1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Gölcükspor’u Adem Ellibeş’siz düşünmek hiç kolay olmayacak
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Gölcükspor’u Adem Ellibeş’siz düşünmek hiç kolay olmayacak

A+A-
Gölcükspor denince pek çok kişinin aklına Adem Ellibeş gelir. Nasıl gelmesin ki. Yaklaşık 20 yıldır kulüpte genel kaptanlık yapıyor. Hani onun için zaman zaman efsane genel kaptan diyoruz ya, bu unvanı fazlasıyla hak ediyor. Bir kulüpte 20 yıl genel kaptanlık yapana efsane denmez de ne nedir. Adem Ağabey 70’ine merdiven dayamış, hayatının büyük bir bölümü futbolun içinde geçmiş bence bu kentte spora olan hizmetiyle anıtı dikilecek değerli bir spor adamıdır. Malum Adem Ağabey çok önemli bir karar aldı, artık kenara çekileceğini söyledi. Bu kararla birlikte Gölcükspor’da bir dönem kapanmış oldu. Gerek kendisi, gerekse Gölcükspor için bu kararın hayırlı olmasını diliyorum. 
GÖLCÜKSPOR ONUN ÇOCUĞU GİBİYDİ 
Sevgili Adem Ağabey için bu kararı almak elbette kolay olmamıştır. Öyle ya Gölcükspor onun çocuğu gibiydi. Her gün sabahın erken saatinden, akşamın geç vaktine kadar kulüpteydi, futbolcularla birlikteydi. Şimdi onun için yepyeni bir yaşam başlayacak. Ailesine, kendisine daha çok zaman ayıracak, gününü torunlarıyla geçirecek. Hayat kısa. Belli bir yaştan sonra insanın kendisini, ailesini düşünmesi, daha fazla zaman ayırması gerekir. Adem Ağabey daha önceki yıllarda niyet etse de, şartlar elvermedi. Emeklilik 67 yaşında, başka bir deyişle futbolla geçen 50 yılın sonunda geldi. Dile kolay 50 yıl, yani yarım asır futbola hizmet etmiş Adem Ağabeye en derin saygılarımı sunuyorum. Başta Gölcükspor camiası olmak üzere kent sporu hizmetlerini unutmayacaktır.
BELEDİYE MECLİSİ VE KULÜP YÖNETİMİNE ÖNERİM VAR
 Bu vesileyle Gölcükspor yönetimine ve Gölcük Belediye meclisine birer önerim olsun. 50 yıl ilçe sporuna hizmet etmiş birine verilecek en büyük ödül adının bir sokağa, bir tesise, bir sahaya verilmesi olur. Adem Ağabey bunu fazlasıyla hak etmiştir. İnanıyorum belediye meclisi gereğini yapacaktır. İz bırakan insanları yaşarken onurlandırmak çok daha önemli ve anlamlıdır. Gölcükspor’un seçilecek olan yeni yönetimi de yeni sezon öncesinde kulübü uzun yıllar önemli hizmetleri olan İsmail Gençdemir ve Adem Ellibeş için güzel bir gece organize etmeli.  Adam Ağabeye en derin saygılarımı sunuyor, ellerinden öpüyorum.
ONSUZLUĞA ALIŞMAK ÇOK ZOR OLACAK
 Yıllarca ben gazeteci, o yönetici olarak aynı camiada olduk. Mutlaka hakkında olumsuz eleştirilerim de olmuştur ancak şunu biliyorum ki, bunca yıllık birlikteliğimizde birbirimize hiç kızmadık, kırılmadık. Benim kendisine karşı saygıda kusur etmedim, o da benimle ilgili sevgisini eksik etmedi. Yeniden birlikteliklerimiz, buluşmalarımız olacak mutlaka ama faal yöneticiliğe nokta koyduğu için kendisiyle helalleşmek de isterim. Varsa bir hakkım sonuna kadar helal olsun, kendisi de bana hakkını helal elsin. Ben Adem Ağabeyi yıllardır bir yönetici, bir genel kaptandan ziyade bir ağabey olarak gördüm ve o derecede sevgimi, samimiyetimi ortaya koydum. Bundan sonrası benim için de zor olacak. Adem Ellibeş’in olmadığı bir Gölcükspor’a nasıl alışacağım inanın bilmiyorum. 
İSMAİL GENÇDEMİR İZ BIRAKAN BAŞKAN OLDU 
Gölcükspor için Adem Ellibeş’in yeri mutlaka ayrı. Ancak yaklaşık 10 yıldır başkanlık yapan İsmail Gençdemir de iz bırakmıştır, onunla ilgili de söyleyecek, yazılacak övgülerimiz vardır. Gençdemir’i işini seven ve en iyi şekilde yapmaya çalışan bir başkan olarak gördüm, tanıdım. Bana göre Türkiye’nin en beyefendi kulüp başkanlarından biriydi. Öyle fazla öne çıkmaya meraklı, reklam peşinde olan başkanlardan değildi. Olabildiğinde mütevazıydı.  Kulübü kendi özel şirketi gibi gördü, yönetti. En küçük bir israfa, lükse izin vermedi. Kulübün geleceğini tehlikeye sokacak yanlış bir adım atmadı.
ADI ALTIN HARFLERLE YAZILACAKTIR
 Kulübün çıkarları onun için hep birinci plandaydı.  Bu özelliklerinden dolayı yaklaşık 10 yıl Gölcükspor gibi önemli bir camiaya başkanlık, liderlik yaptı. Kesinlikte hizmetleri unutulmayacak,  kulüp tarihine adı altın harflerle yazılacaktır. Adem Ağabey gibi Başkan Gençdemir ile de bunca yıllık birlikteliğimizde en küçük bir sorun yaşamadık. Haklı eleştirilere her zaman saygı duymuş, hoşgörü göstermiştir. Onun yeri benim kalbimde ayrıdır. Kendisine en samimi, içten duygularımla sevgi ve saygılarımı sunuyor, bundan sonraki yaşamında sağlık, huzur ve mutluluk diliyorum. 
 
Çınarlıspor Tesisleri’ne Hikmet Tufanlı adı verilmeli
Birkaç gün önce köşemde ilimizde spora önemli hizmetleri olan, iz bırakanların isimlerinin mutlaka bir tesise, sahaya verilmesi, adlarının bu şekilde ölümsüzleştirilmesi gerektiğine dair bir yazı yazmıştım. Yazıma Meydan imzasıyla yorum yapan okurum, “Hayrettin, Derince’deki Çınarlıspor Tesisleri’ne Hikmet Tufanlı ismi verilmesini Başkan Abdullah Yıldırım’a ve belediye meclis üyelerine söyledim ama anlamadılar” demiş. Hikmet Tufanlı Ağabey vefat ettiğinde ben de bu konuya birkaç kez köşemde değerlendirmiş, Derince Belediyesi tarafından yapılan tesise en yakışan ismin Hikmet Tufanlı olduğunu belirtmiştim. Kulübü kuran, yaklaşık çeyrek asır büyük zorluklar içerisinde ayakta tutan, mahalledeki gençlerin kötü alışkanlıktan uzak durmasını sağlayan merhum Hikmet Tufanlı’nın hizmetleri unutulmaz. Böylesi işler yapan birinin adı mutlaka yaşatılmalı. Çınarlıspor Başkanı Abdullah Yıldırım bu işin takipçisi olmalı, konunun belediye meclisinde görüşülmesini sağlamalı. Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut ve meclis üyelerinin bu işe onay vermemesi gibi bir durum olabileceğini düşünemiyorum. Tabi bir an önce harekete geçilmeli ve meclisten karar çıkartılarak Çınarlıspor Hikmet Tufanlı Tesisleri levhası asılmalı. 
Bu yazı toplam 603 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum