1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Gizli kapaklı olmasın yapacağınızı mertçe yapın
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Gizli kapaklı olmasın yapacağınızı mertçe yapın

A+A-
Yerel yöneticilerin, kentleri yönetmekle sorumlu olan insanların, her konuda yüzde 100 doğruyu yapmalarını beklemek haksızlıktır. Elbette yanlış işler de olabilir. 
Kentlerde yapılan işlerin doğru veya yanlış olmasından daha çok, halka danışılarak, halka önceden bilgi verilerek ve en azından ekseriyetin onayı alınarak yapılması önemlidir. Eğer bir kent için, belli bölgeler için gizli kapaklı kararlar alınıyor da, uygulamaya konuluyorsa, bu durumda pek çok ahlaki ve yasal sıkıntı bulunduğunu düşünmek de yanlış olmaz. 
Ne yazık ki 2004 yılından buyana kentimizin yerelden, bu kent halkının seçtiği insanlar tarafından değil de Ankara’dan yönetildiği yolunda bir izlenim vardır. Kocaeli, Türkiye’de rantın en yüksek olduğu bölgelerden biridir. Sanayi sektörünün, nakliye ve depolama sektörlerinin ihracat ve ithalat ağırlıklı sektörlerin gözü bu bölgenin üzerindedir. 
Bizim ilimiz için yıllar önce Ankara’da biçilen gömleği hepimiz biliyoruz. Kocaeli’nin fabrikalar, limanlar, lojistik merkezleri şehri olması kararlaştırıldı. Bu karar doğrultusunda bu kent halkına sorulmadan ve bu kent halkına rağmen pek çok işin yapıldığını da biliyoruz. 
Şimdi yeni bazı duyumlar var. Hiç biri halka açık açık anlatılmadı. Bırakın kent halkının görüşünün alınmasını, kent halkına fikrinin sorulmasını, böyle kararların alındığı bile kent halkına bilgi olarak aktarılmadı. 
……..
Bizim şehrimizde yakın ve orta vade için planlanan ve henüz resmen kent halkına hiç açıklanmayan bazı projeler ile ilgili bilgi vermek istiyorum. Öncelikle ve önemle belirtmek isterim ki, bu anlatacakların şimdilik sadece duyumdur. Ama “Ateş olmayan yerden duman çıkmaz” misali duyumlardır. Hiçbir yetkili tarafından resmen kente açıklanmış değildir. 
Çok güvendiğim, çok önemsediğim bir dostum anlattı. İzmit Körfezi’nin giriş bölümünü düşünün. Hani şimdilerde İstanbul-İzmir otoyolu bağlamında Körfez Köprüsü inşaatının da hızla devam ettiği bölge. Burada, Tuzla ve Bayramoğlu bölgelerinde çok büyük bir Konteyner Limanı kurulması konusunda Ankara’dan karar çıkmış. Hatta, çok büyük bir holdinge, “Sen git burada Türkiye’nin en büyük konteyner limanını yap” diye yetki verilmiş. 
Bu bölge, özellikle Bayramoğlu bölgesi, Büyükşehir Belediye Başkanımız İbrahim Karaosmanoğılu’nun da çok önemsediği bir bölgedir. Bayramoğlu’nu halka açtı Başkan. Sahilde mükemmel bir plaj yaptı. Kendisi de sık sık yaz aylarında gidip yüzer. Bu bölgede denizi kurtarmak için çok büyük yatırımla arıtma tesisi yaptırdı. Başkan Karaosmanoğlu, bu bölgede Bayramoglu sahilinde Marmara’daki, İstanbul’daki bütün zenginlerin yatlarını getirip yanaştırabileceği çok modern bir marina yaptırmayı da düşünüyordu. Böyle bir marina bölgeye de çok önemli zenginlik getirecekti.
Şimdi, o bölgede denizden çok büyük bir alanın doldurulacağı, Türkiye’nin en büyük konteyner limanının yapılacağı öne sürülüyor. Bana bu bilgiyi aktaran tanıdığım, “Karaosmanoğlu, uzun süre bu projeye direnmiş. Karşı çıkmış. Ama Ankara’daki büyükler böyle olacak diye ısrar edince, Başkan da ses çıkartamamış” dedi. 
Bayramoğlu’nda böyle bir konteyner limanı yapılırsa, Körfez Köprüsü de bizi kurtaramaz. Biteriz. Derince’de bir büyük konteyner limanı, Bayramoğlu’nda bir büyük konteyner limanı. Al Körfez’i at çöpe oluruz. 
…….
Bir başka ciddi iddia var. Alikahya Belediyesi’nin eski Başkanı, geçtiğimiz yıllarda CHP’den istifa edip, AKP’ye üye olan İhsan Sarıca, ısrarla Alikahya OSB alanı içinde Yıldız Entegre’nin bir demir çelik fabrikası kuracağını, bütün formalitelerin Ankara’da tamamlandığını iddia ediyor. Yıldız Entegre böyle bir fabrikayı Uzunçiftlik’te kurmaya kalkmış, yerel meydanın çıkarttığı gürültü üzerine vazgeçmiştir. Alikahya OSB’de böyle bir fabrika kurulur, o bölgede hurdadan demir-çelik üretimi yapılırsa, zaten havası kirli olan Alikahya, Dilovası’ndan beter hale gelir. Sadece Alikahya değil, İzmit’in doğusu, Kartepe’nin Köseköy bölgesi biter, insanlar zehirlenir. 
İhsan Sarıca’nın duyumları doğru mu, böyle bir proje var mı?.. Kimse konuşmuyor.
……..
Sivil yolculuklara tamamen kapanan Cengiz Topel Havaalanının, sadece yük taşımacılığında kullanılacağı söyleniyor. 
Bu şehrin halkı, İstanbul-Adapazarı arasında çalışacak banliyö trenleri bekliyor. Ama bize “Banliyö trenleri için yapıldı” denilen ikinci demiryolunun aslında Köseköy’de kurulacak lojistik merkezi ile bağlantılı yük trenlerine ayrılacağı söyleniyor. 
Bakın, seçimler öncesi hiç ses çıkmadı. Karar şubat ayında alınmış. Şimdi İzmit’in Bağçeşme-Orhan bölgelerindeki insanlara, “Biz burada Nikomedya surlarını ortaya çıkartacağız. Evlerinizi terk edin” tebligatları gidiyor. 
Bütün bunları bu şehrin insanları iş bittikten, atı alan Üsküdar’ı geçtikten sonra öğreniyor. 
Ayıptır. Bu şehre yazıktır.. Yaptığınız işin yanlış olduğunu biliyorsanız direnin yaptırmayın.  Yok bu iş memleket için, kent için faydalıdır diye inanıyorsanız, projeleri önce halkla, kentle paylaşın. Mert olun, delikanlı olun. Gerekiyorsa, bu kent için siyasi kariyerinizi, siyasi geleceğinizi riske atın, mücadele edin. 
Açık açık soruyorum:
Bayramoğlu bölgesinde büyük bir konteyner limanı yapılacak mı?
Alikahya’da demir-çelik fabrikası kurulacak mı?..
Cengiz Topel bitti, tamamen kargoya ayrıldı mı? 
Banliyö tren hiç olmayacak, 2 nci demiryolu da yük trenlerine mi ayrılacak? 
Lütfen yanıt verin. Madem tecavüze uğruyoruz, önceden bilgimiz olsun.
Bu yazı toplam 334 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.