1. YAZARLAR

  2. İbrahim ELGİN

  3. GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİ İÇİN ÖNCE GÖNÜLLERE GİRMEK LAZIM
İbrahim ELGİN

İbrahim ELGİN

Yazarın Tüm Yazıları >

GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİ İÇİN ÖNCE GÖNÜLLERE GİRMEK LAZIM

A+A-

Bakın son günlerde Sn. Cumhurbaşkanımız R.Tayyip Erdoğan çok güzel bir tabir kullandı artık gönül Belediyeciliği yapma zamanı insanlara ne kadar hizmet ederseniz edin onun gönlünü alamadığınız zaman asla oyunu alamazsınız diyor. Tamamda insanların gönlünü nasıl alacağız hiç merak ettik mi acaba ne dersiniz? Bakın insanların gönlünü almak için önce insanlara kendinizi sevdirmeniz lazım. Çünkü gönle giden yol sevgiden geçer. Kendinizi insanlara sevdirmenin de bazı şartları var tabi. Bende bu günkü yazımda sizlerle bu konudaki benimde çok hoşuma giden Dr.Uğur Tandoğan’ın bir makalesini paylaşmak istiyorum.

       Yazar makalesinde diyor ki; Hayatta sevilen bir insan olmak ister misiniz? Bu dünyada tek başımıza yaşamadığımıza göre, bu sorunun cevabı çoğu insan için “Evet” tir sanırım. Özel yaşamınız da bir sürü sizi sevmeyen insanla çevrili olduğunuzu düşünün. Sürekli negatif elektrik yüklü bir havayı teneffüs edeceksiniz. Bu durum insan sağlığına zararlıdır. Öte yandan iş dünyasında da durum farklı olmaz. İş dünyasında çeşitli iş ilişkiniz vardır. İş ilişkilerinde ya müşterisinizdir ya da insanlar sizin müşteriniz. Hep bir alışveriş söz konusudur. Bazen alıcısınız, bazen satıcı. El değiştiren ya bir maldır ya da bir hizmet. Alışveriş yaptığınız kişinin sizi sevmesi işlerinizi kolaylaştırır; size ekstra bir şey kazandırmasa da, zarar vermez. Bu nedenle başkaları tarafından sevilmek kötü bir şey değildir. Gelin isterseniz bu konuda başarılı olmak konusunda birkaç maddeyi sizlerle paylaşayım.

1- İnsanlarla içtenlikle ilgilenin...

Sizinle ilgilenmeyen birisini neden sevesiniz ki? Böyle bir durum ancak karşılıksız, takıntılı aşklarda olur. İnsanlarla ilgilenmiyorsanız, onlardan sizi sevmesini beklemeyin. Eğer onların sizi sevmesini istiyorsanız onlara ilgisiz kalmayınız. İnsanlara, onların yakın çevrelerine, hüzünlü günlerinde, sevinçli günlerinde onlara ilgi göstermelisiniz ki gönül bağı oluşsun. Ama ilginin de yüzeysellikten uzak, içten olması gerekir.

2- Gülümseyiniz...

“Allah rahmet eylesin. Çok asık suratlı bir adamdı, ama çevresince çok sevilirdi” diye bir laf pek duymadım şimdiye kadar. Sıcak bir gülüş, insanlarla iyi ilişki kurmada çok önemli başlangıçtır. Kişiler ile aranızdaki mesafeyi azaltan bir faktördür. Bu soğuk ve daha da soğumaya eğilimli dünyada çok güçlü bir buz eriticidir. Gülümseyiniz; göreceksiniz ki gülümsedikçe çevrenize yaydığınız sıcaklık onların gönüllerini ısıtacaktır; yansımadan dolayı sizin de yüreğiniz ısınacaktır.

3- İnsanların isimlerini öğreniniz...

Batı kültüründe isim çok önemlidir. Biz ismi bilmesek de amca, teyze, abi, kardeş ifadeleri ile idare ederiz. Ama birisi size isminizle hitap ettiğinde hoşunuza gider. “Vay canına, adam ismimi bile biliyor. Demek ki bana önem veriyor” dersiniz. İçinizde o kişiye karşı sevgi çiçeği açmaya başlar. Bu nedenle, insanların isimlerini öğreniniz ve onlara isimleri ile hitap ediniz.

4-İyi bir dinleyici olunuz.

İnsanların kendileri hakkında konuşmasına izin veriniz... Çevrenize şöyle bir bakın. Hep ben konuşayım diyen, fazla geveze kişileri insanlar sevmez. “Adam sanki ağız ishali, bir susmadı. Hep konuştu. Kimselere fırsat vermedi” diye anılan birisi, sevilen kişi koltuğuna oturamaz. Eğer insanların sizden hoşlanmasını istiyorsanız, çenenizi tutmasını biliniz; bırakınınız onlar konuşsunlar. Bırakınız kendileri hakkında konuşsunlar. Onları gülümseyerek ve ilgi ile dinleyiniz.

5- Onların ilgilendikleri konularda konuşunuz...

Bazen şöyle şeyler duyarım: “Ne kadar uğraştımsa bir ilişki kuramıyorum. Hangi konuyu açsam, adam yan çiziyor. Ne konuşayım abi adamla?” O zaman şöyle derim: “Hiç o adamın hangi konu ile ilgilendiğini merak ettin mi? Bakalım o konuyu aç, konuşmuyor mu?” İşte size hiç modası geçmeyecek, hemen hemen herkesin ilgileneceği bir konu önereyim: Çocuklar. Karşınızdaki kişinin çocukları veya torunları hakkında bir soru sorun. Bakalım susacak mı?

6- Karşınızdaki kişinin kendini önemli hissetmesini sağlayınız ve bunu içten yapınız...

Bu bir karşılıklar dünyasıdır. Verdiğiniz değer ve önem derecesinde değer görürsünüz. Bu nedenle, karşınızdakilere önem veriniz; onların kendilerini önemli hissetmelerini sağlayınız. Ama bunu yapmacık olarak değil de, içtenlikle yapınız.

Sonuç

Gördüğünüz gibi, sağduyusu olan birisi bunları çıkartabilir. Ama asıl önemli olan, bu ilkeleri uygulamak. İlkelerin isabetli olup olmadığını anlamak istiyorsanız çevrenizdeki sevilen insanları düşününüz. Göreceksiniz ki sevilen insanlar da bu ilkelerin çoğunu uyguluyor.

Herkese iyi pazarlar

Bu yazı toplam 964 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.