1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Gölcük Yolu’nda cehennem azabı
Gölcük Yolu’nda cehennem azabı

Gölcük Yolu’nda cehennem azabı

Başbakan Türkiye’de yapılan duble yollarla çok övünüyor. Ama en önemli duble yol çalışmalarından biri olan D-130’un ilimizdeki bölümünde 10 yılı aşkın süreden beri büyük sıkıntılar yaşanıyo

A+A-

Başbakan Türkiye’de yapılan duble yollarla çok övünüyor. Ama en önemli duble yol çalışmalarından biri olan D-130’un ilimizdeki bölümünde 10 yılı aşkın süreden beri büyük sıkıntılar yaşanıyor.

Buradaki çalışmalar, Türkiye’nin diğer yerlerindeki çalışmalara oranla çok draha uzun sürmüştü. Bu süreç boyunca çok sıkıntılar yaşamıştık.

Çile hâlâ bitmiş değil. Malum Bahçecik’te köprülü kavşak inşaatı başladı. Önemli bir proje. Bitince faydalı da olacak. Ama bu inşaat yapılırken, bir yandan hayat devam ediyor. Trafik akıyor.

Böyle bir çalışma yapılırken yoldaki akışın etkilenmemesi için pek çok önlem alınabilir. Yolun kenarları genişletilir. İki tane trafik polisi koyarsınız, trafik düzenlenir.

Hiç biri yapılmıyor. Özellikle sabah ve akşam saatlerinde Bahçecik kavşağındaki çalışma yüzünden, yol kilitleniyor. İnsanlar arabaların içinde boşuna vakit kaybediyorlar.

Bahçecik kavşağını geçtiniz diyelim. Yolun Gölcük içinden geçen bölümünde 5-6 tane ışıklı kavşak var. Gölcük hareketli bir ilçe. Bu nedenle yaya kavşaklarında trafik ışıklarının olması doğal. Ama son yıllarda Türkiye'de çok daha küçük yerleşim birimlerinde bile bu sorun çözüldü. Ana yollar, şehirlerarası yollar, şehir merkezinin dışına çıkartıldı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, eğer bir yerde battı çıktı yapacaksa, bunu ilk olarak Gölcük geçişinde yapmalıydı. Böyle bir projenin hazırlığı bile yok. Arabanızla Gölcük içinden 5-6 kez ışıklarda durup kalkarak geçiyorsunuz. Yeşil dalga sistemi bile yok.

Bir de Yüzbaşılar Kavşağı ile Değirmendere Dörtyol kavşağında ışıklar var. Özellikle Değirmendere Dörtyol kavşağında ana yol kırmızı ışıkla çok uzun süre durduruluyor.

Basit önlemler, pahallı olmayan projeler ile bütün bu sorunlar giderilebilir. Şimdi bu mevsimde trafik nispeten tenhayken bile İzmit-Gölcük, İzmit-Karamürsel yolculuğu, olması gerekenin iki katı zamanda yapılabiliyor. Bu işler bitirilmediği takdirde önümüzdeki yaz döneminde sıkıntı çok daha fazla büyüyecek. Bir türlü deniz ulaşımı da oturtulamadı. İzmit-Karamürsel arasında her gün gidip gelmek zorunda kalan insanların hâline gerçekten üzülüyorum.

Güneş ve Çetin artık garantilediler

CHP'de Kemal Kılıçdaroğlu'nun partiyi 2011 Haziran seçimlerine taşıyacak vitrini artık kesinleşti. Son kurultay öncesine kadar yine çok başlılık vardı. Baykal ve Sav'ın parti içindeki ekipleri, Kılıçdaroğlu'nun elini kolunu bağlıyordu. Eski Parti Meclisi ile seçimlere gidilse aday belirleme sürecinde çok büyük tartışmalar çıkacağı aşikardı. Son kurultay ile birlikte göreve gelen Parti Meclisi bu tabloyu ortadan kaldırdı.

Genel Başkan Kılıçdaroğlu yeni Parti Meclisi içinden 16 Genel Başkan Yardımıcısı ile Genel Sekreteri belirledi. Kocaeli'den siyaset yapmak konusundaki kararlılıkları bilinen Prof. Dr. Hurşit Güneş ile İzzet Çetin yeniden Kılıçdaroğlu'nun A takımı içinde yer aldılar.

Hiç kuşku yok ki 16 genel başkan yardımcısı, bir Genel Sekreterden oluşan MYK'daki bütün partililer, hatta Parti Meclisi'ndeki 80 kişinin tamamı listelerin seçilebilir sıralarında kendilerine yer bulacaklar.

Gerek Hurşit Güneş'in gerekse İzzet Çetin'in ilimizden milletvekili seçilmek istedikleri biliniyor. Bu tablo içinde artık Güneş ile Çetin'in CHP Kocaeli listesinde 1 ve 2 nci sırada olması da kaçınılmaz gözüküyor. CHP Kocaeli örgütündeki herkesin bu tabloyu içine sindirmesi, milletvekili adayı olmak isteyenlerin, en fazla 3 ncü sıraya razı olması ve bu şekilde çalışması gerekiyor.

Bursa'ya termal tesis yatırımı

Bursa Valisi Şahabettin Harput açıklamış. Bursa ili sınırları içinde yapılan sondajlarla bulunan yeni termal su alanları için dünyada yatırımcı arayışına girmişler. Bursa'da Çekirge ve Merinos bölgesinde yeni termal su kaynakları aranırken, Nilüfer İlçesi Dağyenice Bölgesindeki termal alanı için de dünyada giderek yaygınlaşan Sağlıklı Yaşam Merkezi (wellness) projesi hazırlanmış.

Bursa'nın turizm potansiyelini arttıracak, çok önemli sayıda turist çekecek bir proje. Bursa Valisi'nin dediğine göre bu büyük sağlıklı yaşam merkezi projesi için Dubaili yatırımcılar 2 milyar Dolarlık yatırım yapmaya hazır. Bu yatırım gerçekleştiğinde, tesis Uzak Doğu'dan ABD'ye kadar dünyanın her yerinde pazarlanacak ve turist akını yaşanacak.

Bizim buralarda yatırım denince akla ya liman yatırımı, ya çelik fabrikası yatırımı geliyor. Bursa'daki termal kaynaklarından hiç aşağı kalmayan termal kaynaklar, ilimizde Yazlık bölgesinde bulundu. Sözde bu alan turizm alanı da ilan edildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı yap işlet modeli ile bu bölgedeki yatırımı hâlâ ihaleye çıkartacak.

Bizim Yazlık Bölgesinde, Bursa'nın Nilüfer ilçesindeki termal alanından çok daha büyük, çok daha işlevsel turizm yatırımı yapmak olası. Neden biz bu zenginliğimizi Dubaili yatırımcılara pazarlayamıyoruz da, Bursa pazarlıyor?

Bizim buraya da yabancılar turizm yatırımları için gelsinler… Kandıra sahillerine, Yazlık'a yabancıların turizm için gelmesi neden özendirilmiyor, neden bu yönde hiç çalışılmıyor merak ediyorum.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.