1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Gıda ve temizlikte de vergi indirimi olmalı
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Gıda ve temizlikte de vergi indirimi olmalı

A+A-

Her ne kadar zaman zaman “kriz miriz yok” denilse de, hükümet de ülkede önemli bir ekonomik kriz olduğunu kabul ediyor. 
Zaten iki tane esnafla konuşsanız, piyasadaki karşılıksız çekler hakkında biraz bilgi sahibi olsanız, herkesin nasıl büyük sıkıntı içinde olduğunu hemen görürsünüz. 
Hazine Bakanı Berat Albayrak, krizin atlatılmasına yönelik yeni bir önlem paketi açıkladı. En çok daralan sektörler olan inşaat, otomotiv, beyaz eşya, mobilya da önemli vergi indirimleri açıklandı. Vergi gelirinden fedakarlık ederek, piyasalarda fiyat dengesi oluşturmak istemek, hükümet adına gerçekten büyük bir fedakarlık. Hiç kuşkusuz özellikle otomotiv, mobilya, beyaz eşya sektörlerinde bu indirim önemli bir hareket getirecektir.
Ama otomobili; mobilyayı, beyaz eşyayı düşünecek durumda olmayan, market vitrinlerindeki fiyatları gördükçe bunalıma giren çok büyük bir kitle var. Etin, sütün, peynirin fiyatları uçtu gitti. Lokantalarda yemek yemek lüks haline geldi.  Bir de temizlik ürünleri var. Sabun, deterjan, temizlik kağıtları. Bunlar da son zamanlarla vatandaşın bütçesini zorlamaya başladı. 
Bu nedenle, doğrudan vatandaşa yönelik bir jest yapılmak isteniyorsa, öncelikle gıda maddelerinde, temizlik maddelerinde de vergi indirimini mutlaka düşünmek, en azından yıl sonuna kadar bu konuda da somut adımlar atmak gerektiğine inanıyorum. 

Çok önemli bir uyarı
Dünkü yerel gazetelerde Kültür ve Turizm İl Müdürü Adnan Zanburkan’ın kamuoyuna yönelik uyarıları vardı. Sayın Zanburkan’ın bu uyarılarının çok önemli olduğunu ve mutlaka kulak verilmesi gerektiğini düşünüyorum. 
Kültür ve Turizm İl Müdürü Adnan Zanburkan “Kaçak turlar” konusunda halkı uyarıyor. Bizim kentimiz bu konuda gerçekten uyarılması gereken kentlerden biridir.
Okullar, okul aile birlikleri, hemşeri dernekleri, pek çok sivil toplum örgütü, biraz da para kazanmak gayesi ile sürekli geziler düzenliyor. Yakın çevrelere günübirlik geziler çok moda. Uçakla yapılan, rezervasyonları önceden ayarlanmış geziler için söyleyecek sözüm yok. Ama özellikle öğrencilerin, turizm belgesi bulunmayan otobüsler ve deneyimsiz şoförlerle düzenledikleri gezilerin çocuklar için de çok tehlikeli olduğunu biliyoruz. Bu konuda Türkiye’nin başka bölgelerinde yaşanan çok acı kazaları da biliyoruz.
Turizm amaçlı gezi ile tarifeli karayolu yolculukları arasında çok önemli farklar vardır. Araçların bakımlı, belgeli, yeni olması; şoförlerin deneyimli, zinde ve yedekli olması gibi özellikler mutlaka aranmalıdır. Bu nedenlerle, Kültür ve Turizm İl Müdürü Zanburkan’ın uyarılarının mutlaka dikkate alınması, turistik gezi organizasyonlarında mutlaka bu konuda belgeli TURYAP üyesi firmaların tercih edilmesi gerekiyor. 

Belsa “Alınmaz” kazanılır 

Yerel seçimler yaklaşırken, henüz trafik çok yoğun değil. Geçmişteki yerel seçimlere bu kadar zaman kala, CHP’nin eski fayton durağı mevkiindeki İzmit İlçe Binasının önünde hemen her gün aday adaylarının toplantıları olurdu. Özellikle İzmit’te CHP’den 10-15 aday adayının çıktığına tanıklığımız vardır.
Bu kez, ilk “Fayton durağı” mitingini Cengiz Çakar düzenledi. Çakar’ı takdir eden ve adaylığını destekleyenlerden biriyim. Ancak, CHP İzmit İlçe binası önünde küçük çaplı bir miting yapmak ve karşıdaki Belsa binasını gösterip, “Belsa’yı alacağız” sloganını kullanmak, bence siyaseten doğru değil.
Geçmiş yerel seçimler döneminde Fikret Toker, Sefa Sirmen de aynı sloganı kullanmışlardı. Bütün CHP’liler için yeniden İzmit Belediyesi’nin binası Belsa’ya dönmek çok büyük bir ideal ve hedeftir kuşkusuz. Ancak “Alacağız” sloganını yanlış ve itici buluyorum. Nasıl alacaksınız? Topyekûn taarruz edip, ele mi geçireceksiniz. Yoksa AK Partililer size Belsa’yı altın tepsi içinde ikram mı edecekler. 
Bence doğru olan “Kazanacağız” demek. Buna inanmak ve bunun için çok çalışmak olmalı. İyi aday belirlemek, o adayın etrafında kenetlenmek, çok iyi ve her kesime hitap eden Meclis Listesi yapmak olmalı. 
Bugünden bakıldığında, bu seçim döneminde de CHP’liler için Belsa’yı kazanmak bir hayli zor görünüyor. Ama bunun imkansız olmadığına bütün CHP’lilerin inanması, adayları kim olursa olsun, arkasından dedikodu yapmadan desteklemesi şarttır. CHP için artık “Alacağız”, “Başlarına yıkacağız” gibi sloganları bırakmak, daha uygun lisan kullanmak da gerekiyor. Siz bir yeri almaya kalktığınızda karşınızda güçlü bir direniş bulursunuz. Kazanmak için azmedip, gerekli çalışmayı yaptığınızda amaca ulaşmanız daha kolay olacaktır. 

Bu kentte yeni 
siyasetçi bulamazsınız 

31 Mart yerel seçimlerine gidilirken, bütün partilerde “Değişim”, “Yenileşme” sesleri yükseliyor. İyi de nasıl? Bizim kentimiz, artık siyasetçi de üretmiyor.
Özellikle AK Parti’de değişim sesleri ve beklentisi çok yüksek. İyi de ortalıkta ismi geçenlere bakın. Ya eski belediye başkanı, ya teşkilat yöneticisi. Sıfırdan ortaya çıkan bir mimar, bir hekim, bir mühendis görebilir misiniz? 
CHP’de bırakın yeni isim bulmayı, eskiler bile ortalıkta yok. CHP kadrolarının bu kadar kuruduğu bir dönem hiç olmamıştı. 
Aslında mesele AK Parti ve CHP’nin meselesi değil. Kocaeli siyasetinin meselesi. Baştan yol alıp, siyasette, partilerin içinde bir yere gelenler, yenilerin önünü hemen kesiyorlar. Yenilere fırsat vermiyorlar. 
Misal İYİ Parti kuruldu. Yeni bir parti. Her şeye sıfırdan başlıyor. Daha önce siyasete çok fazla bulaşmamış saygın bir hekimi, Dr.Serdar Kaman’ı İl Başkanı yaptılar. Geçmişte farklı partilerde siyaset yapmış, sonra kendilerini İYİ Parti’ye atmış eski siyasetçiler, bir türlü Dr.Kaman’ı içlerine sindiremediler. Adama dünyayı dar ettiler. Sonra İYİ Parti’ye de eski bir siyasetçi İl Başkanı oldu. 
Kocaeli’de maalesef durum bu. Yeni, kaliteli, iyi eğitim görmüş, siyasetin içinde hiç kirlenmemiş insanların herhangi bir partide yeni bir umut olarak ortaya çıkmaları neredeyse imkansız. Bu nedenle, eskiler arasından birilerini bulup çıkartmak zorunda kalacaklar, biz de onlara oy vermek zorunda olacağız. 

DUVAR YAZISI

Bu akşam G.Saray-F.Bahçe
maçı oynanacak. Hava 
zaten gergin. Kimse birbirini 
tahrik etmeye kalkmasın. 

Bu yazı toplam 1870 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
7 Yorum