1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ''Gölcükteki tecavüz olayını yakından takip ediyoruz''
''Gölcükteki tecavüz olayını yakından takip ediyoruz''

''Gölcükteki tecavüz olayını yakından takip ediyoruz''

Kocaeli Barosu, son dönemde ilimizdeki olaylara karşı duyarlılığını arttırmaya başladı. Baro Başkanı Tamer Solakoğlu, gündemi son günlerde meşgul eden iki konu hakkında görüş açıkladı. SENDİKA HAKKI, TEMEL

A+A-

Kocaeli Barosu, son dönemde ilimizdeki olaylara karşı duyarlılığını arttırmaya başladı. Baro Başkanı Tamer Solakoğlu, gündemi son günlerde meşgul eden iki konu hakkında görüş açıkladı.

SENDİKA HAKKI, TEMEL BİR HAKTIR

Kocaeli Baro Başkanı Tamer Solakoğlu, Pakmaya ve Yıldız Entegre’deki gelişmeler hakkında şöyle dedi:

“-Sanayiye doğasını, havasını, yaşam biçimini feda eden kentimizde, bu fedakarlığı karşısında vaat edilen tek şiy istihdam ve istihdama bağlı gelir artışı olmuştur. Kocaeli halkı, insana yakışan bir işte alın terini dökerek insanca yaşayabilme umudu ile sanayi için bedel ödemeyi göze almıştır. Ancak, kentimizde bugüne kadar çalışma hayatında yaşanan olumsuzluklar göze alınan bu bedelin karşılığı olmamıştır. Uluslar arası Çalışma Örgütü ILO tarafından uygun iş; insanların yeteneklerine uygun bir işte kendileri ve aileleriyle birlikte insan onuruna yakışır bir ücretle çalıştırıldıkları ve örgütlenme hakkını kullanabildikleri iş olarak tanımlanmıştır. Bu tanıma uygun çalışma yaşamını şekillendirme gayretleri dünyada olanca hızıyla gelişmektedir. Dünyadaki bu gelişmeye rağmen üzülerek görüyoruz ki; gerek ülkemiz genelinde, gerekse kentimizdeki yaygın anlayışa göre insanca bir iş, işverenlerin keyiflerine göre ücretleri belirledikleri, çalışma koşullarını şekillendirdikleri bir iş olarak tanımlanmaktadır. İşçilerin örgütlenme hakkına saygı duymayan, örgütlenme hakkını kullandığı için işçileri işten çıkaran, işçilerin sendika seçme özgürlüğünü ayaklar altına alıp, işçileri kendi istediği sendikaya üye olmayan zorlayan bir işveren anlayışının hukuken de, sosyal olarak da kabul etmek, anlayışla karşılamak bugünün dünyasında ve evrensel hukuk ilkeleri kapsamında olanaklı değildir. Örgütlenme ve sendika hakkı, temel bir insan hakkıdır. Sendika özgürlüğü olmadan sendika hakkı olmaz. İşverenden, devletten bağımsız olmayan bir sendikaya da sendika denilemez. İşçiler sendikalı olma ya da olmama haklarını işverenden bağımsız olarak kullanma hakkına sahiptirler. Bu hakkın engellenmesi suç teşkil eder.”

KIZ ÇOCUĞUNUN BAŞINA GELENLER

Kocaeli Baro Başkanı, Gölcük’te 13 yaşındaki kız öğrencinin çok sayıda kişi tarafından tecavüze uğraması konusunda basının görev ve sorumluluklarını yerine getirmediğini ifade etti. Solakoğlu’nun bu konudaki yaklaşımı ise şöyle:

“-Yerel ve ulusal basında çıkan haberlerde, kız çocuğunun tanınmasına elverişli kişisel bilgilerle annesine ilişkin bilgilerin verildiği, yine bir kısım medya kuruluşlarının haberlerinde kız çocuğunun fotoğrafının yayınlandığı, bazı haberlerde olayın aslına uymayacak şekilde çocuğun pavyonlarda oryantallik yaptığı gibi yorumların bulunduğu görülmüştür. Bu haberlerin basında yer alma biçimi, her şeyden önce kız çocuğu ve annesi için süreci daha da zorlaştırmaktadır. Basın Yayın İlkeleri ve yasa hükümleri göz önüne alındığında, çıkan haberlerin yasaya uygun olmadığı görülmektedir. Bu sebeple, olayla ilgili yer alacak haberlerde çocuğun korunması ve yüksek yararın sağlanması adına Çocuk Hakları Sözleşmesi, Çocuk Koruma Kanunu, Basın Kanunu başta olmak üzere ilgili mevzuat hükümlerine uygun davranılması çok önemlidir. Kocaeli Barosu Çocuk Hakları Merkezi olarak somut olayın soruşturma aşamasını yakından takip ettiğimizi belirtiriz.” 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.