1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Gölcük olayları ve buna bağlı gerginlik
Gölcük olayları ve buna bağlı gerginlik

Gölcük olayları ve buna bağlı gerginlik

Önceki akşam TV-41’de Kocaeli Valisi Sayın Ercan Topaca ile birlikteydik. Ana konu, geçen hafta pazar günü akşamı Gölcük’te patlak veren, hem devleti, hem siyasetçileri tedirgin eden siyasi

A+A-

Önceki akşam TV-41’de Kocaeli Valisi Sayın Ercan Topaca ile birlikteydik. Ana konu, geçen hafta pazar günü akşamı Gölcük’te patlak veren, hem devleti, hem siyasetçileri tedirgin eden siyasi gerilimdi.

BDP, Kocaeli’de bilindiği gibi bağımsız aday Emrullah Bingül’ü destekliyor. Hedefleri var. Kendilerince iddialılar. Kocaeli genelinde 400 bin civarında Kürt kökenli seçmen bulunduğunu, bunlardan 60-70 bininin oyunu almaları halinde, Kocaeli’den bağımsız adaylarını seçtirebileceklerini düşünüyorlar.

Demokratik ve yasal hakları.. Gölcük’te de bir seçim bürosu açmak istiyorlar. BDP, ilimizde bağımsız adayı için başka yerlerde de büro açtı.  Herhangi bir olay yaşanmadı.

Gölcük’te de büro açılışına, Bağımsız Aday Bingül dışında, 30-40 civarında partili katılıyor. Hem BDP İl Başkanı Mehmet Alçınkaya bütün samimiyeti ile açıkladı, hem devletin kayıtları ve Vali Ercan Topaca’nın açıklamasına göre, BDP’lilerden kaynaklanan bir tahrik yok. İddia edildiği  gibi büronun açılışında  bölücü örgüt liderinin posteri, bölücü örgüt bayrağı ya da söylemlerini içeren pankartlar da yok..

Ancak büro açıldıktan sonra, yavaş yavaş çevrede bir hareketlenme başlıyor.  “Apo’nun posteri asıldı. Bölücü sloganlar atılıyor” diye bir söylenti hızla yayılıyor. Kahvelerden, lokantalardan insanlar çağırılıyor. Hatta bazı kişiler köy muhtarlarını arıyor, “Memleket elden gidiyor. Toplayın köylüleri gelin” deniliyor.

Kısa süre içinde 500 kadar üstelik öfkeli bir kalabalık BDP’nin seçim bürosu önünde toplanıyor. BDP’liler, bağımsız aday, binada mahsur. Ortam gergin. Ellerde kalın sopalar, demir çubuklar var.

Bölgede emniyet hemen takviye ediliyor. Bu arada BDP’lilere karşı harekete geçenlerin Ülkü Ocakları, MHP bağlantılı olduğu yönündeki izlenimler üzerine, ilk andan itibaren  olayları titizlikle takip eden Vali Ercan Topaca,  MHP Kocaeli 2 nci sıra adayı Ruhi Çavdar’ı arıyor. Yardımını, desteğini istiyor. Çavdar, hemen yanına partisinin il başkanını da alıp, olay yerine gidiyor. Ancak bir süre sonra Vali’yi arıyor, “Burada bizim arkadaşlarımız yok. Ülkü Ocakları ya da MHP bağlantısı kesinlikle söz konusu değil. Bu farklı bir şey” diyor.

Gölcük’te geçen pazar gecesi yaşanan olaylarda, yaralanan olmadı. Ama kaygı uyandıran ciddi olaylar yaşandı. Emniyetin ve Valiliğin elinde olayların provokasyon olduğu yönünde güçlü deliller var. Üstelik, bu olayın devamında, geçen cuma günü, Cuma namazı sonrası için  yeni bazı tahrikler belirleniyor. İnternet üzerinden Körfez’de ya da İzmit’te bir gösteri yürüyüşüne yönelik organizasyon çağrıları tespit ediliyor. Gölcük’te de, “İstanbul’dan otobüslere dolup BDP’liler gelecek. Onları durduralım” çağrıları yayılıyor.

Vali Topaca, olayı İçişleri Bakanlığı’na bildirdiklerini, çevre illerden takviye 200 polisin geldiğini, geçen cuma günü Gölcük bölgesinde 700 polisle gerekli önlemlerin alındığını söyledi. Hatta ilk olayın yaşandığı pazar günü gecesi, olayların daha da büyüyebileceği kaygısı ile Donanma’dan da destek istenmiş, bir askeri bölük, gerektiğinde müdahale için hazır bekletilmiş.

Gölcük, konum itibariyle önemli bir yer. Olayın içinde doğrudan BDP yok. Doğrudan MHP veya Ülkü Ocakları da yok. Ama bir tahrik, bir provokasyon olduğu açık. Vali Topaca bunları anlattı. İnternet üzerinden tahrikler yayanların hemen belirlendiğini, uyarıldıklarını söyledi. Gölcük’te önlemler bir süre daha devam edecek.

Bu arada ilimiz siyaseti açısından çok olgun, çok yapıcı gelişmelerden de söz etmeliyiz. Pazar günü gecesi Vali’nin ricası ile Ruhi Çavdar ve MHP İl Başkanı Yaylak’ın bütün işi gücü bırakıp Gölcük’e gitmiş olmaları önemli bir özveri. Olayların ardından BDP İl Başkanı Alçınkaya ile konuştum.  Kendilerinin en ufak bir tahrik girişiminde bulunmadıklarını, böyle bir şeyi akıllarından geçirmediklerini ve seçime kadar da böyle bir düşüncelerinin olmadığını anlatırken son derece samimiydi.

Bir ayrıntı daha var. Geçen pazar gecesi bu olayların yaşanmasının ardından, ertesi gün CHP il örgütü Gölcük’te bir seçim bürosu açacaktı. Üstelik bu seçim bürosu, ilçe merkezinde boş bir alanda çadırdan oluşacaktı. CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan, büyük bir duyarlılık göstermiş, Gölcük’teki gerilimi ve devletin ricasını dikkate alarak çadır seçim bürosunu açmaktan vazgeçmiş.

Benim izlenimim, büyük bir kaygı yok. Ama bir ciddi olay ve buna bağlı bir gerginlik var. Seçim öncesi liderler birbirlerine yönelik eleştiri-daha doğrusu hakaret- dozunu giderek yükseltiyorlar. Her seçim döneminde seçim günü yaklaştıkça, bu işi “Ölüm kalım meselesi” görenlerin sayısı da artar.

Tahrikler var.. Mevcut siyasi gerilimden terör yaratmak, toplumu birbirine düşürüp, otoriteyi zaafa düşürmek, halkı kaygılandırmak, 12 Haziran seçimlerine gölge düşürmek isteyenler var. Bu işler için Kocaeli’nin seçilmiş olması, provokatörler açısından oldukça yanlış bir tercih.

Ama Kocaeli önemli bir kent, Gölcük çok önemli bir ilçe. Kan dökülsün, işin içine asker de çekilsin isteyenler olabilir.

Vali Topaca, gerekli bütün önlemlerin alındığı, istihbarat çalışmalarına çok daha büyük önem verildiğini bu konuda herkesin rahat olması gerektiğini söyledi. Ancak benim izlenimim, Vali de biraz tedirgin. Bu nedenle kent kamuoyuna açıklama yapma gereği hissetti.

Bu ortamda 12 Haziran’a kadar yerel basın olarak bizim, bütün siyasi parti yöneticileri, temsilcileri ve adaylarının, bütün vatandaşların çok dikkatli, uyanık olmasında yarar var. Hiçbir tatsız olay çıkmasa bile, güvenlik önlemlerinin aşırıya kaçması sonucu olaylarla hiç ilgisi olmayan insanların rahatsız edilmesi bile istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Güvenlik güçleri ve devlet temsilcilerinin de bu açıdan dikkatli, duyarlı ve mümkün olduğunca soğukkanlı olması gerekir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.