1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Gidip dinlemek lazım
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Gidip dinlemek lazım

A+A-
Artık son bir ay.. 7 Haziran seçimleri için zaman daralıyor, geri sayım hızlanıyor. İktidar partisi AKP adına, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçim dönemine büyük bir ağırlık koydu. AKP’nin bütün seçim kampanyasını adeta Cumhurbaşkanı sürdürüyor.. 
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, bu dönem daha önce CHP’de benzeri pek görülmemiş biçimde seçime asılıyor. Herkesin kabul ettiği gibi Kılıçdaroğlu, 7 Haziran seçimleri için hazırladığı seçim beyannamesi ile, Türk siyasetinde “Ezber bozdu”. Şimdi Kılıçdaroğlu seçmene vaat ettiklerini, iktidar olabilmeleri halinde yapabileceklerini anlatmanın derdine düştü. 
Bugün, 7 Haziran seçimlerine gidilen yolda önemli bir gün olacak. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 7 Haziran seçimleriyle ilgili seçim beyannamesini bugün açıklayacak.  Bahçeli’nin de seçmenin önüne yeni ve cazip vaatlerle, söylemlerle çıkmasını bekliyorum. İlimizde ne olur, ilimize ne kadar yansır bilemem ama, MHP’nin Türkiye genelinde oylarını arttıracağı rahatlıkla hissedilebiliyor. Ülke genelinde MHP oylarının 15-20 bandındaki bir aralıkta çıkması bekleniyor. Ama MHP’lilerin önemli bölümü,  kendilerini iktidara taşıyabilecek büyük bir oy patlamasına samimiyetle inanıyor. MHP’de oy artışının olması demek, AKP’de oy kaybı anlamına geliyor. Bu hissedildiği için olsa gerek, AKP’nin çözüm sürecini bir kenara bırakıp, milliyetçi söylemlere daha fazla itibar ettiğini görebiliyoruz.
Genel Başkan Bahçeli’nin bugün partisinin seçim beyannamesini açıklamasının ardından  MHP’yi çok daha güçlü ve kararlı biçimde sokaklarda göreceğiz.
……….
Bugün, İzmit’te de 7 Haziran seçimlerine yönelik mitingler başlıyor. İzmit’in seçim meydanı yine Perşembe Pazarı alanı olacak. Bu alana 
5 Mayıs’ta HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 16 Mayıs’ta CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun, 23 Mayıs’ta Başbakan Davutoğlu’nun gelmesi kesinleşti.  Aslında İzmit’te 7 Haziran seçimleri için ilk büyük mitingi 18 Nisan’da Sekapark alanında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığını söyleyebiliriz. Çok büyük olasılıkla, mayıs ayı içindeki bir tarihte MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de miting için İzmit’e gelecektir. Zaten, MHP’nin ilimizdeki teşkilatlarının haline bakılırsa, şöyle teşkilatları havaya sokacak, teşkilatlara moral verecek bir Bahçeli mitingine ihtiyaç bulunduğu da ortadadır. 
Perşembe Pazarı alanında ilk büyük mitingi bugün seçime “Milli İttifak” adı altında birlikte giren Saadet Partisi ile Büyük Birlik Partisi ittifakı gerçekleştirecek. Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak ile BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, birlikte saat 14.00’de Perşembe Pazarı alanına çıkacaklar. Kamalak ve Destici ile birlikte İzmit Mitingine,  ittifakın Mardin listesi adayı gösterilen Ahmet Özal da katılacak. Milli İttifak’ın Kocaeli listesi 1 nci sıra adayı Hasan Bitmez de, bugünkü mitingle birlikte aday gösterildiği seçim bölgesinde çalışmalara başlayacak. Hasan Bitmez, Saadet Partisi’nin Genel Başkan Yardımcısı. Üstelik 
7 Haziran seçimleri için oluşan Saadet-BBP ittifakının da en önemli mimarı olarak gösteriliyor. 
………..
Kamalak ve  Destici’nin bugün birlikte katılacakları Milli İttifak İzmit mitingini önemsiyorum. Bu iki partinin, bugün Perşembe Pazarı alanına yakın çevreden çok büyük kitleleri taşıma imkanı yok. Perşembe Pazarı alanına gelecek kişilerin çok büyük bölümü,  kendi istekleri ile, “Bakalım bu adamlar ne söylüyor, dinleyelim” düşüncesi ile oraya gelen insanlar olacak..Milli Görüş’ün ilimizdeki  gücü yadsınamaz bir gerçektir. BBP teşkilatlarının da iyi organize olduğu ve bu dönem yapılan ittifakla birlikte daha bir heyecan taşıdığı söylenebilir. Son seçimlerde Saadet Partisi ile BBP’nin ilimizdeki toplam oyu 60 bin civarında gözüküyor. İttifak Türkiye barajını geçse bile, 60 bin oy, Kocaeli’de milletvekili çıkartmaya yetmez. Geçen gün Milli İttifak listesinin 2 nci sıra adayı BBP’li Serhat Duyar ve 3 ncü sıra adayı Saadet Partili Zafer Mutlu ile görüşme imkanı buldum. Kocaeli’de alacakları oy miktarının 100 binin üzerine çıkacağını samimiyetle umut ediyorlar. Ziyaretleri sırasında Zafer Mutlu, benim bilmediğim ve henüz doğrulatma imkanını da bulamadığım çok ilginç bir şey anlattı. Mutlu’nun ilginç iddiası şöyle:
“- Genel seçimlerde Türkiye genelinde uygulanan yüzde 10 barajına Anayasa Mahkemesi nezdinde itiraz edilmişti. Anayasa Mahkemesi, barajı iptal eden bir karar almadı. Ama ilginç bir karar verdi: Herhangi bir seçim bölgesinde herhangi bir partinin listesi o seçim bölgesinde milletvekili çıkartacak kadar oy alırsa, o siyasi parti ülke barajını geçemese bile, listesindeki aday,  milletvekili seçilmiş sayılacak. Bu karar, daha çok HDP’yi mecliste tutmak için alındı.  HDP Türkiye’de barajı aşamasa bile, Güneydoğu illerindeki listelerinin alacağı yüksek oylarla, o illerdeki listelerde aday gösterilenler milletvekili seçilmiş sayılacak. Biz Milli İttifakın ülke barajını aşacağından eminiz ve bunu görüyoruz. Ama velev ki ülke barajı geçilmezse, Kocaeli’de bir milletvekili çıkartmaya yetecek kadar (80-90 bin civarı) oy alacağımızdan eminiz. Bu durumda Anayasa Mahkemesine seçim sonrası yapılacak başvuru ile Meclis’e bir kişi gönderebiliriz.” 
Saadet ve BBP iddialı. Çok kısıtlı imkanlarla, çok inanmış biçimde çalışıyor, kendilerini halka anlatmak için büyük çaba harcıyorlar. 
Merhum Erbakan döneminde çok kısa sürmesine ve ortaklı olmasına rağmen kurulan Milli Görüş hükümetinin bu ülkede başta emekliler olmak üzere dar gelirli kesimlere ne kadar önemli katkı yaptığı da hala pek çok kişinin hafızasındadır. Milli İttifak özellikle AKP’den bir hayli oy kapmayı planlıyor. Duyar ve Mutlu, arazide bu yönde çok olumlu sinyaller aldıklarını söylediler. 
Bu ülkede vatandaş olmak kolay değildir. Hepimizin sorumlulukları var. Bugün seçmenlerin,  MHP lideri Devlet Bahçeli’nin seçim beyannamesini ve saat 14.00’de başlayacak Milli İttifak mitingini takip etmesi, en azından fikir edinmesi gerekiyor. Zaten bir pazar günü İzmit’te yapılabilecek şeyler son derece sınırlı. Perşembe Pazarı alanında Kamalak ve Destici’yi dinlemek, demokrasiye katılım anlamında önemli bir vatandaşlık görevini yerine getirmek olarak değerlendirilebilir.
Bu yazı toplam 436 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.