• BIST 79.933
  • Altın 125,211
  • Dolar 3,0841
  • Euro 3,3545
  • Kocaeli 8 °C

Gökhan Ergin’den hodri meydan..

Cem ŞAKOĞLU
Can arkadaşlarımdan birisidir Sevgili Gökhan. Sadece arkadaş değil, akraba kadrosundan da tutan bir tarafımız vardır. Enerji dolu, sempatik, girdiği ortama neşe katan bir adamdır. Esprileri, fıkraları, taklit yeteneği falan şahanedir. Biz görmedik ama fabrikada yaptığı yemekleri için de efsanedir diyorlar. Mekanı Cennet olsun annesi Fındık Hala’nın (Hülya Ergin) elini almış o konuda sanırım. 
Sevgili Gökhan’ı tanıyanlar bilirler, yıllardan bu yana ortalama kilonun hep üzerinde bir çizgide ilerler. Yemek yapmayı çok sevdiği gibi tüketmeye de hiç itiraz etmez. Ancak onun bir dönemi var ki, bütün yüreğimle söylüyorum tam bir efsane. Konumuz da o zaten. Şimdi gelelim asıl mevzuya.
Toplum olarak hızla kilo alan, abur cubur, fast food ya da hazır gıda tüketimi ile sürekli genişleyen bir toplum olduk. Bilincimizin geniş bir kısmını hem reklamlarla, hem de toplumsal bir programlamayla yeme içme işine kanalize ettiler. Yemek birçoğumuz için bildiğiniz şehvet halini aldı. Tam adı bu bence. Tabi bunun yanında yemek konusunda eski alışkanlıklarımızı terk etmenin yanında yaşanan çok ciddi bir gıda terörü var ortaya pek de dökülmeyen. Hazır gıdalara, gıda tatlandırıcılarına falan katılan kimyasal maddeler. Ya da genel olarak şöyle diyebiliriz belki, doğallıktan uzaklaşıp, fabrikasyon gıda tüketimi işine geçince vücudumuz da ne yapacağını şaşırdı. Doğal hayatta yaklaşık 1 – 1.5 senede serpilip mutfağa girebilecek hale gelen tavuklar, şimdi üç haftalıkken tencereye giriyorlar. Tabi ki bunun için doğal seleksiyon çoktan terk edilmiş oluyor. Bildiğiniz mutasyon şeyler yiyoruz. 
Durum bununla da bitmiyor. Aslına bakarsanız gıda terörü üzerine bildiğiniz ansiklopedi yazabileceğiniz bir vaziyette. Konuyu ne zaman açıp birileri ile paylaşmaya kalksanız herkes ‘Aman anlatma zaten zor yiyoruz, şimdi hiç yiyemeyeceğiz’ gibi bir durum komedisi ortaya koyuyor. Yahu yiyorsunuz ama kimse ne yediğini bilmiyor. Herkes paranın peşinde. İnsanlığın peşini bırakalı o kadar çok oldu ki. Ne yediğimiz etin ne eti olduğunu biliyoruz, ne de hangi şartlarda üretildiğini. Bu tüm gıdalar için geçerli. Ahlaki yapıyı kaybetme bu sektörde de tavan yapmış durumda.
Tabi dedim ya konu üzerine ansiklopedi yazabiliriz ama asıl konudan uzaklaşmak istemiyorum. Bizim Sevgili Gökhan Ergin’e ve iddiasına geri dönelim acilen. Sevgili Gökhan’ı tanıyanlar bilirler. Onun öyle bir dönemi vardır ki, tanıyan herkesi şoka soktuğu, kentte yaşayan birçok insanı özendirdiği ve hatta kıskandırdığı bir dönem. İşte o dönemde Sevgili Gökhan iradesini kullanarak o kadar müthiş bir diyet yaptı ki, onu görenler tanıyamadılar bile desek yeri var. Zaten yakışıklı olan adam oldu bir film yıldızı sanki. Ortaya başka bir şey çıktı. 
Geçtiğimiz hafta karşılaştık Sevgili Gökhan’la. Kilo konusunda yine sınırları zorlamış. Bir kaçtır konuşuyorduk bu kilo işini ve her seferinde ‘Akrabam, bu sefer tamam. Başlıyorum diyete yine’ diyordu ve biz hiçbir başlangıç göremiyorduk maalesef. İşte geçtiğimiz hafta karşılaştığımızda yine aynı mevzudan dem vurunca kendisine şunu söyledim ‘Gökhan’ım ne olur kusuruma bakma ama kızıyorum ben sana. Diğer kilolu arkadaşlarımdan daha çok kızıyorum. Çünkü senin çelik gibi bir iraden var. Ve sen bu işin nasıl yapıldığını ve yapıldığında alınan sonuçları çok iyi biliyorsun. Bildiğin halde yapmaman beni çok üzüyor ve kızıyorum sana’ Hatta bununla da kalmadım söylediklerimi ama bundan sonrası ister duygusallık deyin, ister dostluk olarak aramızda. ‘Yok yok bu sefer tamam’ dedi. ‘Bu sefer başlıyorum diyete’ Güldüm. ‘Yahu bırak bu lafları Gökhan’ım çok duyduk bunları senden’ diye de kışkırttım açık konuşmak lazımsa. ‘Yok yok gerçekten bu defa tamam’ dedi. Bunun üzerine ‘Oğlum bak yazarım gazeteye, mahcup olursun’ dedim. Güldü. ‘Yaz. İstiyorsan yaz. Hodri meydan’ dedi. 
Hodri Meydan. Gökhan Ergin bütün okurların, bütün dostların önünde bir söz verdi. Hani o sokak ağzıyla canti olduğu günlere geri dönme sözü. Bunu görmeyi çok istiyorum. Sadece ben değil, sanıyorum Sevgili Gökhan’ı seven tüm dostları bunu çok istiyor. Bir çok insanın bu işi başaramayıp, ameliyatlarla sonuca gitmeye çalıştığı fitliği, Sevgili Gökhan irade ile nasıl başarılacağını göstermek için meydan okuyor. Ben zaten şahit oldum ama siz de olun diye yazıyorum buraya. 
Şimdi sıra sende Sevgili Gökhan, bütün dostlarının ve sevenlerinin gözü üstünde. Senin gibi bir adamın sözünü yemeyeceğini çok iyi bilen bir dostun olarak sonucu ve o sonuç sonrasında sabitlediğin sağlığını büyük bir keyifle bekliyorum. Biliyorum sen de bekliyorsun. Her şey yola çıkmayla başlar. Yolun açık, Allah yardımcın olsun. En büyük destekçin de Ali olacak biliyorsun. Dostçakal can arkadaşım…

GENÇ KOCAELİLİLER DERNEĞİ FOTOĞRAFI İÇİN 15 TEMMUZ’DA YÜRÜYÜŞ YOLUNDA…
Yıl 2000 Demiryolu kentin içerisinden kalkıyor. Çançanlar, düdük çalan trenler, tanımadığın bir dolu insanla öylesine bir göz göze gelme esnasında sallanan eller kentin merkezini terk ediyor. Yılların verdiği alışkanlık ortadan kaybolmaya yüz tutmuşken, büyük bir nostalji olması adına Genç Kocaelililer Derneği şimdiki yürüyüş yolu üzerindeki demiryolunda toplu bir fotoğraf çektiriyor. Kentin idarecileri, GKD yöneticileri, üyeleri, STK’ların başkanları ve daha bir çok insan fotoğraf karesinde yerini alıyor ve ortaya inanılmaz keyifli bir kare çıkıyor. Bu GKD’nin demiryolu motifli son fotoğrafı.
Bu o kadar çok benimsenmişti ki o zaman, bunu devam ettirmek lazım, her beş yılda bir yeniden çektirelim bu fotoğrafı gibi bir fikir atılmıştı ortaya. 2005 yılında çekilen fotoğrafta bu defa demiryolu yok. Yürüyüş yolu artık olgunlaşmış, oturmuş bir hal almış. Yine kent idarecileri, yine yöneticiler, yine STK’lar. Sevdik biz bu fikri. Şimdi o fotoğraflara bakınca yitip gitmiş bir dolu insanı o karenin içerisinde görebiliyorsunuz.
Derken 2010 yer aynı, kare aynı. GKD’nin artık gelenekselleşen fotoğrafı için katılımcılar yürüyüş yolundaki yerlerini alıyorlar. Eksikler, yitip gidenler, hayatı bir önceki fotoğraftan bir sonrakine taşıyamayanlar bir anı olarak son fotoğraflarını bırakıyorlar. 
Demem şu ki, Genç Kocaelililer Derneğinin gelenekselleştirdiği bu fotoğraf o kadar nostaljik hatıralar bırakıyor ki kente, belki şimdi farkında değiliz ama yarın o fotoğraf karesinin içerisindekiler bildiğiniz bir tarihin altına imzasını atmış gibi duruyor. Bu açık bir duyurudur herkese. Kendisini bu kentli hisseden, bu kentin ekmeğini yiyen, suyunu içen, yakınlarını, akrabalarını bu kentte toprağa veren, hamurunu bu kentte yoğuran herkese çağrıdır. Genç Kocaelililer Derneğinin, Genç Kocaelililer Derneği Yönetim Kurulunun çağrısıdır. Eski bir başkan olarak bana da bir davetiye göndermişler. 15 TEMMUZ 2015 Cuma günü saat 11.30’da Yürüyüş Yolunun Fevziye Camiinin karşısına gelen kısmında geleneksel hatıra fotoğrafı çekimi yapılacaktır. Genç Kocaelililer Derneğinde yöneticilik yapmış, ister kurucu, ister yönetici, ister sade üye hemen herkesin küskünlük, kırgınlık, dargınlık gütmeksizin katılması gereken fotoğrafa kentin idarecilerinin, vekillerinin, STK yöneticilerinin kalabalık bir şekilde girmesi lazımdır. Bu bir birliktelik fotoğrafıdır. Bu İzmit’in sembol fotoğrafıdır. Öngörüsüz, beklentisiz, sevgi ile orada olmak lazım. Allah’ın izni ile ben orada olacağım inşallah. Gelen tüm dostlarla 15 TEMMUZ Cuma günü buluşmak umuduyla. 
Yazıyı bir hafta erken yazdım ki, herkes not defterine, ajandasına ya da telefonuna kaydetsin. Sonra unuttum, atladım, başka programım vardı demesin diye. GKD yöneticisi kardeşlerime de organizasyonlarında başarılar diliyorum..

TÜRK EĞİTİM GÖNÜLLÜLERİ VAKFI KOCAELİ SELMA & MESUT KAVURT EĞİTİM BİRİMİ
Bazen kentten ümidinizi kestiğiniz zamanlar olur. Ki birçoğumuzda sıklıkla oluşan bir durumdur bu. Yaşanılan bir dolu olumsuzluklar, sahip çıkılmayan değerler, kişiler, olgular, gitgide bozulan yapılar, adetler, gelenekler vs. gibi birçok olgu bizi bazen ümitsizliğe itmiştir. Ne yalan söyleyeyim çok zaman bu düşünce tarzı beni bile sarıp sarmalamıştı. Toplum git gide biz olma olgusundan uzaklaşıp ortaya bencillik, kişisel ihtiraslar ve bireysel diktalar çıkınca şeklimiz şemalimiz bozulmaya başladı. Bırakın hayata bakış açımız değişmeye başladı. Klasik bir topluma doğru sürüklenme olgusu, bir takım şeylere mecburcu yaklaşımlar bizi bizden alan şeyler olmaya başladı. Konu ile ilgili bir dolu şey yazabiliriz aslında ancak şahane bir konuya çok da olumsuzlukları anarak başlamak istemiyorum. Yukarıdaki olumsuzlukları da yapılan işin ne kadar doğru bir zamanda ve ne kadar doğru bir proje ile meydana çıktığını ortaya koyabilelim.
Kentte yaşayan bir çok insan tanır Sevgili Mesut Kavur Ağabeyi. Ben çocukluğumdan bu yana bilirim. Sosyal hayatın içerisinde her daim var olmuş, bu kentten aldığını yine bu kente verebilmek adına sürekli girişimlerde bulunmuş bir adamdır Mesut ağabey. Benim çocukluk anılarımdır mesela. Ya da mesela bizim çocukluğumuzun mahalle takımının forma sponsorudur. Klasik tamlama gibi Mopar Mesut Kavurt. Kocaeli Fuarının karşısındaki eski Aysa Petrol’ün arkası, Güleç Apartmanının altı. Mopar Otomotiv. Bir dolu işin, bir dolu gelen gidenin arasında mahallenin çocuklarına vakit ayırıyorsa bir adam, adamdır o. Sonrasında farklı birçok yerde düzenlenen turnuvalarda sadece forma değil ana sponsorumuz da oldu Mesut ağabey. Turnuvalara onun takımıyla katıldığımız da çok oldu. Kapısına gittiğimiz hiçbir dönem bizi geri çevirmedi ama biz de hiçbir zaman saçma sapan isteklerle çalmadık kapısını. 
Şimdi aynı Mesut Kavurt, yani benim çocukluğumun kahramanlarından birisi Mesut Kavurt yine şahane bir işin altına imzasını atıyor Zarif Eşi Selma hanımla birlikte. Nasıl gururlandığımı anlatamam size. 
Geçtiğimiz hafta Salı günü klasik yoldan Bağçeşmeye doğru çıkarken, Akçakoca mahallesi olarak geçen ama hala öyle midir bilmediğim eski Turgutspor lokalinin hemen arkasında bir temel atma törenine katıldım. Yapının adı Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı Kocaeli Selma & Mesut Kavurt Eğitim Birimi. Üç katlı bir yapı. Biz temel atma töreni diye gittik ama binanın üç katının betonları atılmış ve yapı bayağı bayağı ortaya çıkmıştı. Açık konuşmak gerekiyorsa ben burasının bir okul olduğunu düşünmüştüm. Değilmiş. Evet, ifade ettiği anlam açısından okul olmasına okul ama işlevi adına bir eğitim birimi. Çünkü içeride devletin öğretmenlerinin çalıştığı, milli eğitim müfredatlı bir eğitim olmayacak. İçeride çocukluktan başlayıp gençliğe geçiş dönemine kadar olan yaşlardaki çocuklar için yaşama ve insanlığa dair eğitimler verilecek. Topluma vizyonu geniş, hayata bakışı farklı, modern görüşlü ve bilinçli nesiller yetiştirmek için bir program doğrultusunda verilecek eğitimler Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfının denetiminde yapılacak. İşte Sevgili Mesut ağabey bu eğitimi verecek olan kuruma elini taşın altına koyarak üç katlı bir eğitim binasını bağış olarak yapıyor. Temel atma töreninde mikrofonu kendilerine verdiklerinde ‘Bu kentte kazandıklarımızı eşimle birlikte aldığımız bir kararla yine bu kente vermeye çalışıyoruz’ diyerek bir kere daha bana işte çocukluğumun kahramanı dedirtti. 
Bu kentte nice isimler sayabiliriz ki bu kentin havasını, suyunu, doğasını yerle yeksan ederek tükettiği halde en ufak bir katkı sağlamayan kişilerin yanında Sevgili Selma -  Mesut Kavurt çiftinin yapmış oldukları bu eğitim yatırımı inanılmaz bir olaydır. Kutluyorum. Eğitime yapılan yatırımın insana yapılan yatırım olduğunun bilinci ile kente ve kent insanına örnek olmalarını da canı gönülden diliyorum. Kentimize şimdiden hayırlı uğurlu olsun. 

ODTÜ KYÖD İLKÖĞRETİM OKULU TEOG BİRİNCİSİ OLMUŞ..
ODTÜ KYÖD İlköğretim okulu bana sorarsanız bu kentte diğer okullardan bir tık farklı bir okuldur. Bir vakıf okulu olması sebebiyle kar gütmeyen, amacı sağlam sıkı öğrenciler yetiştirmek olan ve öğrencilerinin üzerine bu konuda titreyen bir okul. Kızımın mezun olduğu okul olması vesilesiyle ilgimizi hiç kaybetmediğimiz ODTÜ KYÖD İlköğretim okulunun Teog sınavlarında birinci olduğu haberini basından okuyunca inanılmaz bir mutluluk duydum. Bunun bir sebebi vardı. Okulun ilk kurulduğu zamanlar sonrası arka arkaya verdiği mezunların sınavlarda aldığı başarıların tesadüf olmadığı görmek ya da okulun eğitim sisteminin o zamandan bu yana bir sekteye uğramaksızın başarılarını arttırarak devam ettiğini görmek mutluluk veriyor insana. 
Kızımızın ODTÜ KYÖD mezunu olduğunu bilen dostlarımız bazen bize telefon ederek okul hakkında referans istiyorlardı. Biz her ne kadar tercihleri konusunda referans olsak da, insan sanki kendi okulunu seçmeleri için baskı yapıyormuş gibi hissediyor kendisini. Bu gün Teog sınavları sonrasında ortaya çıkan fotoğraf şunu gösteriyor ki, ODTÜ KYÖD İlköğretim okulu sınavların birincisi olarak kendi rüştünü bir kere daha ispat etmiştir. Başarıları sadece kent bazında olmayıp sınava giren 33 öğrencisinden 4’ü Türkiye’de ilk 1000 kişinin arasına girmiş. Yöneticilerini, vakıf idarecilerini, öğretmenlerini ve öğrencilerini kutluyor, başarılarının devamını canı gönülden diliyorum. 

BAŞAK EKMEK FIRINI, İÇLİ PİDE VE MURAT ALOĞLU…
Aylardan Ramazan olunca içinde içli pide geçmeyen bir yazı yazmadan ayı tamamlamak iyi olmazdı sanırım. Bilenler bilirler benim çocukluğum hep Karabaş Mahallesinde geçti. Müneccim Arif Sokak ve Şehit Musa Sokak yolları ve kaldırımları iyi bilir ayak izlerimizi. Haliyle çocukluğumuzdan bu yana biriktirdiğimiz birçok dostumuz da bu mahalleden çıkma. Başak Ekmek fırını da ekmeği ve emeği ile çocukluğumuza katkı sağlayan mahalle efsanelerimizden. Rahmetli Avni amca (Saroğlu), Rahmetli Cevat amca (Saroğlu) sesleri ve tipleriyle hala hem gözümüzde, hem kulağımızda. Şimdi tezgahın arkasında Sevgili Levent var. Levent’le birlikte bizim can arkadaşımız Sevgili Murat Aloğlu var. Fırın yine bizim fırın. 
Geçtiğimiz günlerde haliyle canımız içli pide çektiğinde malzemelerimi aldım ki benim içli pide malzemelerim biraz farklıdır. Ancak nasıl olduğunu yazarsam mübarek ayda iş küfür yemeye kadar gelebilir. İçli pide malzememi aldıktan sonra mahalleme geldim. Başak Ekmek fırınının arkasına yani pide yapılan bölüme geçtim. Baktım ki içli pide tezgâhının başında üzerinde önlüğü ile Sevgili Murat Aloğlu var. ‘Orta doğu ve balkanların en iyi pide yapan adamı buradaymış, öyle diyorlar’ diye seslendim tezgâhın arkasından. Gülüştük. Malzemelerimi aldı, karışımımı beğendi ve hünerli elleri ile hamurun içerisine yerleştirdi. Hiç abartmadan söylüyorum, Sevgili Murat’ın elinin bereketinden ve lezzetinden mi, yoksa içli pideyi ve ramazan ayını özlediğimden mi bilemiyorum nasıl lezzetliydi o pideler. 
Başak Ekmek fırınının bir başka keyfi de şuydu. Mahallede birlikte büyüdüğümüz yaşıtlarımız, ağabey ya da kardeşlerimiz ile hemhal oluverdik. Sanki yıllardır karşılaşmıyormuşuz gibi bir çok dostla hasret giderdik. Gırgır şamata cabası. Pide bahane ama Levent, Murat, mahalleli ve sohbet şahane. 
Çok özlemişim insanlarımızı. Dostlukları, eskiyi, alışkanlıklarımızı çok özlemişim. Tamam itiraf etmek lazım iyi yapıyor bu pideyi Sevgili Murat Aloğlu ama pişiricilerini de unutmamak lazım. Bu bir takım işi ve Başak ekmek fırını bu takım işini iyi beceriyor. 

ALTIN KESESİ…
Vakti zamanında Hac vazifesini yapmak üzere Mekke’de bulunan bir kimse, oradaki bir adamın sürekli “Allah’ım, sen doğruların yardımcısı ol, onlara yardım et.” Diye dua ettiğine şahit olur. Öyle ki bu adam bu duadan başka dua etmez.
Bu duruma şahit olan kimse meraklanır ve adama sorar; “Sen neden hep aynı duayı ediyorsun?”
Adam başlar hikâyesini anlatmaya;
Yıllar önce hac vazifemi yapmak üzere Mekke’ye gelmiştim. Burada Kâbe’nin etrafında tavaf ederken ayağıma bir şey takıldı. Eğilip onu aldım. Büyükçe bir keseydi ve içi altın doluydu. Önce o kesenin sahibini bulmayı düşündüm. O kalabalıkta bulamam dedim. Altınları alıp gideyim dedim. Hem epeyce altın vardı…
Uzunca bir süre nefsimle mücadele ettim. O esnada bir takım kişiler “bir adamın içinde bin tane altın olan bir keseyi kaybettiğini ve bulup getirene 30 altın hediye edeceğini” bağırıyorlardı. Bu duyuru ile nefsimi yenebildim. Helal olan 30 altın haram olan bin altından daha iyiydi.
Keseyi sahibine ulaştırdım ve onun hediyesi olan 30 altını aldım. Hac vazifemi tamamlayıp kendi memleketime giderken o altınlar ile bir köle satın aldım. Kölem çok efendi bir gençti ve iyi çalışırdı. Ben de ona bir köle gibi muamele etmezdim. Birlikte çalışır, aynı sofrada yemeklerimizi yerdik.
Bir müddet bu böylece devam etti. Bir gün kölemin tanımadığım birkaç adamla gizlice konuştuğunu gördüm. Ona, o adamların kim olduğunu sordum. Dedi ki; “Ben falanca diyarın hükümdarının oğluyum. Babam ve ben bir savaşta esir düştük. Beni köle pazarına getirdiler ve sen beni satın aldın. Bu adamlar ise babamın askerleridir. Bana babamın esaretten kurtardığı ve beni 50 bin altın karşılığında satın almak istediği haberini getirdiler. Sen iyi bir adamsın sakın ola fiyatı düşürme, o 50 bin altın senin hakkındır.”
Kölemin babasının askerleri tekrar geldiler ve onu o adamlara 50 bin altına sattım. Bu para ile de tüccarlığa başladım.
Birçok tüccar dostum oldu. Bir gün o dostlarımdan yaşça pek ileri olanlarından birinin üzgün olduğunu gördüm. Ona sebebini sorduğum da; “bir başka tüccar dostunun vefat ettiğini ve o adamın kızının yapayalnız kaldığını, o dostu için ve dostunun kızı yalnız kaldığı için üzgün olduğunu” söyledi. Ve beni çok sevip güvendiği için o kızla evlenmemi teklif etti.
Onun teklifini kabul ettim. Evlilik için gerekli hazırlıklar tamamlandıktan sonra adet olduğu üzere kızın çeyizini görmek için evine gittim. Çok değerli bir çeyizi vardı kızın ve çeyizinde altın kaseler içinde kese kese altınlar…
Her kasenin içinde, bin altınlık keseler vardı. O keselerden birinde ise 970 altın vardı. Bütün keselerde bin altın var iken o kesede neden 970 altın olduğunu merak etmiştim. Bunu kıza sorduğum zaman; “babasının hac vazifesini yaparken içinde bin altın olan kesesini kaybettiğini ve o keseyi bulup getiren kişiye 30 altın hediye ettiğini, daha sonra ise o keseyi hiçbir zaman tamamlamadığını” anlattı. Yıllar önce aldığım 30 altın ile o keseyi tamamladım.
İşte bu nedenle Allah’a doğru kimselere yardım etmesi için yalvarıyorum. Çünkü dürüstlükten uzaklaşmak ve yalan söylemek, yalancı bir kimse olmak çok kolay ve nefse hoş gelen bir şeydir. Ve bu öyle bir şeydir ki, bir kez yalan söyler iseniz, ondan sonra hep yalan söylemek zorunda kalırsınız. Dürüstlükten bir kez uzaklaştınız mı, bir daha doğru olamazsınız. Bu çok zordur.
Ve dürüst kalmak, doğru olmak da zordur. Büyük bir mücadele gerektirir, doğru olmak için nefsinizi yenmeniz gerekir. Ancak bunu başarır iseniz hem dünyada hem de ahirette mükafatı büyük olacaktır.
Ben hayatım boyunca dürüst kalmak için nefsimle mücadele ettim. Zor bir mücadele olsa da, dürüstlük kaderim oldu.
İşte doğruluk bu kadar zor ve mükâfatı bu kadar büyük olduğu için bu duayı ediyorum

TEMEL’CE..
Sihirli kurbağa bir gün ormanda gezerken, tavşan kovalayan ayı ile karşılaşmış. Tavşan can derdinde, ayı et derdinde derken sihirli kurbağa duruma el koyup demiş ki:
- Her ikinizin de üç hakkı var. Dileyin benden ne dilerseniz !
Ayı :
- Bu ormandaki tüm ayılar dişi olsun ve tümü bana tutkun olsun" demiş.
Kurbağa anında ayının isteğini yerine getirmiş. Tavşan ise:
- Bana bir kask ver demiş...O da hemen olmuş. Ama ayı içinden :
- Bu tavşan geri zekalı. Çuvalla para isteseydi, bin tane kask alırdı. demiş. Kurbağa ikinci isteklerini sormuş. Ayı ;
- Yan ormandaki tüm ayılar da dişi olsun ve hepsi sadece beni arzulasın demiş. Trilink!!!! O da tamam. Tavşan ise:
- Ben hızlı bir motosiklet isterim. Demiş Ayı iyice şaşırmış "Bu tavşan hepten aklını yemiş
olmalı !" diye düşünmüş. Sıra gelmiş son isteklere.... Ayı:
- Bu gezegendeki tüm ayılar dişi olsun ve hepsi benim için çıldırsın demiş. Kurbağa bu isteği de hemen yerine getirmiş. Tavşan önce kaskı takmış, sonra motora binip marşa basmış ve son isteğini söyleyip gaza basmış:
- Bu ayı hötöröf olsuuuunnnn

GÜNÜN ÖZÜ..
Ayağının altındaki karıncanın halini bilmiyorsan, unutma ki filin ayağının altında sen de öylesin…
Bu yazı toplam 286 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
  • Teşekkür ederim; minnettar değilim
  • Yeni Adalet Sarayı mutlaka şehir dışında olsun
  • Acıtma
  • Özgür Kocaeli mobil uygulamamız yayında
1/20
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0262 331 11 11 Faks : 0262 321 21 37