1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Gırtlak kanserinde lazer tedavi yöntemi
Gırtlak kanserinde lazer tedavi yöntemi

Gırtlak kanserinde lazer tedavi yöntemi

Gırtlak kanseri tedavisinde kullanılan lazer yöntemi ile daha önce yapılan ameliyatlarda boğazlarına açılan bir delikten nefes almak durumunda kalan ve konuşmakta güçlük çeken hastalar, bu

A+A-

Gırtlak kanseri tedavisinde kullanılan lazer yöntemi ile daha önce yapılan ameliyatlarda boğazlarına açılan bir delikten nefes almak durumunda kalan ve konuşmakta güçlük çeken hastalar, bu uygulamaya maruz kalmadan tedavi olabiliyor. Yöntemin uygulandığı hastanelerden olan Ankara Onkoloji Hastanesi Kulak Burun Boğaz Klinik Şefi Doç. Dr. Ümit Tunçel, lazerle tedavide hastanede kalış süresinin 1 gün olduğuna dikkat çekerek, “Lazerle yapılan ameliyatlar sonrasında hastanın ses kalitesi açık yapılan cerrahilere göre çok daha iyidir.” dedi.

Ankara Onkoloji Hastanesi Kulak Burun Boğaz Klinik Şefi Doç. Dr. Ümit Tunçel, gırtlak kanserinin, erken dönemde teşhisi sağlanırsa tedavi şansı yüksek bir hastalık olduğunu, ancak geç kalınmış vakalarda gırtlağın tamamını çıkartmak gerektiğini söyledi. Bu durumdaki hastaların, boyunlarına açılan bir delikten nefes alabildiğini, konuşmakta zorluk çektiğini belirtti. Tunçel, lazer yöntemi ile ise hastaların bu zorlukları yaşamadıklarını aktardı. Tunçel, “Erken evre ve bazı seçilmiş ileri evre tümörlerde, cilt insizyonu ve geçici de olsa boğaza delik açılmadan ağız içinden çalışılarak kanserin tuttuğu bölgelerin lazer ışını ile çıkartılması mümkündür. Özellikle son yıllarda lazer teknolojisindeki gelişmeler bu tür ameliyatların yapılabilmesini daha da kolaylaştırmıştır. Karbondioksit fiber iletimli lazer teknolojisi ile hastanın ağız içinden ses tellerine ulaşılarak tümörlü dokular kolaylıkla ve kanamadan çıkarılabilmektedir.” diye konuştu. Tunçel, bu yöntemin uzun yıllardır uygulandığını ancak gelişen teknoloji sayesinde artık tümöre 5- 6 milimetre kadar yaklaşılarak daha kontrollü bir şekilde işlemin hayata geçirildiğini dile getirdi.

Lazer yöntemi ile cildin hiç açılmadan ağız içinden girilerek kanserin tuttuğu bölgelerin çıkarıldığını, bu nedenle dışarıdan delik açılmadığını belirten Tunçek, bu işlemin öncelikli avantajlarından birinin hastanede kalış süresinin 1 gün ile sınırlı olması olduğunu aktardı. Hastanın boğazına geçici de olsa delik açılmadığını kaydeden Tunçel, şöyle devam etti: “Yakın takipte olan hastanın nüks durumunda da 2.kez lazerle ağız içinden ameliyat olma şansı devam etmektedir. Lazerle yapılan ameliyatlar sonrasında hastanın ses kalitesi açık yapılan cerrahilere göre çok daha iyidir. Bu ameliyatlar için hastanın çok iyi değerlendirilerek lazer ameliyatına uygun olup olmadığına karar verilmelidir. Bu ameliyat uygun olan hastalara hastanemizde başarılı bir şekilde yapılmakta ve ayrıca bir fark alınmamakta.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.