1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Gölcükspor’da Gençdemir-Ellibeş gerçeği
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Gölcükspor’da Gençdemir-Ellibeş gerçeği

A+A-
Önceki gün öğlen saatlerinde iki özel misafirim vardı. Gölcükspor’da son 10 yıl kol kola görev yapan Başkan İsmail Gençdemir ile genel kaptan Adem Ellibeş ağabey hem helalleşme, hem de teşekkür etmek için ziyaretimize geldiler. Yarım saat kadar samimi bir ortamda sohbetimiz oldu. Her zaman söylediğim bir şey vardır. Mevkiiler, makamlar gelip gececi ama kurulan dostluklar bakidir. Bugün Gençdemir ile Ellibeş aktif yöneticiliğe nokta koydular. Yarın bizler bu görevlerde olmayacağız. Ancak çok iyi biliyorum ki, dostluklarımız devam edecek. Çünkü birbirimize karşı saygıda sevgide kusur etmedik. Başka anlamda yarın birbirimizin yüzüne bakmayacak bir yanlış yapmadık.
10 YILDIR GÖLCÜKSPOR’U ONLARDAN SORUYORDUK 
 Daha önce altını çizdiğim gibi bu iki isim Gölcükspor tarihine adlarını altın harflerle yazdırmıştır. Bunun aksini söyleyen veya düşünen kusura bakmasın ama nankördür. Gençdemir 10 yıl gibi uzun bir süre bu kulübün, camianın başkanlığını, liderliğin yaptı. Tarihe en uzun süreli görev yapan Başkan olarak geçti. Adem Ağabey çok daha uzun bir süre genel kaptan olarak hizmette bulundu. Bu ikilisinin hizmetleri elbette ki unutulmayacaktır. Geçenlerde Adem Ellibeş’siz Gölcükspor’u düşünmenin zor olacağını yazmıştım. Aynı durum İsmail Gençdemir için de geçerli. Yılların bir alışkanlığı söz konusu. 10 yıldır Gölcükspor’u bu ikiliden soruyoruz. Şimdi başka birilerini aramak, konuşmak hiç kolay değil. Ancak bu bir bayrak yarışı.  Adem ve İsmail ağabeylerin artık kafalarını dinleme, ailelerine daha fazla vakit ayırma, torunlarını sevme zamanıydı. Hizmet sürelerini bitirerek kenara çekildiler.
KURUMSAL YAPI, SPORTİF BAŞARIDAN ÖREMLİ 
Başkanlar, genel kaptanlar giderken genelde borç içinde kulüp bırakırlar. Gençdemir-Ellibeş ikilisi öyle yapmadı. Kulübü 10 yıldır kendi özel şirketleri gibi yönettiler, delikli bir kuruşun bile hesabını yaptılar. Sonuçta sıfır borçla görevlerini en iyi şekilde yerine getirerek bayrağı gençlere devlettiler. Çok isterlerdi takımı bir üst lige çıkartıp veda etmek. Bunun için ellerinden geleni yaptılar ama sonuçta bu bütçe meselesi. Sohbetimizde Gençdemir ile Ellibeş, takımı 2.Lig’e çıkartamamanın burukluğunu yaşadıklarını söylediler. Sportif başarı önemliydi ama bence kulübün kurumsal anlamda iyi bir noktada olması çok daha önemliydi. Sağlam bir temelimiz olursa, sportif başarı sonrasında mutlaka gelir. 
KRİTERLER UYGULANDIĞINDA KIYMETLERİ ANLAŞILACAK
 Önümüzdeki birkaç yıl içinde 3.Lig’in kaldırılacağını, kriterlere uygun olmayan kulüplerin amatöre düşürüleceği söyleniyor, planlanıyor. TFF bir ayıklama yaptığında kriterlere en uygun kulüplerden biri tartışmasız Gölcükspor olacak. Çünkü Gölcükspor’un bırakın futbolcu, teknik adam, çalışan, devlete bile tek kuruş borcu bulunmuyor. Bugün üç büyük kulüp bile dev bütçelerine rağmen vergisini, sigortasını ödemeyip borç yaparken, Gölcükspor günü gününe devlete ödemelerini yaptı. Kurumsal anlamda böylesi güçlü bir kurum bıraktıkları, kulübün geleceğini teminat altına aldıkları için Başkan Gençdemir’e ve genel kaptan Ellibeş’e tüm Gölcüksporluların minnet borcu vardır. Yarın kriterler uygulanmaya başladığında onların kıymeti, ne büyük işler yaptığı daha iyi anlaşılacaktır. 
“2 MİLYONLUK BÜTÇEYİ 2.5 MİLYON YAPABİLSEK 2.LİG’E ÇIKARDIK”
 Sohbetimizde 2.Lig’e neden çıkılamadığı konusunu konuşurken sevgili Adem Ağabey rakamsal gerçekleri ortaya koydu, “Lojistik destekle birlikte belediyeden yılda 800 bin TL destek alıyoruz. İddaa’dan 600, TFF’den 300 bin TL geliyor. Üstüne yönetim 300 bin TL koyuyor. Toplam 2 milyonluk bir bütçeyle kulübü döndürüyoruz. Bütçeyi 2.5 milyon yapabilsek, bu takımı çok rahat 2.Lig’e çıkartırdık. Ne yazık ki, ilçe halkından gerekli kaynak gelmedi” dedi. Bu noktada araya girdim, ilçenin desteği demişken, kulübün ne kadar hasılat geliri olduğunu merak ettim. 
HALKIN, TARAFTARIN KATKISI YETERLİ DEĞİL 
Sevgili Adem Ağabey, “Maç başı kira, personel gibi ortalama 2500 TL giderimiz var, ortama hasılat gelirimiz ise 1500 TL dolayında. Yani her maç 1000 TL zararımız var” yanıtı verdi. Bir kulübün ayakta durabilmesi için tribün geliri çok önemlidir.  Gölcükspor bırakın hasılattan gelir elde etmeyi, her maçta zarara uğruyor. Her maç 1000 TL’den sezonda 17 maç 17 bin TL içerdesin. Bu tablo olmaz, böyle devam edemez. Beleştepe alışkanlığına artık son verilmeli. Bilet parası ödemeyen tek bir kişi bile maçları izlememeli. Madem takım artık üst lige çıksın isteniyor, ilçe halkının, taraftarın da katkısını ortaya koyması gerekiyor. 
ADEM AĞABEYE TEKLİF YAĞIYOR 
Sohbetin sonlarına doğru sevgili Adem Ağabey aldığı tekliflerden söz etti, “ Bırakma kararım sonrasında çok arayan, sorun oldu.  Kulüp ismi vermem doğru olmaz ancak profesyonel anlamda bu işi yapmam için teklif yapanlar oldu. Ayrıca ilçe esnaflarımız arıyor, gel bizim dükkanda dur, senin sayende müşterimiz arttın diyor. Spor yazarlığı yapmamla ilgili de teklifler alıyorum. Öncelikle tekliflere teşekkür ediyorum. Bir kararım var. Bir yıl dinleneceğim, kesinlikte çalışmayacağım. Sonrasında bu teklifleri değerlendirmem söz konusu olabilir” dedi. Hayatının 50 yılını sporla dolu dolu geçirmiş, son derece aktif çalışmış biri için emeklilik gerçekten zor iş. Ancak Adem Ağabeyin kendisinin de söylediği gibi şöyle 1 yıl iyice dinlenmesi, kafasını dinlemesi gerekir. Sonrası Allah kerim.  
Bu yazı toplam 761 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum