1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Geyikler nasıl beslenecek?
Geyikler nasıl beslenecek?

Geyikler nasıl beslenecek?

Kocaeli bir sanayi kenti olarak biliniyor, ama topraklarının yüzde 44’ü orman arazisi. Yani Kocaeli her şeyden önce bir orman kenti. Ormanların korunmasına, canlı türlerinin yaşatılmasına bütün dünyada

A+A-

Kocaeli bir sanayi kenti olarak biliniyor, ama topraklarının yüzde 44’ü orman arazisi. Yani Kocaeli her şeyden önce bir orman kenti. Ormanların korunmasına, canlı türlerinin yaşatılmasına bütün dünyada büyük önem veriliyor. Ülkemizde de bu konuda çok ciddi çalışmalar yapılıyor. Bu kapsamda Orman İşletmesi Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü tarafından doğada yok olmaya yüz tutan veya sayılarının azalması nedeniyle türlerinin gelişimi amacıyla zaman zaman ilimizde bazı bölgelerde doğaya geyik, sülün ve keklik salınıyor. İzmit, Kartepe ve Kandıra’nın çeşitli köylerinde 500 sülün, 500 keklik, 45 de geyik salındı. Av sezonu da başladı. Avcıların duyarlı olmaları isteniyor.

Sülün, Keklik, geyik… Bunlar Kocaeli ormanlarında mevcut.

Özellikle de geyik deyip geçmeyin.

Geyik, tüm dünyada doğal yaşamın sembolüdür.

Geyik, insandan kaçar. Ürkek bir hayvandır. Bir bölgede geyik yaşıyorsa, o bölgede doğa bütünüyle hüküm sürüyor demektir.

2007 yılında İzmit Belediyesi Eski Başkanı Sayın Halil Vehbi Yenice ile Bulgaristan’a gitmiştik. Kırcaali-Mestanlı kentlerinde 5 gün kaldık. Mestanlı Belediye Başkanı Sayın Erdinç Hayrullah ve Belediye Meclis Üyeleri bizi uğurlama yemeğine götürmüşlerdi. Arda Nehri havzasında Soğukpınar adlı bir yere gittik. Yol boyunca geyiklerin arasında ilerledik. O büyük ormanlık alanda hiçbir yerleşim yeri bulunmuyordu. Sadece devletin Orman Muhafaza Memurluğu evi vardı. Bu küçük ev, aynı zamanda 10 yataklı bir küçük otel hizmeti de veriyordu. Soğukpınar’da geyik avlamak serbestti. Ama sadece 1 adet geyiğin avlanmasına izin veriliyordu. 1 adet geyik için ödeyeceğiniz bedel 3 bin Euro  (7. 500  TL). Avladığınız geyiği alıp götürme izniniz de var. Av sırasında o küçük otelde kalabiliyorsunuz. Soğukpınar’da geyik avı için Avrupa ülkelerinden pek çok ünlü kişi geliyormuş. Orman Muhafaza Memuru Muhammet Ali, geçmiş dönemde bu bölgeye av için gelenlerin av sırasında çekilmiş fotoğraflarını gösterdi. Fransa Cumhurbaşkanından, İngiliz Lordlarına kadar pek çok ünlü kişi var. Muhammet Ali, bize mavzerle atış da yaptırdı. Ama biz geyiklere nişan almadık.

Bulgaristan Mestanlı Soğukpınar Ormanındaki geyikler diledikleri gibi yaşıyor, rahatça ürüyor. O bölgede kesinlikle bir yapılaşma, korsan avcılar, çevre kirliliği yok. Her şey devletin kontrolü altında.

Samanlı Dağlarında geyikler olsun, üresinler.

Ama o bölgede bir süre sonra ormandan söz edilmeyecek ki…

Kartepe ilçesinden Başiskele’ye kadar olan bölgeye şöyle bir uzaktan bakın. Samanlı Dağları yarı boyuna kadar villa siteleriyle dolmuş. Yakın zamanda villalar 1600 metredeki TRT vericisine kadar uzanacak gibi görünüyor.

Bugüne kadar Samanlı Dağları yağmalandı. Orman alanlarına villalar, villa siteleri kuruldu.

Şimdi o bölgeye saldığımız geyikler eğer üremeyi başarırlarsa nerede barınacak, nerede beslenecek? Villa sitelerinin çöplüğünden mi?

Samanlı Dağlarına geyik salmadan önce, o güzelim ormanların beton yığınlarıyla doldurulmasını engelleseydik, daha doğal olmaz mıydı?

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.