1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Gönen Kaplıcalarında seminer
Gönen Kaplıcalarında seminer

Gönen Kaplıcalarında seminer

Büyükşehir'in bütün kentten sorumlu olduğu ilimizde, Özel İdare'nin yetki ve sorumlulukları çok sınırlandı. Ayrıca Özel İdare bütçesi de kuşa döndü. İl Genel Meclisi yasa gereği her ayın

A+A-

Büyükşehir'in bütün kentten sorumlu olduğu ilimizde, Özel İdare'nin yetki ve sorumlulukları çok sınırlandı. Ayrıca Özel İdare bütçesi de kuşa döndü. İl Genel Meclisi yasa gereği her ayın başında beş gün toplanıyor. Gündemi yok. Yatırım yapacak parası yok. AKP ve CHP'li üyeler, medyada haber çıksın diye sudan sebeplerle birbirleriyle tartışıyor, zaman zaman “Küstüm” oynuyorlar. Toplantılar böylece sürüp gidiyor.

AKP ve CHP'li üyeler İl Genel Meclisi toplantılarında sadece “Devlet kesesinden topluca gezi” konusunda görüş birliği yapıyorlar.

Bizim İl Genel Meclisimizin üyeleri, geçtiğimiz günlerde de Balıkesir Gönen'deki kaplıcalara gitmişler. Sadece İl Genel Meclisi üyeleri değil, Özel İdare memurları da gruba katılmış. 50-60 kişi, topluca Gönen kaplıcalarına gitmişler.

Neymiş efendim, seminer varmış. Hadi canım… Gündeminizde ne var ki, neyin seminerini veriyorsunuz. Özel İdare bütçesiyle bir güzel tatil yapıyorlar. Üstelik bu olayı il genel meclisi toplantısına da getirmeyip, yerel basının gözünden kaçırdılar.

Merak ediyorum; bir okul yapacak kadar bütçesi olmayan, hiçbir yatırıma girişemeyen, sadece kaymakam lojmanlarına, memur lojmanlarına para ayırabilen Kocaeli İl Özel İdaresi, bu Gönen Kaplıcaları kampı için kaç para ödedi?

Bakalım faydası olacak mı?

Türkiye'de yıllardan beri meyve ve sebzenin üreticiden çıkış fiyatı ile tüketiciye sunulduğu fiyat arasında çok büyük fark olduğu söylenir, bu durumdan şikayet edilir.

Şu söz çok sık tekrarlanır: “Tarlada domates 50 Kuruş. Ama manavda 5 TL'den satılıyor. Parayı, aradaki komisyoncu götürüyor.”

Şimdi 22 Mart'tan itibaren yürürlüğe girecek yeni yasa ile bu durumun değişmesi bekleniyor. Yeni yasa sayesinde pazarcılar, pazara getirip sattıkları ürünleri Hal’den almak zorunluluğundan kurtuluyor. Parası olan, gücü olan pazarcı, gidecek doğrudan üreticiden meyveyi, sebzeyi alıp, pazarda satabilecek. Böylece komisyoncu aradan kalkacak. Pazarda satılan ürünlerin fiyatlarında en az yüzde 25 ucuzluk bekleniyor.

Pratikte bu yasa sanki piyasalara ucuzluk getirecek, tüketicinin de, üreticinin de avantajına olacak gibi gözükebilir. Ama uzun vadede öyle olacağını pek sanmıyorum. Bu yeni sistemle, güçlü olan, parası bulunan pazarcının kâr marjı artacaktır. Hal sistemi, mevcut hâliyle meyve ve sebzenin pazara yansıyan fiyatlarını biraz yükseltiyor olsa da, bir denetim mekanizması olarak işliyordu. Bu denetim ortadan kalkacak.

Her şeye rağmen yıllardır tartışılan sisteme el atılmış olması sevindirici. Eğer üreticinin malını doğrudan pazara getirip satmasını sağlayacak düzenlemeler yapılsaydı, bu hem üretici, hem tüketici için çok daha faydalı olabilirdi.

İnternet gazeteciliğine bir düzen getirilmeli

Medyada yeni kanallar pek moda. Bu modaya uygun olarak Türkiye'de ve ilimizde bir internet gazeteciliği furyası başladı ki, sormayın gitsin.

Kendilerini gazeteci zanneden, ama doğru dürüst bir cümle bile kuramayanlar, internette gazete kuruyor, internet gazetesi sahibi oluveriyorlar.

Dünyada da örnekler var. Ama bizdeki gibi uçuk kaçık değil. Bizdeki internet sitelerinde insanlara hakaret ediliyor. Yalan, yanlış, hayali, uçuk haberler yazılıyor. Takip edilemediği için genellikle yapanın yanında kalıyor.

Eğer bir internet gazetesinde haber konusu olmuşsanız, artık sonsuza kadar adınız o haberle birlikte sanal alemde yer alıyor. Hakkınızda araştırma yapmak isteyen bir insanın veya kurumun karşısına bu haber çıkıyor. Yalan-yanlış olmasını kimse umursamıyor. Lekeleniyorsunuz.

Türkiye'de yazılı basınla ilgili kurallar var. Basılan gazetenin arşivi tutuluyor, yetkili makamlara teslim ediliyor. Yine Radyo ve Televizyonlar ile ilgili düzenlemeler var. Yapılan her yayının kaydı var. Bu kayıtlardan yola çıkarak yanlış haberin, yalan haberin hesabını sorma olanağı var.

İnternet gazeteciliğinde bunların hiç biri yok. Herhangi bir internet gazetesinde yalan yanlış haber yapılsa, sonra bu siteleri takip eden üşütük birkaç tip altına ilgili ilgisiz belden aşağı yorumlar yapsa, bu haberin yayınlandığı site adresini de sağa sola yaysalar, rezil olduğunuzla kalırsınız. Dava etmek isteseniz, muhatabınız kim onu bilmiyorsunuz. Üstelik internet sitesini hazırlayanlar başının derde gireceğini görünce kayıtları temizleme şansına sahip.

İnternet gazeteciliği ile ilgili mutlaka düzenlemeler yapılmalı. İnternette haber sitesi kurmak isteyenlerde bazı şartlar aranmalı. Yapılan haberlerin resmi kaydı tutturulmalı…

Yoksa bu iş tehlikeli yerlere doğru gidiyor…

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.