1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Gölcük’te Tarla Günü
Gölcük’te Tarla Günü

Gölcük’te Tarla Günü

Hayvancılıkta, hayvanların maruz kaldığı çevre şartları çok önemlidir. Bu şartlar arasında ortam sıcaklığı, havası, ışık durumu, su-yem varlığı ve kalitesi, gezinme yerleri ve birçok faktör bulunur. Bu

A+A-

Hayvancılıkta, hayvanların maruz kaldığı çevre şartları çok önemlidir. Bu şartlar arasında ortam sıcaklığı, havası, ışık durumu, su-yem varlığı ve kalitesi, gezinme yerleri ve birçok faktör bulunur. Bu şartları ne kadar hayvanlarımız lehine çevirebilirsek; o kadar başarılı ve karlı bir hayvancılık yapmış oluruz.

Ülkemizde genellikle köylerde yapılan aile tipi küçük işletmelerde, maalesef bu faktörler isteyerek veya istemeyerek göz ardı edilebilmektedir. Dolayısıyla yapılan hayvancılık ve sonuçları da tesadüfi olmaktadır. Netice itibariyle bu tür küçük işletmelerde bazı küçük noktalarda değişiklikler yapılarak hayvan refahının ve sağlığının düzeltilmesi, verimlerin arttırılması, çiftçi gelirlerinin yükseltilmesi başarılabilir. Hatta yapılan değişiklerle diğer çiftçilerimize örnek olunarak yanlış bilinen bazı şeylerin değişmesine vesile olunabilir.

İşte bu saydığımız sebeplerden dolayı üreticilere örnek olması için Kocaeli Valiliği İl Özel İdaresi finansmanıyla Gölcük, Gebze ve Kandıra ilçelerinde kötü şartlarda hayvancılık yapan 3 adet üretici tespit edilerek bu kişilere ait ahırların havalandırma, durak sistemleri, otomatik suluk sistemleri, badanası, demir kapı ve gübre atma penceresi yapılarak ahırların iyileştirilmeleri sağlandı. Bu projeyle ilgili olarak da Gölcük ilçesi İcadiye Köyü’nde uygulanan demonstrasyon için Tarla Günü düzenlendi. Tarla Günü’nde civar köylerin muhtarları, çok sayıda üretici, Gölcük İl Genel Meclisi Üyeleri ve İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Abdullah Öztürk hazır bulundu. Tarla Günü, İcadiye Köyü Muhtarı Recep Acar’ın konuşmalarıyla başladı, daha sonra demonstrasyon uygulanan üretici Harun Özbek, İl Genel Meclisi Üyeleri adına Tarım Komisyonu’nda üye olan Ahmet Elmas, Gölcük İlçe Müdürü Mahmut Zirek  ve en son İl Müdürü Abdullah Öztürk söz aldılar. Daha sonra yenilenen ahırla ilgili üreticilere proje sorumluları Gebze İlçe Müdürlüğü’nde görevli Veteriner Hekim Mehmet Demirkurt, Gölcük İlçe Müdürlüğü’nde görevli Ziraat Mühendisi Nebahat Hocaoğlu tarafından teknik bilgiler verildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.