1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Gölcük Kültürel Miras Ofisi açıldı
Gölcük Kültürel Miras Ofisi açıldı

Gölcük Kültürel Miras Ofisi açıldı

Kocaeli Üniversitesi, Gölcük Belediyesi ve Gölcük Kent Konseyi iş birliği ile Gölcük Vizyon 2023 Projesi kapsamında kurulan Gölcük Küresel Miras Ofisi açıldı. Gölcük Merkez Mahallesi, 19

A+A-

Kocaeli Üniversitesi, Gölcük Belediyesi ve Gölcük Kent Konseyi iş birliği ile Gölcük Vizyon 2023 Projesi kapsamında kurulan Gölcük Küresel Miras Ofisi açıldı.

Gölcük Merkez Mahallesi, 19 Mayıs Caddesi, Adnan Menderes İş Merkezi içinde bulunan ofisin açılışını Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş gerçekleştirdi.

Pilot bölge saraylı ve örcün

Açılış sırasında konuşma yapan başkan Ellibeş günü kurtarma peşinde olmadıklarını belirterek, şöyle dedi: “2023 yılında nasıl bir Gölcük olacağının resmini bugünden görmek istiyoruz. Bugün açılışını yaptığımız ofisimizi açmamızdaki en önemli neden Gölcük’ün gerçek kimliğini ortaya çıkartmaktır. Kültür ve Miras Ofisi ile birlikte ‘Gölcük Kent Kimliği ve Aidiyeti Projesi’ ni hayata geçiriyoruz. Proje kapsamında kent; mimari dokusu, coğrafi yapısı, tarihi ve kültürel değerleriyle ait olduğu topluluğa ayna tutan kendine has bir kimlik olarak ele alınıyor. Bu doğrultuda KOÜ Fen Edebiyat Fakültesi’nden öğretim elemanları, ‘Saraylı ve Örcün’ pilot bölge olmak üzere Gölcük köylerinde saha çalışmaları yapmak üzere hazırlıklara başlamış bulunuyor. Gölcük’ün tarihini gün yüzüne çıkarmayı hedefliyoruz. Böylece önümüz aydınlanmış olacak. Donanma arşivi dahil tüm dinamikleri araştırıyoruz. Halkımızdan da ellerinde var olan belgeleri bizimle paylaşmalarını istiyoruz. Kültürel Miras Ofisi; Gölcüklülerin belleklerinde birikmiş olan deneyimler, tanıklıklar, kültürel pratikler, öykülerle tüm bunlara destek sağlayacak kişisel fotoğraflar, çeşitli sembolik materyallerin derlenerek kayda geçirileceği bir proje olarak kentin 2023 vizyonunda yerini almaya hazırlanıyor.”

Kimliksiz kentlerde yaşıyoruz

KOÜ Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim görevlisi Tülin Bozkurt kentlerin artık kimliklerini kaybettiklerini belirterek, “Artık kimliksiz kentlerde yaşıyoruz. Kimliği olmayan kentlerde yaşayan insanlar da zamanla kendi kimliklerini kaybetmeye mahkumdur. Gölcük Belediyesi ile başlattığımız bu ortak proje kapsamında topladığımız mektup, belge, şarkı, gelenek, efsane, fıkra, destan ve yemek gibi kente ait özelliklerle Kent Müzesi oluşturacağız. 11 Mart tarihinde başlayan projemiz ağustos ayında sona erecek. Bu projemizi Kocaeli geneline yaymayı hedefliyoruz” dedi. (İrtibat telefonu: 0549 735 26 93)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.