzından ilk kez duydum ve içim rahatladı. 
Liman konusunu kenara koydum, “Bu Cengiz Topel işi sizi çok yaraladı. Ne oldu, havaalanını çöpe attık mı?” diye sordum. Başkan, “Yok öyle şey. Havaalanı için 1 milyon TL harcayacağız” dedi. 
Cengiz Topel Havaalanının bütün eksiklerini zaten Büyükşehir tamamlamıştı. Başkan’a, “Devlet Şırnak’a, Batman’a havaalanı yapıyor. Ordu ile Giresun arasında denizin üstüne hava alanı inşa ediyor da, bizim buradaki havaalanını neden Belediye yapıyor?”diye sordum. “Ne yapalım, öyle gerekiyor” dedi, devam etti:
“-Cengiz Topel’de iki önemli sorun var. Birisi, uçakları inişte tehlikeye düşüren bir tepecik varmış. Bunu tıraşlayacağız. İkincisi, o bölgede sık sık yoğun sis oluyor. Sisli havalarda iniş kalkış yapılamıyor.  Kötü hava koşullarında da uçakların güvenli iniş kalkışı için bir cihaza ihtiyaç varmış. Bunu da belediye olarak biz alacağız. Eksikleri tamamlanınca, havaalanı yeniden kentin hizmetine girecek.”
Tabii, yük taşıması için mi, yoksa yolcu taşıması için mi, bu belli değil. Sormayı unuttum. 
…..
Başkan, ilköğretim 6 ncı sınıf öğrencilerinin heyecanla beklediği tabletlerin aralık ayında geleceğini, yılbaşından önce çocuklara dağıtılacağını söyledi. Büyükşehir Belediyesi, il çapında bütün okullara açık “Satranç Ligi” düzenlemeye hazırlanıyor. Turnuva yaş gruplarında düzenlenecek. Her okul, kendi seçtiği öğrencilerle katılacak. Turnuva sonunda ilk üçe giren takımların oyuncuları değerli ödüller kazanacak. Ayrıca birinci, ikinci, üçüncü olan takımların okulları büyük ödül sahibi olacaklar. Başkan, “Öyle projeksiyon makinesi, teksir makinesi gibi ödül değil. Satranç liginde birinci olan takımın okuluna, eğer ihtiyacı varsa, spor salonu yapacağım. Böyle büyük ödüllü turnuva olacak” dedi. 
…….
İkişer bardak limonlu ıhlamur içtik. Spordan konuştuk. Her gün 10 kilometre yürüdüğünü anlattı, “Sen de sürekli oturma, yürü. Yediğine içtiğine dikkat et” dedi. Balıktan konuştuk. Bana yetki verdi, “Ucuzundan bulursan, birkaç kasa Lüfer bana da al. Evde derin dondurucuya koyayım. Balık yemeyi ben de çok seviyorum”  dedi. 
Yatsı ezanı okundu. Başkan, “Sen de geç kalırsan bilirim, eşinden laf işitirsin. Ben de namaza gecikmeyeyim” diyerek kalktı. 
Bu yazı toplam 340 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.